Tunceli'de örtü yangınlarından zarar gören alanlar havadan görüntülendi

02 Eylül 2021 Perşembe, 18:58 | Son güncelleme:
Tunceli'de örtü yangınlarından zarar gören alanlar havadan görüntülendi

Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan:
- "Şu anda yanan ya da yanıyor dediğimiz kontrol altında olmayan herhangi bir alanımız söz konusu değil. Helikopterlerimiz sadece önlem amaçlı soğutma çalışması yapıyorlar"

TUNCELİ - Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, kente bağlı Ovacık, Hozat, Nazımiye ve Pülümür ilçelerinde örtü yangını nedeniyle zarar gören alanlarda helikopterle incelemede bulundu.

Vali Özkan, beraberindeki İl Jandarma Komutanı Albay Durali Ceylan, Elazığ Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner ve İl Orman İşletme Müdürü Özcan Yüksel ile örtü yangını bölgelerini havadan gözlemledi.

Helikopterle merkez Aktuluk Mahallesi, Hozat ilçesi Tanzi Deresi, Ovacık ilçesi Munzur Vadisi Milli Parkı-Fırtına Veli Çeşmesi, merkez Kutudere-Vartinik, Nazımiye ilçesi Geriş köyü, Pülümür-Sevdin mezrası bölgelerini gezen Özkan, yangın söndürme çalışmalarına ilişkin Elazığ Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner'den de bilgi aldı.

Vali Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte yangınlara dair abartılı bir durumun olmadığını ve yangın çıkan her alana anında müdahale edildiğini söyledi.

Belli bir kısmın sosyal medya ve bazı basın yayın organları üzerinden insanların sağduyusuna sızarak algı yarattığını belirten Özkan, şöyle konuştu:

"Bunu daha önce de söylemiştim. Türk milletinin zekası, aklı hepimizden, herkesten üsttedir ve üstündür. Devletimizin her alanda olduğunu, imkanlarıyla sahada olduğunu sizlerde gördünüz, şahit oldunuz. Bir ay boyunca yangın çıkan alanlar üzerindeki tespitlerimize, oradaki duruma sizler de şahit oldunuz. Alanlara aynı anda nasıl müdahale edildiğini, yangının aynı anda nasıl durdurulduğunu ve tabiatta bir canlının dahi çıkamayacağı alanlara dozerlerimizle yangın bantlarının açıldığını, buralarının her birinde Orman Müdürlüğümüzün arazözlerinin olduğunu sizler de gördünüz."

Özkan, vatandaşların sosyal medyadaki algı operasyonlarına kanmamasına işaret ederek, bu tarz durumlarda en doğru ve güvenilir bilgiye devletin resmi kurumlarından yapılan açıklamalar ile sosyal medya ve web sayfalarından paylaşılan bilgilere itibar edilmesini istedi.

Kenttin birçok noktasında çıkan yangın bölgelerini havadan incelediklerini anlatan Özkan, şunları kaydetti:

"Şu anda yanan ya da yanıyor dediğimiz kontrol altında olmayan herhangi bir alanımız söz konusu değil. Helikopterlerimiz sadece önlem amaçlı soğutma çalışması yapıyorlar. Buradaki Kutu deresindeki soğutma çalışmasını bitirdikten sonrada Pülümür Sevdin Dağı üzerindeki mera alanı civarında soğutmaya geçecekler ve en son kontrollerini yaptıktan sonra ilimizden ayrılacaklar." Kaynak: AA

TUNCELİ - Örtü yangınları nedeniyle zarar gören alanlar havadan görüntülendi1

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Tunceli haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Tunceli Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Tunceli Haberler, Tunceli Son Dakika, Hozat, Ovacık, örtü yangını, Tunceli.

Yorum Ekle