Muş Alparslan Üniversitesinin yeni logosunun tanıtımı yapıldı

Muş Alparslan Üniversitesinin yeni logosunun tanıtımı yapıldı

Muş Valisi İlker Gündüzöz:
- "Bu logoda Malazgirt ve kapı metaforu var. Bu kapı metaforu, Malazgirt ve Sultan Alparslan hususunun sembolik olarak içerisinde yer almış olması, onu çağrıştırması, sevindirici ve güzel bir unsur olmuştur"

MUŞ - Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından düzenlenen ödüllü logo yarışmasında birinci seçilen logonun tanıtımı gerçekleştirildi.

Muş Valisi İlker Gündüzöz, MŞÜ 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, bir kitapta uzun uzun anlatılabilecek şeyleri çok kısa bir sembolle anlatmanın mümkün olduğunu dile getirdi.

Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ile logoyu hazırlayan tasarımcı hanımefendinin aktardıklarından Muş'u pek çok yönüyle kavrayan bir sembolün üretildiğinin anladıklarını belirten Gündüzöz, "Bu açıdan da hassasiyetlerinden dolayı Sayın Rektörümüze, değerlendirme jürisine ve kıymetli tasarımcıya şükranlarımızı sunuyorum. Bu logoda Malazgirt ve kapı metaforu var. Bu kapı metaforu, Malazgirt ve Sultan Alparslan hususunun sembolik olarak içerisinde yer almış olması, onu çağrıştırması, sevindirici ve güzel bir unsur olmuştur. Bizim en önemli değerimiz Sultan Alparslan'dır. Bu larda, Anadolu'da var olmamızın kapısını açan Sultan Alparslan'dır. Aynı zamanda logonun içinde tarihi Murat Köprüsü'nü düşündüren unsurlar da saklı. Tarihi Murat Köprüsü Muş için değerli bir unsur." ifadelerini kullandı.

Rektör Polat da üniversitenin vizyonunu ve misyonunu yansıtan, bilim, eğitim, Sultan Alparslan, Muş lalesi, Selçuklu ve 1071 Malazgirt Zaferi temalarından bir veya birkaçını ifade eden, akılda kalıcı, özgün, yenilikçi, estetik ve işlevsel kullanımlara sahip yeni bir logo oluşturmak, kurumsal kimlik çalışmalarına resmiyet kazandırmak için çıktıkları yorucu yolculuğun son durağına geldiklerini söyledi.

Yarışmanın 23 Aralık 2020'de müracaatlarla başladığını ve Türkiye genelinden 516 tasarımcının 1129 logoyla katıldığını aktaran Polat, şöyle konuştu:

"Seçici kurulun 3 gün süren titiz değerlendirmeleri sonrasında profesyonel grafik tasarımcı Sayın Zuhal Sarı, jüri üyelerinin ortak kanaati doğrultusunda birinciliğe layık görülmüştür. Bölgenin bilim ve teknoloji noktasında kalkındırılmasına öncülük etmek şeklinde özetleyebileceğimiz kuruluş felsefemizin temel amacını daima göz önünde bulundurmak, Muş'un kadim değerlerine sahip çıkmak ve ecdadımızın bizlere emanet ettiği tarihe bilgi, hikmet ve adalet temelinde tanıklık etmek görevini hakkıyla yerine getirmek, üniversitemizin en temel gayesidir. Bugün sizlere tanıtımını yaptığımız çalışmaların öz hedefi, bu külli amaçların gerçekleştirilmesine matuf adımlardan sadece biridir. Bu sebeple yeni logomuzun birçok tarihi, kültürel, folklorik ve coğrafi temaya işaret etmesine dikkat edilmiş, ayrıca sahanın uzmanlarınca ifade edildiği üzere bir logonun görsel ve teknik özellikleriyle işlevsel yönlerini içermesi, kurumsal kimliğin ruhunu yansıtma kapasitesine sahip olması göz önünde bulundurulmuştur."

Logo tasarımında birinci olan ve telekonferansla programa katılan Sarı da 1071 Malazgirt Zaferi ile Türklere Anadolu'nun kapılarının açıldığı Muş'taki üniversitede logosunun kullanılmasının kendisi için ayrı bir sevinç kaynağı olduğunu ifade etti.

Program, logo tasarımı kısa film gösterimi, programa katkı sağlayan akademisyenlere teşekkür belgesi ve plaket verilmesiyle sona erdi.Kaynak:AA

Muş Alparslan Üniversitesinin yeni logosunun tanıtımı yapıldı1

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Muş haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Muş Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: logo, Muş, Muş Alparslan Üniversitesi, Muş Valisi İlker Gündüzöz, Alparslan, Üniversitesinin, yeni, logosunun, tanıtımı, yapıldı.

Paylaşmak İstermisin?

Yorum Ekle