Reklamlar
Ekonomi

Turkcell ve ASELSAN'dan geleceğin haberleşme teknolojilerine yönelik iş birliği

İş birliği kapsamında, düşük ve orta yörünge uydular üzerinde kullanılabilecek yeni nesil haberleşme teknolojileri ile karasal şebekelerin entegrasyonuna yönelik ortak çalışmaların geliştirilmesi amaçlanıyor

İSTANBUL - Turkcell, karasal olmayan şebekelerin geliştirilmesi konusunda ASELSAN ile mutabakat imzaladı.


Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, Turkcell, geleceğin teknolojilerinde aktif rolünü sürdürmek amacıyla yerli yazılım veya ürünler geliştiren sektör paydaşlarıyla yeni iş birlikleri geliştirmeye devam ediyor.


Reklamlar

Bu sayede Türkiye'deki milli teknoloji ekosisteminin gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen Turkcell, karasal olmayan şebekeler konusunda ASELSAN ile mutabakat imzaladı.


Turkcell ile ASELSAN arasındaki iş birliği kapsamında düşük ve orta yörünge uydular üzerinde kullanılabilecek yeni nesil haberleşme teknolojileri ile karasal şebekelerin entegrasyonuna yönelik ortak çalışmaların geliştirilmesi amaçlanıyor.


Teknoloji alanındaki iki öncü kurum arasında imzalanan mutabakatın, karasal olmayan şebekeler alanındaki ortak faaliyetlere zemin oluşturmanın yanı sıra kablosuz haberleşme teknolojilerinin uydu sistemleriyle entegrasyonu üzerine yapılan standartlaşma ve ürünleşme çalışmalarına da katkı sağlanması hedefleniyor.


ASELSAN ile karasal olmayan şebekelere yönelik ortak çalışmalarda yer alacağız


Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Hukuk ve Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serhat Demir, Türkiye'nin sadece teknoloji tüketen değil, aynı zamanda bu alanda katma değer üreten bir ülke olması yolunda çalışmaları hız kesmeden sürdürdüklerini belirterek, "Etkileşimde olduğumuz stratejik paydaşlarımızın ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda 1.200'den fazla AR-GE çalışanımızla inovasyon çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda yerli ve milli yazılım ve ürünler geliştiren firmalarla yaptığımız iş birlikleri sayesinde bir yandan ülkemizdeki teknoloji ekosisteminin gelişmesine katkı sağlarken, diğer yandan geleceğin Türkiye'sine hep birlikte hazırlanıyoruz." ifadelerini kullandı.


Reklamlar

Uydular aracılığıyla haberleşme eksenli çalışmaların dünyada giderek arttığını aktaran Demir, şunları kaydetti:


"Teknolojinin her alanında olduğu gibi iletişim teknolojileri de hızla gelişmeye devam ediyor. Uydular, artık cep telefonuna doğrudan bağlanacak şekilde hizmet sunabiliyor. Bu bağlamda düşük ve orta yörüngeli uydular, dünya genelinde yoğun bir şekilde gündeme geliyor. Özellikle düşük yörüngeli (LEO) uydular aracılığıyla haberleşmenin tüm yeryüzünü kapsayarak havada, karada ve denizlerde kesintisiz hizmet vermesine yönelik çalışmalar hız kazandı.


Turkcell'in de Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü'nün bünyesindeki Üçüncü Nesil Mobil İletişim Ortaklık Projesi'ndeki (3GPP) standartlaşma çalışmalarına katkı verdiği karasal olmayan şebekeler (NTN) konusunun, yakın gelecekte haberleşme sektöründe küresel ölçekte büyük bir dönüşüm oluşturacağı düşünülüyor. Nitelikli mühendislik kadrosuna sahip milli teknoloji firması ASELSAN ile bu konuyla ilgili bir mutabakata vardığımız için gururluyuz. Mutabakat kapsamında, ASELSAN ile karasal olmayan şebekelere yönelik ortak çalışmalar gerçekleştireceğiz. Türkiye'nin dijital dönüşüm yolculuğunun bayrak taşıyıcısı olarak, geleceğin teknolojilerinde aktif rol üstlenmek için önümüzdeki dönemde de çalışmalarımıza ve iş birliklerine hız kesmeden devam edeceğiz."


Yeni teknolojiler köklü değişiklikler getirecek


ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Yaman da özellikle 5G ve ötesi teknolojilerin beraberinde getireceği karasal olmayan ağlar uygulamalarının hem pazar olarak önemli bir yer edineceği hem de mevcut altyapılarda köklü bir değişikliğe yol açacağını bildirdi.


Reklamlar

Yaman, "Bu noktada alçak yörünge uyduları üzerinden altyapı kuran önemli teknoloji firmalarının çalışmaları her geçen gün gündeme daha çok geliyor. 'Yeni Uzay' ya da 'Uzay 4.0', hangi ismi verirsek verelim, dünyada başlayan bu yeni yarışta haberleşme, navigasyon ve yer gözlem uygulamaları için yeni fırsatlar ve imkanlar öne çıkmaktadır. Gerek Türkiye gerekse dünya için yeni bir gelişme olan ve haberleşme sektöründe yeni kırılımların yaşanması beklenen bu alanı, biz bir fırsat olarak görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


ASELSAN olarak Türkiye için birçok alanda teknolojik çözümler geliştirdiklerini aktaran Yaman, "Denizaltı platformlarından İHA platformlarına kadar uydu haberleşme ihtiyaçlarının karşılanması için sunduğumuz yüksek nitelikli milli ürün ve çözümlerle Türkiye'deki uydu-uzay ekosistemine önemli katkılarda bulunmaktayız. Turkcell ile başlatmış olduğumuz iş birliği görüşmelerinin karşılıklı iyi niyet ve samimiyet çerçevesinde bir mutabakat muhtırasına dönüşmüş olmasından ve bu alanda yapacağımız geliştirme projelerinde kendileriyle birlikte çalışmalar yürütecek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz." ifadelerini kullandı. Kaynak: AA


Diyadinnet son dakika haberlerini paylaşın. Ayrıca ASELSAN, Serhat Demir, Turkcell, Türkiye ve Türkiye'nin dört bir yanından Ekonomi haberleri alın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir