Malatya Kayısı Kurulu üyeleri Vali Baruş'u ziyaret etti

Malatya Kayısı Kurulu üyeleri Vali Baruş'u ziyaret etti

MALATYA - Malatya Kayısı Kurulu üyeleri, Vali Aydın Baruş'u makamında ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

MALATYA - Malatya Kayısı Kurulu üyeleri, Vali Aydın Baruş'u makamında ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, ziyarete Kayısı Kurulu üyeleri Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kazım Gündüz, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Murat Asma, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sığırcı, Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Koordinatörü Murat Tunç ve Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz katıldı.

Dünya kuru kayısı üretiminin yaklaşık yüzde 70'inin Malatya'da üretilmesinden dolayı önemli bir ekonomik değer ifade ettiğini belirten kurul üyeleri, amaçlarının kayısıdaki yeni teknolojik gelişmeleri takip edip kamuoyuyla paylaşmak, dünyadaki kayısı yetiştiriciliği, pazarlaması ve tüketim alışkanlığı ile ilgili konuları takip ederek kayısı paydaşlarını bilgilendirmek olduğunu belirttiler.

Kurul üyeleri, Malatya'daki kayısı paydaşlarıyla koordinasyon ve iş birliğini sağlamak istediklerini ifade ettiler.

Vali Baruş ise Malatya Kayısı Kurulu'nun kurulup faaliyete geçmesini sevinçle karşıladığını belirterek, kurulun aktif faaliyetleri neticesinde önemli kazanımlar elde edileceğini kaydetti.

Malatya Turgut Özal Üniversitesinin de katılımı ile kayısı ile ilgili bilimsel çalışmaların hız kazanacağını ve böylelikle kamuoyunun eksiksiz, bilimsel ve doğru bilgiye ulaşacağını aktaran Baruş, ayrıca kayısı yetiştiriciliğine uygun olmayan alanlarda diğer bazı tarımsal ürünlerinin yetiştirilmesinin teşvik edilmesiyle bu alanların ekonomiye kazandırılacağını dile getirdi.Kaynak:AA

Etiketler: Kayısı Kurulu, Malatya, vali, ziyaret.

Yorum Ekle