Turkcell'in yenilikçi veri merkezi çözümüne uluslararası ödül

Turkcell'in yenilikçi veri merkezi çözümüne uluslararası ödül

Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk:
- "Hedefimiz, şirketimizin sahip olduğu ileri ve yenilikçi teknolojiyi kullanarak, ülkemizi dünyanın en önde gelen ‘veri merkezleri ve bulut teknolojileri üssü’ haline getirmek"

İSTANBUL - Veri merkezleri alanında dünyanın önde gelen ödül organizasyonlarından DCS Awards 2021'de "Yılın En iyi Veri Merkezi ICT Çözümü" ödülü Turkcell'in oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, "Türkiye'nin verisi Türkiye'de kalsın" diyerek veri merkezleri alanında yatırımlarına devam eden Turkcell, uluslararası çapta aldığı ödüllerle adından söz ettirmeyi sürdürüyor.

Veri merkezi alanında faaliyet gösteren işletmeler ve tedarikçilerin yanı sıra bu alanda sunulan ürün ve hizmetlerin küresel çapta değerlendirilerek ödüllendirildiği DCS Awards 2021'de Turkcell'e önemli bir ödül geldi.

Veri merkezleri sektörünün en iyilerinin belirlendiği organizasyonda Turkcell, veri merkezi operasyonlarının otomatize edilmesi için geliştirilen Veri Merkezleri RPA (Robotic Process Automation) projesiyle "Yılın En İyi Veri Merkezi ICT Çözümü" kategorisinde büyük ödülün sahibi oldu.

Turkcell'in ödül alan bu çözümü sayesinde, veri merkezlerinde 7/24 kesintisiz sürdürülen operasyon süreçlerindeki Alarm Yönetimi, Rutin Kontroller, Enerji Sistemleri Yönetimi, Kapasite Yönetimleri ile Envanter ve Depo Yönetimleri'nin otomatizasyonu sağlanıyor.

Hedefimiz Türkiye'yi veri merkezi ve bulut teknolojileri üssü haline getirmek

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk, Turkcell'in veri merkezleri alanına yaptığı yatırımlar ve bu alanda geliştirdiği yenilikçi çözümlerle dünya çapında adından söz ettirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin en büyük veri merkezi işletmecisi olarak bir yandan yeni nesil veri merkezlerini ülkemize kazandırmaya devam ederken, diğer yandan da bu alanda geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerle ülkemizin adını dünyada gururla temsil etmeye devam ediyoruz. Bugüne kadar yeni nesil veri merkezlerine yaptığımız yatırım miktarı 2,5 milyar TL'yi aştı. Turkcell olarak hedefimiz, şirketimizin sahip olduğu ileri ve yenilikçi teknolojiyi kullanarak, ülkemizi dünyanın en önde gelen 'veri merkezleri ve bulut teknolojileri üssü' haline getirmek. Bu hedef doğrultusunda veri merkezleri konusunda geliştirdiğimiz hizmetlerin de uluslararası alanda takdir görüyor olması bizleri mutlu ediyor. Ülkemizin bu alanda 'bölgesel bir üs olma' konumunu güçlendirebilmek adına çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdüreceğiz."

Veri merkezleri alanında sektörün en prestijli yarışmalarından biri olan DCS Awards 2021'de bu yıl 33 kategoride ödüller verildi. Turkcell, yarışmada birincilik ödülünün yanı sıra "Veri Merkezi Yönetim Servislerinde Yılın İnovasyonu" kategorisinde de ikincilik elde etti. Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir