Muş'ta "22. Uluslararası Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi" düzenlendi

Muş
Muş'ta '22. Uluslararası Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi' düzenlendi

MUŞ - Muş'ta Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği tarafından "22. Uluslararası Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi" düzenlendi.

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ev sahipliğinde 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezindeki kongre, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Programda konuklar için gitarist Ferman Karasu ve kusursuz kulak Bager Çalışcı tarafından müzik dinletisi sunuldu.

Kongrenin açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, bu gibi kongre ve çalışmaların mesleki anlamda daha ileri bir noktaya geçiş için çok önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

Salgın döneminde Bakanlıklarının diğer zamanlara göre çok daha fazla çalıştığını ve bazı hususlarda yeni politikalar geliştirmek zorunda kaldığını aktaran Gül, şöyle konuştu:

"Böyle bir salgını kaç asırdır insanlar yaşamamış. Bizler de bu gibi yaşamı zorlayıcı durumlar, okuldaki psikolojik sağlamlığı sağlamak amacıyla hem ailelere yönelik hem de öğrencilerimize yönelik pek çok programlar hazırladık. 796 bin 950 öğretmene, psikolojik danışman öğretmenlerimiz ve diğer öğretmenlerimiz tarafından bilgilendirmeler ve eğitimler gerçekleşti. Aynı zamanda 10 milyon 399 bin öğrencimize 3 haftalık zaman zarfında gereken bilgilendirmeler yapıldı. Bununla beraber velilerimizi ihmal etmedik, 2 milyon 316 bin velimize de yine bu anlamda gereken bilgilendirmeleri ciddi manada yaptık."

MŞÜ Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ise içinde bulunulan asırda, gayesi ve işlevleri yönünden eğitim anlayışlarının köklü değişikliklere uğradığını söyledi.

Bu değişikliklerin meydana getirdiği travmatik etkileri rehabilite etmeye dönük tartışmaların her gün bir yenisine tanık olduklarını belirten Polat, şunları kaydetti:

"Son çeyrek asırda Türkiye'de meydana gelen doğal afetler ve karşı karşıya kalınan salgın, bireyler üzerinde olumsuzluk oluşturdu. Göç dalgaları ve istikbal kaygılarıyla yoğrulmuş bireylerde rastlanan ruhi deformasyonlar ve nihayet salgının sebep olduğu sosyo-psikolojik yükler, psikolojik danışmanlar olmaksızın üstesinden gelinemeyecek kadar büyük toplumsal sorunlara yol açmıştır. İlk zamanlar Mesleki Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı Hizmetleri kapsamında kullanılan Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetlerinin ülkemizde artık eğitim-öğretimin tüm alanlarında yoğun ve dahi yetkin biçimde kullanılıyor olması bu açıdan oldukça sevindiricidir."

Kongrede, Belediye Başkan Vekili Aydın Özarslan, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Uzman Psikolojik Danışman Oğuz Özat ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erdal Hamarta da birer konuşma yaptı.

3 gün sürecek kongreye akademisyenler, doktorlar, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Kaynak: AA

Muş'ta 22. Uluslararası Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi düzenlendi1

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Muş haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Muş Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: kongre, Muş, Psikolojik Danışma.

Yorum Ekle