Reklamlar
Ekonomi

QNB Finansbank, sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisini yüzde 104 oranında yeniledi

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan:
- "Dış ticaretin finansmanında kullanılmak üzere sağladığımız sendikasyon kredisi ile Türkiye ekonomisine istikrarlı katkımızı bu sene de devam ettirdik"

İSTANBUL - QNB Finansbank, 2021 Kasım ve 2019 Aralık'ta kullandığı ve 2022 Aralık'ta vadesi dolacak toplam 529 milyon dolar tutarındaki kredilerini yenilemek üzere anlaşma imzaladı.


Bankadan yapılan açıklamaya göre, 22 ülkeden 33 bankanın kreditör olarak yer aldığı ve farklı bölgelerden 5 yeni bankanın katılım sağladığı anlaşmada koordinatörlüğü Standard Chartered Bank üstlenirken, sürdürülebilirlik koordinatorlüğünü Standard Chartered Bank ve Mashreqbank PSC paylaştı.


Reklamlar

Sendikasyon kredisinin aracı bankası ise Mizuho Bank Ltd. oldu. Sendikasyon kredisi ile eş zamanlı olarak islami finansman anlaşması da gerçekleştiren Banka, vadesi gelen kredilerini yüzde 104 oranında yenileyerek, bankacılık sektörünün ikinci yarı sendikasyon kredilerindeki en yüksek yenileme oranına imzasını attı.


184,5 milyon dolar ve 253 milyon avro olmak üzere iki dilimden oluşan toplam 448 milyon dolar tutarındaki 367 gün vadeli sendikasyon kredisinin toplam maliyeti, diğer Türk banka sendikasyonlarına paralel dolar dilim için Sofr yüzde 4,25 ve avro dilim için ise Euribor yüzde 4,00 oldu. Banka, sendikasyon kredisi ile eş zamanlı olarak 18 ay vadeli 100 milyon dolar değerinde islami finansman kaynağı temin etmek üzere anlaştı.


Sürdürülebilirlik performans kriterlerine bağlı olarak gerçekleştirilen 367 gün vadeli sendikasyon kredisinde, QNB Finansbank, elektrik tüketimini yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı, Dijital Köprü ile KOBİ'lere yenilikçi çözümler sunmayı ve dünyaca kabul görmüş Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksinde yer almayı taahhüt ediyor.


Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisinin bankanın 35'nci yılına yakışır bir başarıyla yenilenmesinden büyük gurur duyduğunu belirterek, şunları kaydetti:


Reklamlar

"Dış ticaretin finansmanında kullanılmak üzere sağladığımız sendikasyon kredisi ile Türkiye ekonomisine istikrarlı katkımızı bu sene de devam ettirdik. Yüzde 104 yenileme oranı, bankamız ve ülke ekonomisine uluslararası piyasalarda duyulan güveni gösterir nitelikte. Bu sene, sendikasyon kredimizle eş zamanlı imzaladığımız islami finansman anlaşması ile kaynak çeşitliliğimizi artırdık. Büyük bir başarı ile yenilediğimiz borçlanmalarımızda belirlenen sürdürülebilirlik perfomans kriterleri, çevresel ve sosyal etkilerin yönetimi alanında sorumlu ve kapsayıcı bankacılık anlayışımızın uluslararası piyasalarca desteklendiğini ortaya koyuyor. Bu doğrultuda, KOBİ'lerin dijitalleşme yolculuğunda verdiğimiz hizmetleri bir adım ileri taşıyarak, müşterilerimizin sürdürülebilir dönüşümlerine destek olmayı önceliklendiriyoruz. Temiz enerji kaynakları ile karbon ayak izimizi azaltırken, sosyal boyutta cinsiyet eşitliği konusundaki kararlı duruşumuzu sektöre örnek uygulamalara imza atarak ileri taşıyoruz. QNB Finansbank olarak, önümüzdeki dönemde de çeşitlendirdiğimiz finansman alternatifleri ile sürdürülebilir ekonomik dönüşüme katkı sağlamaya devam edeceğiz." Kaynak: AA


Diyadinnet son dakika haberlerini paylaşın. Ayrıca Banka, KOBİ, QNB Finansbank, Türkiye ve Türkiye'nin dört bir yanından Ekonomi haberleri alın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir