Muş'ta erzakların toprak altında oluşturulan kilerde saklanması geleneği devam ediyor

Muş
Muş'ta erzakların toprak altında oluşturulan kilerde saklanması geleneği devam ediyor

MUŞ - Muş'un Korkut ilçesinde bağlı Yünören köyünde bazı vatandaşlar, asırlardır erzaklarını topraktan yaptıkları kilerde muhafaza ederek tüketiyor.

Geçimlerini hayvancılıkla sağlayan vatandaşlar, yazın yaptıkları lor, peynir, tereyağı ve yoğurtları bidonlara doldurarak toprak altında oluşturdukları yaklaşık 2,5 metre derinliğindeki kilere bırakıyor.

Serin olması sayesinde erzaklarını bozulmadan muhafaza eden köylüler, bu sayede kış boyunca sakladıkları ürünleri tüketebiliyor.

Ailesinin geçimini hayvancılıkla sağlayan 67 yaşındaki Zeynel Abidin Uğurlu, yoğurt ve peynirleri kilerde muhafaza ettiklerini söyledi.

Bu ürünleri buzdolabına bırakmadıklarını anlatan Uğurlu, "Buzdolabı iyi değil. Kileri daha münasip görüyoruz. Erzaklarımızı toprak altındaki kilerimize bırakıyoruz. Dededen babadan ne gördüysek onu sürdürüyoruz. İnşallah bu geleneği çocuklarımıza bırakacağız." dedi.

Kiler geleneğinin atalarından kaldığını vurgulayan kadınlardan Zekiye Gül ise kilerin buzdolabından haya iyi olduğunu belirtti.

Gül, "Kışlık erzaklarımızı burada saklıyoruz. Burada peynir, yoğurt, turşu ve menemen var. Burası dolaptan daha sağlıklı ve koruyucu. Yazın ortasında dahi erzaklarımıza burada hiçbir şey olmuyor. Yazın serin, kışın sıcak tutuyor. Kilerimiz 2-3 metre toprağın altında. Bu geleneği sürdürüyoruz." diye konuştu. Kaynak: AA

Muş'ta erzakların toprak altında oluşturulan kilerde saklanması geleneği devam ediyor1

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Muş haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Muş Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Korkut, Muş, Peynir, tereyağı, yoğurt, Yünören köşü.

Yorum Ekle