Ağrı

Okulun bahçesini çilek tarlasına dönüştürdüler

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesine bağlı Sadaklı köyündeki öğrenciler, okullarının tarlaya dönüştürülen bir dekarlık bahçesinde çilek üretiyor - İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek:
- "Temel hedefimiz, öğrencilerimize tüketim toplumundan üretim toplumuna geçme noktasında farkındalık oluşturmak"

Ağrı - Ağrı'nın Sadaklı Köyü İlk ve Ortaokulundaki çocuklar, tarıma kazandırılan okul bahçesinde çilek yetiştiriciliğini uygulamalı öğrenme fırsatı buluyor.


Tarım ve Orman Bakanlığı ile Valilik iş birliğinde İl Özel İdaresi kaynaklarıyla finanse edilen "Ağrı'dan Çileğe Dokunuş" projesi kapsamında, geçen yıl Eleşkirt ilçesine bağlı Sadaklı köyündeki ilk ve ortaokulun bir dekarlık kullanılmayan bahçesi, öğrenciler ve öğretmenler tarafından bostana dönüştürüldü.


Tohumları bu yıl toprakla buluşturan öğrenciler, öğretmenlerinin yönlendirmesiyle ekimden hasadına kadar çilek üretiminin her aşamasını uygulamalı öğrenme fırsatı buldu.


Öğrencilerle ekim etkinliğine katılan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, AA muhabirine, il genelinde okulların atıl durumdaki bahçelerini tarıma kazandırmak için gayret gösterdiklerini söyledi.


Öğrencilerde üretim farkındalığı oluşturmayı hedefliyoruz


Kökrek, okulların bahçelerine öğrencilerle biber, domates, salatalık ve patlıcan gibi ürünlerin tohumunu ektiklerini belirterek, şöyle konuştu:


"Temel hedefimiz, öğrencilerimize tüketim toplumundan üretim toplumuna geçme noktasında farkındalık oluşturmak. Üretilen ürünleri de öğrencilerimizle hasat ediyoruz. Öğrencilerimiz bu ürünleri afiyetle yiyorlar. Üretmek, tüketmek ve tüketimden sonra da komposto makineleriyle kendi organik gübremizi oluşturup Bakanlığımızın himayelerinde yürütülen projeyle toprakla buluşturuyoruz."


Her okulda farklı ürünler yetiştirmeye devam edeceklerini dile getiren Kökrek, şunları kaydetti:


"Öğrencilerimizin toprakla iç içe olmalarını sağlamak istiyoruz. Büyüdüklerinde de inşallah ülkemize üretim noktasında katma değer sağlayacaklar. Öğrencilerimiz bu ürünleri üreterek hem ülke ekonomisine katma değer sağlayacaklar hem de üretimi öğrenerek ülke genelinde farkındalığı yüksek bireyler haline gelecekler. İl genelinde birçok okulumuzda tarımla ilgili faaliyetler yapılıyor. Bütün okullarımızın bahçelerinde atıl durumda bulunan arazilerimiz var. Bu arazileri tarıma elverişli hale getirerek üretim yapıyoruz." Kaynak: AA


dönüştürdüler tarlasına çilek AĞRI bahçesini - Okulun 1
AĞRI tarlasına bahçesini dönüştürdüler çilek Okulun - 2
çilek - dönüştürdüler Okulun bahçesini tarlasına AĞRI 3
dönüştürdüler çilek bahçesini tarlasına - AĞRI Okulun 4
- çilek AĞRI bahçesini Okulun dönüştürdüler tarlasına 5
bahçesini çilek tarlasına dönüştürdüler Okulun AĞRI - 6
tarlasına Okulun - dönüştürdüler bahçesini çilek AĞRI 7
- bahçesini dönüştürdüler tarlasına çilek Okulun AĞRI 8
- Okulun bahçesini AĞRI tarlasına dönüştürdüler çilek 9
AĞRI - bahçesini tarlasına Okulun dönüştürdüler çilek 10
bahçesini tarlasına dönüştürdüler AĞRI çilek Okulun - 11
AĞRI çilek Okulun - tarlasına dönüştürdüler bahçesini 12
Diyadinnet son dakika haberlerini paylaşın. Ayrıca Abdullah Söylemez, Adaklı, Ağrı, Eleşkirt, Hasan Kökrek, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ağrı'nın dört bir yanından Güncel haberleri alın.

1 Yorum

  1. Gundi

    Editör dekarin kaç dönüm olduğu kaç metre olduğunu biliyormusun orada ekilen en fazla 3 dönüm dür

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir