Muş'ta buğdaylar geleneksel yöntemlerle taş değirmenlerde öğütülüyor

29 Temmuz 2021 Perşembe, 15:18 | Son güncelleme:
Muş'ta buğdaylar geleneksel yöntemlerle taş değirmenlerde öğütülüyor

MUŞ - Muş'ta çiftçiler tarafından hasadı yapılan buğdaylar, geleneksel yöntemlerle taş değirmenlerde öğütülüyor.

Kentte geçimlerini çiftçilikle sağlayan vatandaşlar, hasadını yaptığı buğdayları una dönüştürmek için merkeze bağlı Kepenek köyü yakınındaki taş değirmenin yolunu tuttu.

Vatandaşlar, değirmende öğüttükleri buğdaydan elde ettikleri unu torbalara doldurarak kışlık hazırlıklarını yapıyor.

Değirmen işletmecisi Ercan Korkmaz, gazetecilere, yaklaşık 15 gün önce sezona başladıklarını, bölgede kuraklık yaşanmasına rağmen geçen yıllara göre daha kaliteli buğday öğüttüklerini söyledi.

Günlük yaklaşık 20 ton buğday öğüttüklerini anlatan Korkmaz, şöyle konuştu:

"Bunun yanında besicilerin hayvanları için arpa kırımı yapıyoruz. Geçen yıllara göre yüzde 300 artışla arpa kırımı gerçekleştiriyoruz. Sezonumuz 4 ay sürüyor. Tenekeden 4 lira alıyoruz. Değirmenimiz 24 saat açık. 20 yıldan bu yana değirmencilik yapıyorum."

Merkeze bağlı Serinova beldesinden değirmene gelen Mehmet Akyol ise 6 dönüm alanda buğday ekimi yaptığını belirterek, "105 teneke buğday elde ettim. Evimin ihtiyacını karşılıyor. Bu sene kuraklık nedeniyle buğdayın verimi az ama kaliteli. Evde kış boyunca yaklaşık 60 teneke un kullanıyoruz." diye konuştu.Kaynak:AA

MUŞ - Buğdaylar geleneksel yöntemlerle taş değirmenlerde öğütülüyor1

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Muş haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Muş Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Muş Haberler, Muş Son Dakika, değirmen, Muş.

Yorum Ekle