Malatya

Malatya'da "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eylem Planı" çalıştayı düzenlendi

MALATYA - Malatya'da, "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Malatya 2. Eylem Planı" çalıştayı düzenlendi.

Malatya - Malatya'da, "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Malatya 2. Eylem Planı" çalıştayı düzenlendi.


Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Malatya Valisi Aydın Baruş, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce Belediye Nikah Salonu'nda düzenlenen çalıştayda, toplumların temelini oluşturan ailenin kurucusu olan kadınların, yeni nesillerin yetiştirilmesinde oynadıkları eşsiz rol münasebetiyle bir toplumun geleceğinin mimarları olduğunu belirtti.


Yeni nesilleri sağlıklı yetiştirmek için kadının sabrına ve duygusal iletişimine ihtiyacımız bulunduğunun anlatan Baruş, "Kadının saygınlığının olmadığı bir toplum her bakımdan geri kalmaya mahkumdur. Kadına saygı ve ona verdiğimiz değer aile ortamında başlar. Kız çocuklarımızı en az erkek çocuklarımız kadar önemsemeden, en az onlar kadar değer vermeden sağlıklı ve güvenli bir gelecek inşa edemeyiz." ifadelerini kullandı.


Kadına yönelik şiddetin ne kadar kötü bir davranış olduğunun bilindiğini aktaran Baruş, "Öncelikle kadına yönelik şiddet insanlık dışı bir davranıştır. Şiddet insanlık değerlerinin de düşmanıdır. Şiddet acizliktir. Şiddet, hakkını kullanamayan, duygularını kontrol edemeyen çaresizlerin davranışıdır. Şiddet aşağılamaktır, kişiliği yok etmektir. Şiddet uygulayan ile uygulanan arasında saygı ve sevgi duyguları devam edemez." değerlendirmesinde bulundu.


Malatya'da kadına yönelik şiddetle ilgili olaylarıyla ilgili bazı rakamları paylaşan Baruş, şunları kaydetti:


"Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerimiz (ŞÖNİM) var ile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz ve bünyesinde. ŞÖNİM kayıtlarımıza göre 2020'de 3 bin 944 başvuru varken 2021 yılı ilk on ayında 4 bin 223'e çıkmış. Önleyici tedbir talep eden kadın sayısı 2020'de 3 bin 78 iken, 2021 yılı ilk on ayında 2 bin 895 olmuş. Koruyucu tedbir talep eden kadın sayısı 2020'de 234 iken 2021 yılı ilk on ayında 336 olmuş. Kadın Konuk Evlerinde barınma hizmeti alan kadınlar ve beraberindeki çocuk sayıları 2020 itibari ile 287 kadın ve 197 çocuk iken 2021 yılı ilk on ayında 306 kadın ve 206 çocuk olmuş. Kadın cinayetleri devam ediyor, 2020'de 4 kardeşimizi kaybettik, 2021 yılında da 3 kardeşimizi. Unutmayalım kadına yönelik şiddeti önlemek toplumun tüm kesimleri olarak hepimizin sorumluluğudur. Şiddetle her alanda her ortamda birlikte mücadele etmeliyiz."


Çalıştaya Vali Aydın Baruş'un eşi Nagihan Baruş, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Altın, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, ilçe kaymakamları, İnönü ile Malatya Turgut Özal Üniversiteleri temsilcileri, sivil toplum örgütleriyle kurum müdürleri de katıldı. Kaynak: AA


Diyadinnet son dakika haberlerini paylaşın. Ayrıca Aydın Baruş, Belediye, Ercan Dağdeviren, Jandarma, Malatya, Nagihan Baruş ve Malatya'nın dört bir yanından Güncel haberleri alın.
Anadolu Ajansı(AA), İHLAS HABER AJNASI (İHA) tarafından geçilen tüm malatya haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlandığı şekilde yer almaktadır. Malatya Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir