Muş'taki yaylalarda göçerlerin süt mesaisi sürüyor
Muş Haberleri Güncel

Muş'taki yaylalarda göçerlerin süt mesaisi sürüyor

Muş - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden küçükbaş hayvanlarıyla Muş'un verimli yaylarına gelen göçerler, sağdıkları sütü peynire dönüştürüyor.


Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kışı geçiren, havaların ısınmasıyla hayvanlarını kışlaklardan çıkaran göçerlerin zorlu yayla yolculuğu sürüyor.


Göçerler, hayvanlarını verimli otlaklara götürmek için günler süren zorlu yolculuğun ardından yaylalara ulaşıyor.


Bir aylık yolculuğun ardından Şenyayla ve Kozma Dağı yaylalarında konaklayan göçerler, sezon boyunca elde ettikleri sütle hazırladıkları peyniri satarak gelir elde ediyor.


Ailece bu işi devam ettiriyoruz


Mardin'den Muş'un yaylalarına gelen besicilerden Ahmet Çoban, gazetecilere, 3 ay Muş'un yaylalarında konaklayacaklarını söyledi.


Günde iki kez sağım yaptıklarını belirten Çoban, sütle peynir üretip mandıralara sattıklarını ifade etti.


Çoban, hayvancılığın zor bir iş olduğunu anlatarak, "Kadınlara yardım ediyoruz. Koyunları erkekler sağıyor. Babam ve dedem de bu mesleği yapıyordu. Biz de ailece bu işi devam ettiriyoruz. Başka bir iş yapmıyoruz." dedi.


İnan Toğa da yılın 5 ayını yaylada geçirdiklerini dile getirerek, yaylada kurdukları çadırlarda kaldıklarını anlattı.


Sağdıkları sütten elde ettikleri peyniri sattıklarını aktaran Toğa, zorlu bir yaşam sürdüklerini, gece gündüz hayvanlarla ilgilendiklerini kaydetti. Kaynak: AA


Diyadinnet son dakika haberlerini paylaşın. Ayrıca Doğu Anadolu Bölgesi, Muş ve Muş'un dört bir yanından Güncel haberleri alın.
Anadolu Ajansı(AA), İHLAS HABER AJNASI (İHA) tarafından geçilen tüm muş haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlandığı şekilde yer almaktadır. Muş Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir