Muş'ta kırsalda kooperatifçiliğin gelişmesi için panel düzenlendi

Muş
Muş'ta kırsalda kooperatifçiliğin gelişmesi için panel düzenlendi

MUŞ - Muş'ta, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) iş birliği ile "Kırsalda daha iyi bir yaşam için kooperatifçilik paneli" düzenlendi.

Öğretmenevi Konferans Salonu'ndaki panelde saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Yardımcısı Hasan Taş, burada yaptığı konuşmada, kooperatifçiliğin geniş anlamda büyük bir kitlenin belirli bir amaca ulaşmak için gayretlerini belli bir kanala entegre etmek amacıyla maksimum fayda sağlama noktasında bir araya gelen topluluk olduğunu söyledi.

Kooperatif ise bireylerin tek başına yapamayacakları bir işi bir araya gelmek suretiyle emeklerini, mali güçlerini birleştirerek maksimum fayda elde etmek için örgütlenmiş olan topluluklar olduğunu belirten Taş, şunları aktardı:

"Muş'ta yaklaşık 1 milyon 300 bin küçükbaş hayvan var. Bunun parasal değeri de yaklaşık olarak 2 milyar 960 milyon liradır. Kooperatifçiliğin en önemli sebeplerinden bir tanesi de kırsal kalkınmayı büyük bir şekilde hızlandırmaktır. Nüfusumuzun yaklaşık olarak yüzde 52'si kırsalda yaşamaktadır. Bu da bizlere kooperatifçiliğin büyük bir önem kazandığını göstermektedir. Hayvancılığın gelişmesi için alt yapının olması lazım. Bizim toplam alanımızın yüzde 41'i tarım, yüzde 39'u mera arazisi. Yüzölçümümüzün yüzde 80'i tarım veya hayvancılığa elverişlidir. Bundan da maksimum şekilde fayda sağlamak gerekmektedir. İnşallah yakın bir zamanda 5 ilçemizde kadın kooperatifler faaliyete geçeceklerdir."

Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın da Tarım ve Orman Bakanlığının son 20 yılda tarım alanında kırsala verdiği desteğin yaklaşık 2 milyar lira olduğunu ve üreticilere her yıl 150 milyon lira destek verdiklerini kaydetti.

Moderatörlüğünü Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Prof. Dr. Bülent Gülçubuk'un yaptığı panelde, Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAY-KOOP) Başkanı Faruk Özen, Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala, Moringantep Proje Koordinatörü Aysel Eskici, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, kooperatifçilik hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Panele, Korkut Kaymakamı Oğuzhan Ocak, DAKA Muş Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Fuat Özkan, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcileri ile muhtarlar katıldı. Kaynak: AA

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Muş haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Muş Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: DAKA, Kırsal, kooperatifçilik, Muş, panel.

Yorum Ekle