"Malatya Kağıt Kebabı" coğrafi işaretle tescillendi

"Malatya Kağıt Kebabı" coğrafi işaretle tescillendi

MALATYA - Malatya mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan kağıt kebabına coğrafi işaret tescil belgesi verildi.

MALATYA - Malatya mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan kağıt kebabına coğrafi işaret tescil belgesi verildi.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odasından (TSO) yapılan yazılı açıklamaya göre, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Malatya Gastronomi Turizm Tanıtım Derneği (MAGTAD) Başkanı Zeki Saygı, Ankara'da Türk ve Marka Kurumu'nda düzenlenen programda "Malatya Kağıt Kebabı"nın tescil belgesini aldı.

Sadıkoğlu, programda yaptığı konuşmada, kağıt kebabı için bir yıl önce yapılan başvuru sürecinin yakından takip edilerek tescil belgesini kente kazandırıldığını belirtti.

Malatya Peyniri için de coğrafi işaret başvurusunun nihai sonuca ermek üzere olduğunu hatırlatan Sadıkoğlu, "İnşallah çok yakın zamanda Malatya Peyniri Coğrafi İşaret Belgesi'ni de alacağız. Malatya'mızı sanayi anlamında büyütürken, gastronomi ve kültürel alandaki bu tür çalışmalarla da ticari hayatı canlı tutmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Gastronomi kültürünün tanıtımı ve korunması adına "Malatya Kağıt Kebabı"nın tescil sürecindeki büyük katkıları için MAGTAD Başkanı Zeki Saygı'ya teşekkür eden Sadıkoğlu, şöyle devam etti:

"Malatya Kağıt Kebabı'nın da içinde yer aldığı tava yemeklerini dört kuşaktır geçmişten geleceğe taşıyan, tescil sürecinde kağıt kebabının ilimize has yapılışı ve hikayesi konusunda bilgi birikimini paylaşarak katkı sunan Zeki beye teşekkür ediyorum. Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürümüz Akif Gülaçtı'ya da teşekkür ediyorum. Sayın müdürümüz ekibiyle gayret göstererek tescil sürecine ciddi katkılar sundu. Ayrıca tescil sürecinde bizlere önemli destekler sunan Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanımız Prof. Dr. Habip Asan ile Kurum Başkan Yardımcıları Dr. Mehmet Duyar ve hemşerimiz Cemil Başpınar'a şükranlarımı sunuyorum."Kaynak:AA

Malatya Kağıt Kebabı coğrafi işaretle tescillendi1

Etiketler: Malatya, Malatya Kağıt Kebabı, Tescil.

Yorum Ekle