Osmanlı mimarisinin eşsiz örneği: İshak Paşa Sarayı

30 Temmuz 2021 Cuma, 11:16 | Son güncelleme:
Osmanlı mimarisinin eşsiz örneği: İshak Paşa Sarayı

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan ve Osmanlı Devleti'nin doğudaki en önemli eserleri arasında yer alan İshak Paşa Sarayı, eşsiz mimari yapısıyla yıllara meydan okuyor.

AĞRI - Osmanlı Devleti'nin Doğu Anadolu Bölgesindeki en önemli eserlerinden biri olan ve sarp kayalıklar arasındaki bir tepede yer alan İshak Paşa Sarayı, kartal yuvası görünümü ve 116 odası ile Anadolu'nun nadide eserleri arasında yer alıyor.

İçerisinde harem, hamam, zindan ve cami de bulunan İshak Paşa Sarayı'nda kullanılan kalorifer sistemi ise Anadolu'daki ilk örneklerden. Saray, kabartma ve süslemeleriyle Selçuklu sanatının özelliklerini taşıyor. İlçe merkezine 7 kilometre uzaktaki bin 900 rakımlı tepeye kurulu olan ve yaz-kış yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bu tarihi saray, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde de yer alıyor.

"İçinde gezerken eskileri hissettim"

Tarihi İshak Paşa Sarayı'nı görmek için Iğdır'dan gelen Alperen Yazan, içerde dolaşırken eskileri hissettiğini belirterek, "İshak Paşa Sarayı'nı ziyaret etmek için Iğdır'dan geldim. Gerçekten çok güzel. Doğuda böyle bir yerin olması gerçekten çok iyi. İlk defa geliyorum. İçinde gezerken atalarımızı, eskileri hissettim" şeklinde konuştu.Kaynak:İHA

Osmanlı mimarisinin eşsiz örneği: İshak Paşa Sarayı1

Osmanlı mimarisinin eşsiz örneği: İshak Paşa Sarayı2

Osmanlı mimarisinin eşsiz örneği: İshak Paşa Sarayı3

Osmanlı mimarisinin eşsiz örneği: İshak Paşa Sarayı4

Osmanlı mimarisinin eşsiz örneği: İshak Paşa Sarayı5

Osmanlı mimarisinin eşsiz örneği: İshak Paşa Sarayı6

Osmanlı mimarisinin eşsiz örneği: İshak Paşa Sarayı7

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Ağrı haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Ağrı Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Yorum Ekle