Mitsubishi Electric, 2020 faaliyetlerini ve 2021 planlarını paylaştı

Mitsubishi Electric, 2020 faaliyetlerini ve 2021 planlarını paylaştı - Son Dakika Haberleri

Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu:
- "Teknolojiye yatırım yaparken gelecekte üretimde insanların ve robotların iş birliği içinde çalışacağı öngörüsüyle üniversitelerde robot eğitim merkezleri kurulmasına katkı sağlıyoruz. Şu anda Türkiye'de 21 üniversitede laboratuvarlarımız ve 7 üniversitede robotlarımız yer alıyor. 2021 yılında da geleceğin mühendis adaylarına vizyoner bir bakış açısı sunmaya devam edeceğiz" - "Endüstriyel alandaki öncülüğünü 1980'lerden bu yana robotik alanda da sürdüren markamız; daha hassas, hızlı, dar alanda çalışabilen ve yüksek kuvvetlerde ağırlık kaldırabilecek robotlara odaklanıyor" - "Üstün teknolojiye sahip, enerji verimli, çevreci, yenilikçi ürün ve fark yaratan çözümlerimiz ile evlerinden uzaya kadar Türk halkının yanındayız"

İSTANBUL - Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu, teknolojiye yatırım yaparken gelecekte üretimde insanların ve robotların iş birliği içinde çalışacağı öngörüsüyle üniversitelerde robot eğitim merkezleri kurulmasına katkı sağladıklarını belirterek, "Şu anda Türkiye'de 21 üniversitede laboratuvarlarımız ve 7 üniversitede robotlarımız yer alıyor. 2021 yılında da geleceğin mühendis adaylarına vizyoner bir bakış açısı sunmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de enerji verimli, çevreci, yenilikçi ürünleri ve ileri teknoloji çözümleri ile evden uzaya kadar çok sayıda sektörde öne çıkan Mitsubishi Electric, 2020'de gerçekleştirdiği faaliyetleri ve 2021 planlarını paylaştı.

Mitsubishi Electric'ten yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu, Türkiye'de klimadan taze hava cihazlarına, veri merkezi projelerinde soğutma sistemlerinden izleme ve yönetim sistemlerine, fabrika otomasyonu sistemlerinden endüstriyel ve kolaboratif robot teknolojilerine, CNC mekatronik sistemlerden asansör ve yürüyen merdivenlere, ulaştırmadan enerji sistemlerine, yarı iletken cihazlardan otomotiv ekipmanlarına, havalimanlarına özel radar teknolojilerini de kapsayan kamu sistemlerinden uydu ve uzay sistemlerine kadar pek çok farklı sektörde faaliyetlerine devam ettiklerini bildirdi.

Saraçoğlu, 2021 yılında da gerek özel sektör gerekse kamu projelerine, insana ve çevreye dost, yeni normale uygun ileri teknolojiler sunmayı sürdüreceklerini aktararak, şunları kaydetti::

"Mitsubishi Electric'in 4. Sanayi Devrimi'ne yanıtı olan, fabrikaların dikey ve yatay dijital dönüşüm entegrasyonunu sağlayan konsepti 'e-F@ctory' ile fabrikalara çok daha hızlı, verimli ve çevreci üretim imkanı tanıyoruz. Fabrikaların dijital dönüşümlerini gerçekleştiren e-F@ctory konseptimizle yatırım sürecinden önce sanal bir fabrika oluşturarak ortaya çıkacak fabrikanın ve üretimin simülasyonunu gerçekleştirme, verimliliği değerlendirme ve oluşan çıktılar doğrultusunda yatırımı şekillendirme fırsatı sunuyoruz. Bu sayede ekonominin lokomotifi olan KOBİ'ler başta olmak üzere sanayicilerin dijital dönüşüme hızlı bir şekilde uyum sağlamasına imkan tanıyoruz. Üretimde çok ciddi maliyet tasarrufu sağlayan ve yönetimden üretim katına kadar tüm fabrika katmanlarını optimize etmek için ileri teknolojileri kullanan e-F@ctory, işletmelerin hem küresel rekabette hem de çevreci üretimde bir adım önde olmalarına katkı sağlıyor."

Türkiye'ye yüksek katma değerli ürün ve çözümler sağlıyoruz

Mitsubishi Electric'in Türkiye'de otomasyon teknolojileriyle sadece sanayiye değil, dünyanın en derin batırma tüp tüneline sahip Marmaray gibi hayatın içindeki projelere de kontrol sistemleriyle yüksek katma değer sağladığını belirten Saraçoğlu, "Mitsubishi Electric olarak dünyanın en büyük kompakt PLC üreticisi ve sayılı servo ve invertör sistemleri üreticilerinden biriyiz. Gelişmiş optimum uyartım kontrolü özelliğine sahip invertörlerimiz, motorların sabit hızda çalışma sırasında en yüksek verimliliğe ulaşmasına imkan tanırken, aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlıyor. Sektörde hızlı bir haberleşme altyapısına sahip az sayıdaki firmadan biri konumundayız. Kesintisiz iletişim avantajı sağlayan çözümlerimiz, Marmaray gibi çok önemli projelerde de kullanılıyor. Ürünlerin arıza oranını yavaşlatan akıllı PLC'ler, özellikle senkronize olarak çalışması gereken tesislerde çok hızlı çalışarak büyük bir avantaj sağlıyor. Marmaray projesinde aynı zamanda elektrik ve otomasyon odaları da bizim klimalarımız tarafından soğutuluyor." ifadelerini kullandı.

Yapay zeka destekli kolaboratif robotlarımız, insan eline yakın hassasiyetle çalışıyor

Şevket Saraçoğlu, robotların üretimdeki rolünün hızla artacağı yönündeki gelecek vizyonundan hareketle, ileri robot teknolojileri alanında da yeni nesil ürün ve çözümler geliştirdiklerini belirterek, "Endüstriyel alandaki öncülüğünü 1980'lerden bu yana robotik alanda da sürdüren markamız; daha hassas, hızlı, dar alanda çalışabilen ve yüksek kuvvetlerde ağırlık kaldırabilecek robotlara odaklanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Üretim bandındaki birçok işi yapabilen insan kolu ve eline yakın hassasiyete sahip robotların, özellikle riskli alanlarda iş güvenliği ve işçi sağlığı açısından fabrikalara önemli bir katkıda bulunduğunu aktaran Saraçoğlu, Şubat 2020 itibarıyla tüm robotlarının, yapay zeka (AI) destekli olarak çalışmaya başladığını bildirdi.

Saraçoğlu, şunları kaydetti:

"Şirketlere yapay zekada en fazla faydayı sağlamak için tescilli AI markamız 'MAISART' teknolojisini kullanıyoruz. Mitsubishi Electric'in AI'sı ile en yeni teknoloji (Mitsubishi Electric's AI creates the State-of-the-ART in technology.) ifadesinin kısaltması olan 'MAISART' markası altında toplanan yapay zeka teknolojimizle geliştirdiğimiz robotlarımızla beklenmedik arızaların önüne geçiyor ve şirketlerimize maksimum verimlilik sağlıyoruz.

Teknolojiye yatırım yaparken gelecekte üretimde insanların ve robotların iş birliği içinde çalışacağı öngörüsüyle üniversitelerde robot eğitim merkezleri kurulmasına katkı sağlıyoruz. Şu anda Türkiye'de 21 üniversitede laboratuvarlarımız ve 7 üniversitede robotlarımız yer alıyor. 2021 yılında da geleceğin mühendis adaylarına vizyoner bir bakış açısı sunmaya devam edeceğiz."

Enerji izleme sistemlerimiz ile enerji tasarrufu ve verim artışı sağlıyoruz

Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Saraçoğlu, Mitsubishi Electric'in çözümü olan MAPS SCADA ve enerji izleme alanındaki yetkinliklerine ilişkin, "Veri toplama ve kontrol merkezi olarak adlandırılan SCADA; fabrikadaki tüm sistemi tek bir yerden izleme, kontrol, raporlama ve analiz etme, arızalara anında müdahale edilmesine imkan tanıyor. MAPS'in alarm fonksiyonu sayesinde ise hangi arızadan ve hangi sıklıkta alarmın çalıştığı takip edilebiliyor. Bu sayede arızalara anında müdahale edilerek enerji kaybının önüne geçiliyor ve fabrikada büyük tasarruf sağlanarak önemli bir verimlilik artışı elde ediliyor." ifadelerini kullandı.

Mitsubishi Electric olarak kamu sistemleri faaliyetleri kapsamında uçuş güvenliğini artırmak amacıyla da çalışmaları bulunduğu aktaran Saraçoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Havalimanları için geliştirilen radar teknolojimiz 'Terminal Doppler Lidar Sistemi', Antalya Havalimanı'nda kullanılıyor. Sistem, havalimanlarında rüzgar değişiminden kaynaklanan kazaların daha etkin bir biçimde önlenebilmesini sağlıyor. Uzay araştırma ve geliştirme sistemleri alanında da dünyanın önde gelen üreticilerinden biriyiz. Üreticisi olduğumuz Türksat 4A ve 4B uydularıyla ülkemiz ve komşularımızın iletişim altyapısına katkıda bulunuyoruz.

Kamu projelerinin yanı sıra hızlı, konforlu, emniyetli ve yüksek enerji verimliliğine sahip asansör ve yürüyen merdivenlerimizle dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de çok sayıda prestijli projede dikkat çekiyoruz. Özel tasarlanmış yapay zeka denetleme sisteminin kullanıldığı asansörlerimizdeki 'Back-up Sistemi' ile ülkemizin önemli bir gerçeği olan deprem durumunda asansörün en yakın katta durmasına ve yolcuların güvenle tahliye edilmesine imkan sağlıyoruz."

Klima ve soğutma sistemleri pazarında fark yaratmayı hedefliyoruz

Türkiye'de dijital dönüşüm alanında ciddi yatırımlar gerçekleştirdiklerini kaydeden Saraçoğlu, "Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde ev tipi klima üretimi gerçekleştiren fabrikamız, e-F@ctory konseptimizle akıllı ve dijital bir fabrika olarak tasarlandı. Mitsubishi Electric olarak, Türkiye ve Avrupa pazarında önümüzdeki yılda da klima ve soğutma sistemleri pazarında fark yaratmayı hedefliyoruz. Bireysel sistemlerden merkezi sistemlere geleceğin enerji verimliliği kriterlerine uygun cihazları bugünden pazara sunuyoruz. A sınıfına ulaşan Legendera serimiz, A soğutma ve A ısıtma verimliliğine sahip EnviroME serilerimiz ile konutlarda ısıtma alışkanlıklarının değişmesini sağlarken, hem ısıtma hem de soğutmada enerji tüketiminin azalmasına katkıda bulunuyoruz. Şirketimizin teknoloji, dizayn ve üretimde mükemmelliğe işaret eden Mitsubishi Electric Quality (MEQ) anlayışıyla ürettiği ürünler uzun yıllar boyunca sorunsuz çalışıyor, deneyimleyenler en iyi seçim olduğunu teyit ediyor. Farklı iklim koşulları ve farklı büyüklükteki uygulamalar için üstün performans gösteren profesyonel sistemlerimiz pek çok projede yer alıyor." ifadelerini kullandı.

Özellikle kapalı alanlarda daha fazla zaman geçirilen bu dönemde iç mekan havalandırma ihtiyaçlarının arttığını vurgulayan Saraçoğlu, iklimlendirme alanındaki ileri teknolojisiyle sektöre yön veren bir marka olarak, bu noktada iç ortam hava kalitesi için yeni ve verimli çözümler sunduklarını bildirdi.

Saraçoğlu, "Legendera serisi klimalarımızda bulunan Plasma Quad Plus Filtre, 0.1 mikron boyutundaki partikülleri dahi tutabiliyor. İnsan saç telinin ortalama kalınlığının 70 mikron olduğunu söylersek daha anlaşılır olacaktır. 50 yıldır daha ferah yaşam alanları sunan ve yüzde 100 taze hava sağlayan Lossnay ısı geri kazanımlı taze hava cihazlarımız, iç ortamı havalandırırken enerjinin yüzde 80'ini geri kazanıyor. Lossnay'de bulunan ve 'Hiper Element' olarak adlandırdığımız eşanjörümüz, virüs transfer etmediği test raporlarıyla onaylanan ilk ve tek selülozik eşanjör oldu. Yeni 'Dik Tip Lossnay' ev tipi ısı geri kazanımlı taze hava cihazlarımızda ise alternatif olarak sunulan NOx filtre ile havada bulunan gaz, petrol, kömür ve biomass gibi yakıtların atıklarından oluşan azotoksitlerin tutulması sağlanarak iç ortama aktarılması engelleniyor." değerlendirmesinde bulundu.

Çevreyi ve doğal kaynakları korumaya yardımcı teknoloji ve sistemler geliştirmeyi sürdüreceğiz

Şevket Saraçoğlu, veri merkezinde kritik öneme sahip soğutma, izleme ve yönetim alanlarında yarının ihtiyaçlarını bugünün normallerine dönüştüren çözümler sunduklarını, enerji verimliliğinin ve kesintisizliğin önem arz ettiği bu alanda güvenilirlikten ödün vermeden esnek ve hızlı modüler MULTIDENSITY ürünü ile kolay işletim imkanı tanıyan soğutma sistemleri geliştirdiklerini bildirdi.

Saraçoğlu, "s-MEXT hassas kontrollü klima ürünlerinde, çevreye duyarlı, düşük küresel ısınma faktörü (GWP) değerine sahip soğutucu akışkan kullanımı ile sektörde ilk olmanın heyecanını yaşadık. Yine tesisin izlenmesinden yönetilmesine kadar isteğe uygun çözümler ile yüksek katma değerli otomasyon sistemleri oluşturmaktayız." ifadelerini kullandı.

Çevresel Sürdürülebilirlik Vizyonu 2050 ile çevrenin korunmasına yönelik faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını aktaran Saraçoğlu, şunları kaydetti:

"Enerji verimliliği konusundaki çalışmalarımızı her geçen yıl artırıyoruz. Sadece ürünlerin teknolojisi, güvenilirliği ve kalitesine değil, çevre duyarlılığı ve verimlilik konularına da büyük önem veriyoruz. Kurumsal ilkemiz 'Daha İyisi İçin Değişim' ve çevre ilkemiz 'Eko Değişim' felsefesiyle yol alarak tüm dünyada toplumların yaşam kalitesini artırmayı hedefliyoruz. Dünya genelinde özellikle sanayi alanında enerji kullanımının, üretim standartlarında bir düşüşe neden olmadan azaltılması gerekiyor. Ayrıca konutlar, ofisler ve kamuya açık tüm büyük projelerde de tüketilen enerjiden tasarruf edilmesi önem taşıyor. Bu doğrultuda biz de çevreyi ve doğal kaynakları korumaya yardımcı olacak teknoloji ve sistemler geliştirmeyi sürdüreceğiz.

Mitsubishi Electric; jeopolitik konumu, genç nüfusu ve büyüme potansiyeliyle avantajlı konumda olan Türkiye'de önümüzdeki yıllarda faaliyetlerini yoğunlaştıracak. Küresel rekabet sürecinde, ülkemizin dünyadaki gelişmelere hızla uyum sağlayabilmesi büyük önem taşıyor. Türkiye'nin belirlediği yüksek ekonomik hedeflerine ulaşması için sahip olduğumuz ileri teknoloji ve know-how ile elimizden gelen tüm katkıyı sağlamayı hedefliyoruz. Üstün teknolojiye sahip, enerji verimli, çevreci, yenilikçi ürün ve fark yaratan çözümlerimiz ile evlerinden uzaya kadar Türk halkının yanındayız."Kaynak:AA

ETİKET: Mitsubishi Electric, Şevket Saraçoğlu, Mitsubishi, Electric, 2020, faaliyetlerini, ve, 2021, planlarını, paylaştı.

Paylaşmak İstermisin?

Yorum Ekle