Soy Kütüğü Projesi kapsamında hayvanlara küpe takıldı

Soy Kütüğü Projesi kapsamında hayvanlara küpe takıldı

MALATYA - Malatya'da Soy Kütüğü Projesi kapsamında anaç koyun ve koçlara tespit küpeleri takıldı.

Malatya - Malatya'da Soy Kütüğü Projesi kapsamında anaç koyun ve koçlara tespit küpeleri takıldı.

Malatya İli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Battalgazi ilçesi Karaköy si'nde daha önceden tespiti yapılan Soy Kütüğü Projesi kapsamında anaç koyun ve koçlara tespit küpeleri takıldı, koç katımı kontrolleri ve bilgilendirme programı yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, programda yaptığı konuşmada kentte, Akkaraman ırkı koyunlarda Soy Kütüğü Projesi'nin sürdürüldüğünü belirterek, "Proje kapsamında daha önceden belirlenen anaç hayvanlara tespit küpe takma işlemini burada ilk küpeyi biz takarak başlatıyoruz." ifadesini kullandı.

Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın ise projeyle iklim şartlarına uyum gösteren, hastalıklara karşı daha dayanıklı olan yerli ırkların sayı ve verim kalitelerinin artacağını belirtti.

Akın, Soy Kütüğü Projesi'ne üreticilerin istedikleri zaman başvuruda bulunabileceğini ifade ederek, "Önümüzdeki yıllarda ilimize verilen hayvan sayılarının arttırılması ile müracaatlar İl Islah Kurulu tarafından değerlendirilerek şartları uyan ve yükümlülükleri yerine getirecek yetiştiricilerimizin faydalanması sağlanacak." açıklamasında bulundu.

Programa Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Selami Aygen, Battalgazi Tarım İlçe Müdürü Basri Hacıoğlu ile yetiştiriciler katıldı.Kaynak:AA


Yorum Ekle