Muş'ta içme suyu isale hattı çalışmaları devam ediyor
Bitlis Haberleri

Muş'ta içme suyu isale hattı çalışmaları devam ediyor

MUŞ - Muş'ta İçme Suyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisi çalışmaları devam ediyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü'nün Muş'ta yaptığı yatırımlarla münbit toprakları suyla buluşturuyor, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin ederek derelerdeki taşkın riskini azaltıyor.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, kentte yapılan İçme Suyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisi'nin tamamlanmasıyla 2050 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacağını belirtti.

Tesisle Muş'a kaliteli içme suyu temin edileceğini vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu:

"Söz konusu içme suyu temini projesi iki kısım halinde yapılacak. Birinci kısımda Muş il merkezi, Sungu, Karaağaçlı, Hasköy, Düzkışla ve Korkut yerleşimlerinin içme suyu ihtiyaçlarının karşılanması için yaklaşık 80 kilometre isale hattı ve gerekli içme suyu tesisleri inşa edilecek. Geçen yıl 23 Kasım 2020'de ihalesi yapılan Muş İçme Suyu İsale Hattı'nın birinci kısım işinin yer teslimi 22 Ocak 2021'de yapılarak çalışmalara başlandı. İkinci kısım işlere ait proje yapımı ise devam ediyor. Bu kapsamda Yeşilova, Serinova, Kırköy, Kızılağaç, Yaygın, Konukbekler, Muş Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Muş Alparslan Üniversitesi yerleşimlerinin içme suyu ihtiyaçlarının karşılanması için yaklaşık 70 kilometre isale hattı ve gerekli içme suyu tesisleri inşa edilecek."Kaynak:AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir