Refahiye Belediye Başkanı Paçacı, 2 yılı değerlendirdi

Refahiye Belediye Başkanı Paçacı, 2 yılı değerlendirdi

Erzincan'ın AK Partili Refahiye İlçe Belediye Başkanı Çakmak Paçacı, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrası göreve gelmesiyle birlikte bugüne kadar yapılan belediye hizmetlerini anlatarak önümüzdeki süreçte de yapmayı planladıkları projelerden bahsetti.

Erzincan'ın AK Partili Refahiye İlçe Belediye Başkanı Çakmak Paçacı, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrası göreve gelmesiyle birlikte bugüne kadar yapılan belediye hizmetlerini anlatarak önümüzdeki süreçte de yapmayı planladıkları projelerden bahsetti.

ERZİNCAN - Belediye Başkanı seçildikten sonra hemen kolları sıvadıklarını kaydeden Çakmak Paçacı, ilk olarak ilçenin güzel görünüm kazanması anlamında çevre düzenlemesine gittiklerini kaydetti.

Paçacı, "Sosyal yardım çalışmalarımız kapsamında 2019 yılı Ramazan ayında 225 dar gelirli mize gıda paketi yardımında bulunuldu. Ramazan ve Muharrem ayında belediyemiz çok amaçlı salonunda iftar programları düzenlendi. (Pandemiden dolayı geçtiğimiz yılda iftar programı yapılamamış yardım kolisi vatandaşlarımıza verilmiştir.) Bin kişilik aşure programı yapıldı. 2020 yılı ramazan ayında 250 dar gelirli ailemize gıda ve temizlik malzemesi yardımında bulunuldu. Yeşil Refahiyespor'a imkanlar doğrultusunda destek sağlanmaktadır. Vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize şehir içi ücretsiz ulaşım sağlanılmaktadır. Öğrencilerimize destek olmak amacıyla online eğitim paketi alınarak öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Belediyemizce yurt geneline araç görevlendirilerek; cenaze, düğün, kına vb. etkinliklerde vatandaşlarımızın yanında yer alınmıştır. Yaklaşık 50 dar gelirli ailemize hane sayısına oranla Ekmek ve pide yardımında bulunulmaya devam edilmektedir. 2021 yılı ramazan ayı içerisinde dar gelirli ailelerimize şarküteri ürünleri yardımında bulunulacaktır." dedi.

Refahiye Belediye Başkanı Çakmak Paçacı, temizlik hizmetleri çalışmaları kapsamında da, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan 1 adet hidrolik sıkıştırmalı çöp kamyonu, 1 adet yol süpürme aracı, 160 adet galvanizli çöp konteynırı hibe olarak alınmıştır. 30 adet dekoratif çöp kovası alıp ilçemizin muhtelif yerlerinde halkımızın hizmetine sunulmuştur. Hibe alınıp halkımızın hizmetine sunulan diğer yatırımlarda vardır. İlçemizde çocuk oyun parkı hiç yok iken dönemimizde 6 adet çocuk ve dinlenme parkları yapılarak çocuklarımızın hizmetine sunulmuştur. Belediyemiz imkanlarıyla 2750 adet ladin ve çam fidesi ile 2500 adet gül fidesi alınarak la buluşturuldu. İlçemizde 2. etap 220 toplu konut yapım işi fiziki gerçekleştirmesi yüzde 75 olarak sezonu kapatmıştır. 2021 yılı temmuz ayı hak sahiplerine teslimi muhtemeldir.

İlçemiz cadde ve sokaklarında asfalt çalışmaları devam etmektedir. Doğalgaz çalışmaları sebebiyle bozulan ve hiç asfalt yapılmamış yolların yaklaşık 3,5 km kısmı ve ilçemiz YİBO okulunun bahçesi belediyemiz bütçe imkanları ile bitümlü sıcak asfaltla kaplanmıştır. 2019 ve 2020 yılları itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan 1 milyon kilit parke yapım işi için hibe alınmış ve 500 bin TL'de belediyemizin öz kaynağıyla 50.000 m2 kilit parke ve 10.000 metre bordür döşeme işi kaldırım ve yol yapımında kullanılmıştır. İlçemiz Bahattin Paşa girişi tarafına ilçe tanıtımına katkıda bulunmak için Kayı Beyimiz'in fotoğrafı, tipografik yazımız ve ekonomik değerlerimizden oluşan simgelerin bulunduğu "Hoş Geldiniz" yazılı, ışıklı tabela yapılmıştır. Yüksekokul yolu asfaltlanarak kaldırımı ve aydınlatması yapılmıştır. İlçe girişinde yer alan kavşak kenarında bulunan kötü görüntüye sebebiyet veren alanın hafriyatı alınarak ağaçlandırma çalışmaları yapılmıştır. Eski ve görüntü kirliliğine yol açan çatılar belediyemiz tarafından kiremit renginde boyatılarak güzel bir görünüm ve bütünlüğün sağlanması için çalışmalarımız sürdürülmektedir. İlçe girişlerindeki moloz yığınları tamamen kaldırılmıştır." şeklinde konuştu.

Refahiye İlçe Belediye Başkanı Çakmak Paçacı, Kent Konseyi de kurulduğunu ifade ederek, "Kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirilmesi amacıyla Refahiye Kent Konseyi oluşturulmuştur. 2020 Temmuz ayı içerisinde 5. toplantısını telekonferans ile yapmıştır. Toplantılar sonucu alınan kararlar projelerimiz noktasında bizlere ışık tutmaktadır. İlçemizde bulunan Av.Mehmet Yavuz Kültür Merkezinin İl Özel İdaresinden Belediyemize tahsisi sağlanmıştır. Amacına uygun bir şeklide

Onarımı yapılarak 2020 sonrasında iç dekorasyon ile Refahiye fotoğraf ve tarih müzesi, konferans salonu, misafirhane, yemekhane, taziye evi ve lokal gibi bölümler oluşturularak hizmete sunulacaktır. Belediyemize ait ticari şirket (REKÜTAŞ) kuruldu. İlçemizde üretilen ve coğrafi işaret alarak tescillenen balımız başta olmak üzere, yöresel ürünleri alıp, işleyip, satış faaliyetinde bulunacak, her türlü inşaat ve inşaat malzemesini yapıp satacak, ilçemizin kültürünü ve turizm potansiyelinin tanıtımını sağlayacak; Refahiye Kültür Tanıtım Çevre Sanayi ve Ticaret A.Ş adı altında ticari şirket Cumhurbaşkanlığından gerekli izin alınarak kurulan şirketimiz faaliyetlerine başlamıştır. Online alışveriş imkanıyla bal satışlarımıza kısmen başlanılmıştır. Esnafımız ile bir araya gelerek, bir market açılması için öncülük yapılacaktır. İş adamlarımız ile görüşülerek 100 kişilik tekstil atölyesi kurulması planlanmaktadır.

Logo ve tipografik yazımız güncellendi. İlçemizin değerlerinin tanıtımı için kompozisyonu anlatılan yeni nesil logo ve tipografik yazı kamuoyunun ve meclisimizin kabulü ile belirlenmiştir.

Covid-19 ile mücadele çalışmalarımız: Cumhurbaşkanlığımız, Sağlık Bakanlığımızın aldığı kararlar doğrultusunda belediyemizce gerekli çalışmalar aralıksız yapılmaktadır. Metruk binaların yıkılması. İlçemizdeki özel şahıslara ait eski ve metruk binaların yıkımı için gerekli tebligatlar yapılmış olup yıkım işlemlerine başlanılmıştır. Ayrıca eski Tekel binası yıkılarak pazar alanına katılmış ve eski Emniyet Müdürlüğü binası yıkılmış olup peyzaj düzenleme çalışmaları devam etmektedir. Cadde ve sokaklarımıza yeniden isim verilmesi; Belediyemiz Meclisince 134 Cadde ve Sokaklarımızdan 67 sine Şehitlerimizin ve Kanaat önderlerimizin isimleri verilmiştir. İlçemizde bulunan Kemaliye si bölünerek Binali Yıldırım ve Hökümet Mahallesi oluşturulmuştur. Erzincan Caddesinin adı 15 Temmuz Şehidimiz Mete Sertbaş'ın adı verilmiştir. İlçemizde eksikliği hissedilen mezbahaneye DAP Bölge İdaresi Başkanlığından yüzde 90 hibe desteği ayrıca belediyemizin de proje bedeline yüzde 10'luk desteği ile iş tamamlanmıştır. Ruhsatlandırma faaliyetlerinin akabinde faaliyete başlanılacaktır." dedi.

Refahiye İlçe Belediye Başkanı Çakmak Paçacı, yapılan ve yapılması planlanan projelerle ilgili konuşmasına şöyle devam etti:

"Kapalı otopark ve pazar alanı çalışmalarımız; İlçemizde yapımı tamamlanan pazar alanı ve kapalı otopark alanı ile ilgili mülkiyet sorunun biran önce çözülerek otopark ve üzerinde ki dükkanların biran önce faaliyete geçmesi ve kötü görüntünün ortadan kaldırılması için Mehmet Yavuz Vakfı yetkilileri ile ve mülkiyet sahipleriyle görüşmeler devam etmektedir. İlk etapta İmar Kanunun 18. maddesinin uygulaması yapıldı. Koçacay'a ve Gençlik Merkezine arsa tahsisi. Kemaliye Mahallesi 168 ada 1 parselde bulunan belediyemize ait 3407,00 m2 taşınmaz Kocaçay; Parkının bulunduğu alanın 1000 m2 kısmı ise Refahiye Gençlik Merkezine belediyemiz tarafından tahsis edilmiştir. Karadoğan mezarlığı düzenleme projesi: İlçemizdeki mevcut Karadoğan Mezarlığı plansız bir şekilde olup bu güne kadar herhangi bir kayıt tutulmamıştır. Öncelikli olarak bu mezarlık olmak üzere bütün mezarlıklarımızda peyzaj ve parselasyon düzenlemesi yapılarak mezarlıkların büyük bir kısmı kayıt altına alınması alınmıştır.

İlçemize yapılan diğer yatırımlar: Anaokulu Ve Kültür Merkezi. Tabur Komutanlığı. Gençlik Merkezi ve Yüzme Havuzu. Kocaçay Islah Çalışmaları. Dumanlı Tabiat Parkı. 200 Kişilik KYK Kız Yurdu Binası. Anaokulu"

Başkan Çakmak Paçacı, hedeflenen projeleri ise şöyle sıraladı:

"Kapalı otopark ve itfaiye binası projesi: Belediyemize ait 560 m2 arsa 970.000.00 TL ye satılmıştır. Burada elde edilen gelir ile vatandaşlarımıza daha etkin hizmet verebilmek, İtfaiye personelimizin acil durumlarda zaman kaybetmeden çıkışına olanak sağlayabilmesi için tam teşekküllü gerekli ekipman teçhizatla ve donanımlı bir şekilde itfaiye binasının yapılması planlanmaktadır. İhale aşamasındadır. Yol ve kaldırım çalışmaları projesi: Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan yol ve kaldırım çalışmalarımızda kullanılmak üzere 500.000.00 ₺ hibe alınmış olup, 2021 yılı Nisan ayında yapım işi ihale edilecektir. Ayrıca ilçemizde bulunan anayol arterlerin yaklaşık 5 km'lik kısmına bütümlü sıcak asfalt ile kaplanması planlanmaktadır. Her yıl 100 bin yeni sosyal konut projesi: İhtiyaçların karşılanması maksadı ile TOKİ Başkanlığına yapılan taleplerimizin değerlendirerek ''Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut'' projesi kapsamında ilçemize 3. Etap toplu konut yapılması için TOKİ Başkanlığına alternatif yerler sunulmuş olup gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Ayrıca 39 dönümlük yer için lüks konut amaçlı TOKİ Başkanlığına başvuru yapılmıştır.

Kat karşılığı yapım işi: Eski belediye hizmet binası ve iş hanının bulunduğu alan, eski sinema salonunun bulunduğu alan ve eski askerlik şubesinin bulunduğu alana kat karşılığı 13 adet dükkan ve 36 adet daire ihale edilerek yapılması için çalışmalarımız devam etmektedir. Millet Kıraathanesi Projesi: İlçe meydanında bulunan maliye hazinesine ait saat kulesi arsasının belediyemize Millet Kıraathanesi yapımı için tahsis gerçekleştirilmiştir. Mevcut yerde peyzaj projeleri için çalışmalar yapılmaktadır. Saat kulesi ve çevresine taksi ve minibüs durakları belediyemizce yapılacaktır.

Güneş enerji santrali projesi: İlçemizin genel sokak aydınlatması, belediyemizin arıtma tesisi ve hizmet binalarında elektrik giderimizin karşılanması ve ihtiyaç fazlası üretilen elektriğin satışının yapılarak Belediyemize gelir sağlaması amacıyla yaklaşık 22 dönüm araziye Güneş Enerji Santralin (GES) projesi kurulması planlanmıştır. GES ile ilgili başvuru dosyası hazırlanmış olup Aras Elektrik Erzurum Bölge Müdürlüğüne sunulmuştur. Hibe programları veya kredi taleplerimiz bu noktada olacaktır.

Bahattinpaşa anıtı ve giriş kapısı: Aziz Şehidimiz Bahattin Paşa adına önceki yıllarda yaptırılmış olan anıtın restore edilmesi ve hemen bitişiğine Bahattin Paşa giriş kapısı yapılması için Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğünden gerekli izinler alınmış olup, projelerimiz ve detayları Kültür ve Turizm Bakanlığına iletilmek üzere hazırlanmıştır.

Atatürk Evi/Müzesi Projesi: Erzurum kongresi öncesinde Mustafa Kemal Atatürk ilçemizi ziyaret ederek konaklamış olduğu Hökümet Mahallesi 17 ada 2 parselde bulunan yer Atatürk evi/Müzesi' ne çevrilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir. Gayrimenkul sahibi Fikret Canpolat'ın talebi Kültür ve Turizm Bakanlığına iletilmiştir.

Şehirler Arası Otobüs Terminali Projesi: Yenidoğan Mahallesinde Sanayi Sitesi yanındaki 101 ada 70 parsel de bulunan 3.447,42 m taşınmazın tahsisi sağlanmış olup ayrıca belediye mülkiyetimize aldığımız 1000 m2 lik kısımla birlikte otogar kısmını genişlettik. Bu arsaya şehirler arası otobüs terminali ve sosyal tesis yapılması için çalışmalarımız hızla devam etmektedir Canlı Hayvan Pazarı Projemiz: Camiişerif Mah. 66 ada 4 Parselde bulunan Mezbaha yanına yanına kurulması planlanan canlı hayvan pazarıyla birlikte de hayvancılık alanında ilçemizin ekonomik yönden canlandırılması planlanmaktadır. Camii Projesi: İlçemize, hayırseverlerimizin desteği alınarak Hacı Osmanoğlu Camii'nin yerine ya da başka bir alana camii yapılması gibi önemli bir projeyi hayata geçirmek istiyoruz.

Sokak sağlıklaştırması: İlçe merkezimizde bulunan toplam 12 sit binanın 4'ü sağlamlaştırıldı. 8 bina için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ya da Kültür Bakanlığından bir heyet incelemesiyle birlikte projelendirilmesi noktasında çalışmalarımız devam etmektedir. Sokak aydınlatma projesi: İlçemizin içerisinden geçmekte olan yeni Malatya yolunun (huzurevi kavşağından TOKİ kavşağına kadar olan kısım) Aydınlatma çalışmalarının TEDAŞ 2021 yatırım programına dahil edilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir. İlçe Merkezimizde de belediye imkanları dahilinde aydınlatma çalışmaları yapılacaktır. Düzenli çöp depolama alanı: Mevcut çöp depolama alanı ihtiyaca cevap verememekte olup alternatif çözüm arayışına gidilmektedir. Belediyemiz imkanları dahilinde düzenli depolama alanı oluşturulması için yer tespiti yapılmış olup projelendirme çalışmaları devam etmektedir. Konu Çevre ve Şehircilik Bakanımıza sunulmuştur. Atık Transfer Semi Treyler alımı için bir milyon ₺ Düzenli Çöp toplama tesisi kurumumu için 1milyon₺ olmak üzere toplam iki milyon ₺ kaynağa ihtiyaç duyulmaktadır. Kentsel dönüşüm projesi: İlçemizin belirli bölümünde başlayarak genelinde afet riski taşıyan binaların, eski, yıkılmaya yüz tutmuş can ve mal güvenliğini tehdit eden, görüntü kirliliğine yol açan binaların yerine daha sağlıklı ve doğal afetlere hazırlıklı binaları inşa etmek amacıyla kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulmaktadır. Belediyemizce ilçemizde Kentsel Dönüşüm yapılması planlanan alan 16 dönümden oluşmaktadır. Söz konusu alan 23 adet parselden oluşmakta ve 2 adet iki katlı,1 adet tek katlı binaların yer aldığı alanda ayrıca 18 adet eski bina 5 adet ise boş arsa bulunmaktadır. 85 hissedarının bulunduğu alanın hisse sahiplerinin adresleri tespit edilmiş, alanın kıymet taktir işlemine başlanılmıştır. Yapılması planlanan Kentsel dönüşüm ile mevcut alana 9 bloktan oluşan 144 adet daire yapılması planlanmaktadır. Projemizin hayata geçirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla birlikte çalışmalarımız devam etmektedir. Kalkancı Göleti Projesi: İlçemize Kalkancı Göleti Mesire Alanı yapılması planlanmaktadır. Söz konusu yere ağaçlandırma çalışmaları, çocuk oyun alanları ve vatandaşlarımızın piknik yapıp güzel vakit geçireceği alanların oluşturulması planlanmaktadır.

Projemiz KUDAKA 2021yatırım programına alınması için hazırlanmaktadır. Ana su şebekemize destek için çalışmalarımız: İlçemizde toplam konut, işyeri, camii, resmi kurum vb. 1955 adet su abonemiz bulunmakta ve artan konut sayısı neticesinde mevcut su kaynaklarımız yetersiz kalmaktadır. Sondaj yardımıyla yeni su rezervleri bularak ana su şebekemize motopomp sistemiyle katkı sağlanması planlanmaktadır. Küçük Sanayi Sitesi Projesi: İlçemizde bulunan küçük sanayi sitesinin de görüntü kirliğinin ortadan kaldırılması, daha düzenli ve tertipli olması ve çevre düzeninin sağlanması için hazırlamış olduğumuz projemiz Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAP)' na sunulmuştur.

Yıllar önce planlanarak yapılan küçük sanayi sitemiz esnaflarımızdan ve vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda belediyemizce de incelenerek eksiklikler tespit edilmiş ve site içi yolların asfaltlanması, sanayi de bulunan dükkanların çatı ve duvarlarının tamir bakım ve onarımının yapılması, yeni yeşil alanlar ve sosyal donatılar oluşturulması noktasında revizyon kapılması gerektiği anlaşılmıştır. Belediye Başkanlığımızca Küçük Sanayi Sitesi Düzenleme Projemiz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza sunulmuştur. Kıl Çadır-Otantik Organizasyon Salonu

İlçemizde toplu yemek-düğün-nişan gibi toplu organizasyonların yapılabileceği otantik görünümlü 600 kişi kapasiteli kıl çadırlı mekanlar ilçemize kazandırmak için çalışmalar devam etmektedir.

İmar revizyonu: İmar Planı değişikliği ile ilçe genelinde fiziksel gelişmenin sağlıklı bir yapıya kavuşturulması, Mevcut imar planı incelendiğinde sosyal ve teknik altyapı alanlarının ilçe nüfusuna yetersiz kaldığı, uygulama ile mevcut imar planın uyuşmadığı, mevcut imar planının kentin artan turizm ,inşaat, tarım vb sektörlerine hizmet etmediği, kent içerisinde bulunan kültür varlıklarını tehdit eden yapılaşma koşullarının bulunması gerekçeleriyle revizyon imar planı yapılması amaçlanmaktadır. Yaklaşık 3.6 km2 lik mevcut imar alanı 5 km2 ye çıkarılacaktır.

Bal çerçeve üretim projesi: İlçemizde arıcılık faaliyetlerinin artırılması ve istihdam sağlanması maksadıyla Bal Çerçeve Üretim ve Paketleme Tesis yapım projemiz Erzurum Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunulmuştur.

Taşınmazların trampa edilmesi: Refahiye Orman İşletme Müdürlüğüne ait eski hizmet binası ile belediyemize ait olan ve yeni Orman İşletme Müdürlüğü Hizmet Binası bitişiğinde bulunan arsaların trampa edilmesi için talepte bulunulmuştur. Talebimiz doğrultusunda trampa işleminin gerçekleşmesi için görüşmeler devam etmektedir.

İlçemizde yapımı tamamlanmış olan kocaçay ıslahı çalışmasının devamında eski emniyet binasından Şehit Bekir Dülgeroğlu Caddesine kadar ve Orman İşletme Müdürlüğünden Bahattin Paşa Köprüsüne kadar olan toplam 3 km kısmının da tamamlanan kocaçay projesine dahil edilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir."Kaynak:İHA

Yorum Ekle