Munzur Vadisi Milli Parkı

Munzur Vadisi Milli Parkı haber ile ilgili bütün haberleri, ayrıca Munzur Vadisi Milli Parkı'nın en son dakika haber, durum ve gelişmelerini bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Kategori son güncelleme: 03.10.2021 - 10:42
Munzur Vadisi Milli Parkı
Munzur Vadisi Milli Parkı

Munzur Vadisi Milli Parkı Doğu Anadolu Bölgesi’de, Tunceli ili sınırları içinde olup Tunceli ilindedir. Yüz ölçümü 42 bin 674 hektar olan park 1971 yılında milli park ilan edilmiştir. Park Tunceli ilimizdedir. Adres: Tunceli Ovacık Yolu, 62000 Tunceli Merkez/Tunceli

Munzur Vadisi Milli Parkı Özellikleri

Munzur Dağlarında, Ovacık ilçesi yakınlarından büyük gözeler halinde doğan Munzur Suyu, Fırat Nehrine karışmaktadır. Munzur Suyunun iki kenarı, Ovacık kesiminde Türkiye'de doğal yayılışı çok küçülmüş olan huş ağaçlarıyla kaplıdır.

Doğudan gelen Mercan Suyunu da alan Munzur Suyu, Tunceli il Merkezine kadar olan kesiminde ünlü alabalıklarını barındırır.

Meşe ağaçlarının hakim olduğu milli park, tilki, kurt, ayı, yaban keçisi ve çengel boynuzlu dağ keçisi, susamuru, ile urkeklik gibi kuşları barındırmaktadır.

Milli parkta hakim ağaç türü meşe ve çeşitli türleridir. Tepeler ve yamaçlarda kayalık olmayan yerler meşe ormanları ile kaplıdır. Vadi tabanında ve su boylarında karışık olarak akağaç, söğüt, çınar, karaağaç, dişbudak, asma, ceviz, huş, yabani fındık, kavak ve çalı türlerinden oluşan zengin bir bitki örtüsü bulunmaktadır.

Bu Sayfaya Emoji İle Tepki Ver!

İçeriğin sonu

Yüklenecek başka sayfa yok