Turkcell döngüsel elektronikler çocuk kitabını tanıttı
Ekonomi

Turkcell döngüsel elektronikler çocuk kitabını tanıttı

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Alper Ergenekon:
-"Kitabı bitiren çocuklar, evlerindeki tekno atıkları Turkcell mağazalarında konumlandırılan tekno atık kutularına bıraktıklarında bir ‘Döngüsel Elektronikler Sertifikası’ alacak"

İSTANBUL - Turkcell, Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın (TEGV) katkılarıyla hazırlanan "Karınca Bacak ile Dev Yaprak" isimli döngüsel elektronikler çocuk kitabının tanıtımını gerçekleştirdi.


Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, çocuklarda çevre bilinci oluşmasına yardımcı olması amaçlanan kitabın lansmanında, kitabın yazarı Sebahat Söylemez ve kitabı gönüllü seslendiren ünlü oyuncu Melis Sezen de yer aldı.


Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Alper Ergenekon, Turkcell'in dünyanın ilk dijital operatörü olarak konumlanmasının, şirkete sürdürülebilirlik alanında da öncü bir rol yüklediğini belirterek, "Kaçınılmaz bir sorumluluk halini alan çevresel sürdürülebilirliğin önemini çocuklarımıza da aşılıyor, yeşil ve temiz bir gelecek bilincini 7'den 70'e toplumun tüm kesimine yayma kararlılığımızı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda uluslararası ve yerel sivil toplum kuruluşları ile birlikte anlamlı ve fayda üreten projeler yürütüyoruz." ifadelerini kullandı.


Kitabın eğlenceli içeriğinin yanı sıra öğretici bir kaynak olduğunu da vurgulayan Ergenekon, şunları kaydetti:


"Alanında pek çok uluslararası ödüle layık görülen yazar Sebahat Söylemez'in kaleme aldığı macera dolu bu kitap, içerisinde birçok eğitici bilgi barındırıyor. Eminim ki çocuklar kitabı okurken hem eğlenecek hem de çevreyi korumak için harekete geçecek ve ailelerini de harekete geçirecek. fizy, Dergilik ve Hayal Ortağım gibi dijital ortamlarda sesli olarak yayımlanan kitabımızı sevgili Melis Sezen ile birlikte ilk önce dijital ortamda duyuralım istedik ve metaverse evreninde bir araya geldik. Kitabı bitiren çocuklar, evlerindeki tekno atıkları Turkcell mağazalarında konumlandırılan tekno atık kutularına bıraktıklarında bir 'Döngüsel Elektronikler Sertifikası' alacak. Çocuklarımıza hediyemiz olan bu kitap ve bu sertifika vesileyle doğaya sahip çıkacak ve geleceğimizde önemli roller üstlenecek tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı da kutluyorum."


Ünlü oyuncu Melis Sezen de çocukların tüm güçleriyle doğaya sahip çıktıklarına dikkati çekerek, "Bizim gibi toplum tarafından takip edilen, yaptığı işler göz önünde olanların da her yaştan insanı bilinçlendirici bu tarz çalışmalarda bulunması, daha yaşanabilir bir dünya inşa edilmesi açısından çok önemli. Çocukluk dönemini doğayla iç içe geçirmiş ve hala da doğaya aşık biri olarak, miniklerimizde daha yeşil bir dünya bilincini geliştiren bu eğitici kitabın seslendirmesinde yer almaktan dolayı çok mutluyum. Başta bu güzel kitabın yazarı Sebahat Söylemez olmak üzere kitabın kaleme alınmasında emeği geçen herkese ve bu konudaki farkındalıklarından dolayı Turkcell, TÜBİSAD ve TEGV'e teşekkür ediyorum." açıklamasında bulundu.


TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kızıltan da, "TÜBİSAD, katı atık grupları içerisindeki en hızlı büyüyen tekno atıklardan yola çıkarak çocuklarımızda çevre farkındalığı yaratıyor. Turkcell katkılarıyla 81 ilde tekno atık toplama faaliyetlerimizin yanı sıra 'Karınca Bacak ile Dev Yaprak' hikaye kitabımızın da dijitalleştirilmesiyle, çocukların döngüsel elektronikler anlayışını küçük yaştan özümseyeceğine ve sorumlu tüketim bilincine sahip çevre okuryazarı bireyler olarak doğru atık yönetimini yaşamlarının parçası haline getireceklerine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.


- Fizy ve Dergilik'te sesli yayınlanacak


TEGV Eğitim Programları Müdürü Devrim Uygan ise TEGV olarak yaşanabilir bir çevre için sorumluluk alan, bilim ve teknoloji ile üreten yaratıcı çocuklar yetiştirmek için büyük çaba harcadıklarını kaydederek, "Türkiye'de 22 ilde, 55 TEGV etkinlik noktasında ve okullarda ekoloji atölyelerimizle, iklim ve çevre projelerimizle sorumluluk bilinci aşılıyor; çocuklarımız ve gönüllülerimizle toplumlumun her kesiminde bu bilincin yerleşmesi için çalışıyoruz. Bu kitap ve projenin çocuklarımızdaki farkındalığı davranışa dönüştürmek için etkili bir yol olacağına inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


Kitabın yazarı Sebahat Söylemez de şu değerlendirmelerde bulundu:


"Karınca Bacak ile Dev Yapak kitabında küçük kahramanımız bir çocuğun merak ve hayal gücü ile tek başına neler başarabileceğini gösterirken, doğanın dilini öğreniyor, Kristaller Kraliçesi ve Demir Başlar Ülkesi'nin de içinde olduğu maceraya herkesi var gücüyle çekiyor. Kahramanımızın kurduğu Eğitime Dönüştür Okulu'nun çevre ve döngüsel elektronikler konusunda ilham vereceğine inanıyorum. Karınca Bacak ile Dev Yaprak kitabı, daha fazla çocuğa erişebilmesi için Hayal Ortağım uygulaması, Turkcell'in dijital müzik ve yayıncılık platformu fizy ve Dergilik'te sesli olarak yayınlanacak. Ayrıca Dergilik'te yazılı versiyona da ulaşılabilecek."


Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Alper Ergenekon ve Melis Sezen, sanal kimliklerini temsil eden avatarlarla metaverse evreninde de bir araya geldi. İkilinin keyifli anlara sahne olacak görüntüleri, Turkcell'in sosyal medya kanallarından yayınlandı. Kaynak: AA


Diyadinnet son dakika haberlerini paylaşın. Ayrıca Dergilik, Dijital Operatör, fizy, Sosyal medya, TEGV, Turkcell, Türkiye ve Türkiye'nin dört bir yanından Ekonomi haberleri alın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir