Kuraklık tarımın ve kuşların hayat kaynağı Patnos Barajı'nı da vurdu

Ağrı
Kuraklık tarımın ve kuşların hayat kaynağı Patnos Barajı'nı da vurdu

AĞRI - Ağrı'nın Patnos ilçesindeki Gevi Çayı üzerinde yer alan, tarım ve doğal yaşam için önem arz eden Patnos Baraj Gölü'ndeki su seviyesi, kuraklık ve yağışların azlığı sebebiyle büyük oranda düştü.

İlçenin kuzeyinde tatlı su balıkçılığı yapılan, tarımsal üretimde sulama amaçlı kullanılan, kuş türleri ve balıklar başta olmak üzere birçok canlının yaşam alanı olan baraj gölü, bu sene önceki yıllara oranla kuraklıktan daha çok etkilendi.

Kuraklık ve buharlaşma gibi sebeplerden dolayı suyun ciddi oranda çekilmesiyle, daha önce baraj suları altında kalan köyün bazı kısımları da gün yüzüne çıktı.

Sulama amacıyla 1985 yılında yapımına başlanarak 7 yılda tamamlanan Patnos Barajı ve kuruma aşamasına gelen çayın bulunduğu bölge drone ile görüntülendi.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Kaya, AA muhabirine, Türkiye'nin birçok bölgesi gibi Ağrı'nın da kuraklıktan olumsuz etkilendiğini söyledi.

- Barajı besleyen su kaynakları azaldı

Dünya genelinde kuraklığın yaşandığını, Akdeniz havzasında orman yangınlarının olduğunu ve sık sık sellerin meydana geldiğini belirten Kaya, şöyle konuştu:

"2020 ve 2021 yıllarına baktığımızda yağış oranında ciddi azalmanın olduğunu görüyoruz. Ağrı genellikle nisan ve mayısta maksimum yağış alan karasal iklim bölgelerindendir. Bu sene nisan ve mayıs aylarında yağışlar ile kışın yağan karın az olmasıyla yer altı sularını besleyen kaynaklar azaldı. Yer altı kaynaklarını besleyen suların azalmasıyla ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de göller ve sularda büyük çekilmenin olduğunu görüyoruz. Patnos Barajı'nı besleyen su kaynaklarının azalması ve kuruması gölde su seviyesinin çekilmesine neden oldu."

Kuraklığın tüm canlıların hayatı için tehlike oluşturduğunu vurgulayan Kaya, suyun günlük yaşamda ve tarımsal sulamada daha dikkatli kullanılması gerektiğini anlattı.

- Su azlığı, tarım ve hayvancılığı olumsuz etkiliyor

Vahşi sulama yönteminde su kaybının çok fazla olduğunu ve Patnos ilçesinde de bu yöntemin kullanıldığını ifade eden Kaya, "Ağrı'nın ekonomisi büyük oranda tarım ve hayvancılığa bağlıdır. Büyük ölçüde mera hayvancılığı şeklinde yapılmaktadır. Yağış azlığı, suların çekilmesi mera ve tarım alanlarını ciddi şekilde etkilemektedir. Meralardan elde edilen ot veriminin düşmesiyle hayvancılık ve tarımsal ürünlerin büyük ölçüde olumsuz etkilendiğini görebiliriz." diye konuştu.

- Yağmurlama ve damlama yöntemi kullanılmalı

Bu yıl kentte yağışın yok denecek kadar az olduğunu aktaran Kaya, şunları kaydetti:

"Tarımsal sulamaları, yağmurlama ve damlama şeklinde yapmamız gerekiyor çünkü vahşi sulamayla çok ciddi su kaybına yol açabiliyoruz. Bu da ülkemiz, bölgemiz ve ekonomisi tarım ile hayvancılığa dayanan Ağrı gibi yerlerde su azalması ve kuraklığa bağlı olarak çok ciddi ekonomik sıkıntılara neden olabilir."

Baraj yakınındaki bir köyde yaşayan Feyyaz Sevinç ise "Uzun yıllar barajda böyle bir su çekilmesi görmedik. Geçen sene de oldu ama bu seneki kadar fazla değildi. Suyun dörtte üçü çekildi diyebiliriz." dedi. Kaynak: AA

Barajı'nı vurdu Kuraklık kaynağı kuşların da hayat tarımın ve Patnos 1

kuşların Barajı'nı hayat ve Kuraklık kaynağı vurdu tarımın da Patnos 2

da kuşların kaynağı Kuraklık Patnos hayat tarımın ve vurdu Barajı'nı 3

Kuraklık tarımın ve vurdu Barajı'nı hayat Patnos kuşların kaynağı da 4

Patnos Barajı'nı vurdu Kuraklık kaynağı da tarımın kuşların hayat ve 5

kuşların Barajı'nı hayat Patnos tarımın Kuraklık kaynağı vurdu ve da 6

ve Patnos kaynağı tarımın Barajı'nı kuşların Kuraklık da vurdu hayat 7

da Kuraklık hayat Barajı'nı tarımın ve kaynağı kuşların vurdu Patnos 8

tarımın Kuraklık vurdu kuşların Barajı'nı kaynağı ve hayat da Patnos 9

Barajı'nı kuşların Patnos kaynağı Kuraklık tarımın da ve vurdu hayat 10

Patnos Barajı'nı kuşların tarımın ve hayat da kaynağı Kuraklık vurdu 11

da kaynağı tarımın ve vurdu Patnos Barajı'nı kuşların Kuraklık hayat 12

vurdu ve da hayat Barajı'nı kuşların Kuraklık kaynağı tarımın Patnos 13

kaynağı tarımın Patnos hayat kuşların Barajı'nı ve vurdu da Kuraklık 14

ve kaynağı Barajı'nı hayat tarımın vurdu Kuraklık Patnos kuşların da 15

vurdu hayat ve da kuşların Patnos Kuraklık Barajı'nı tarımın kaynağı 16

tarımın vurdu hayat kuşların Barajı'nı da Kuraklık Patnos ve kaynağı 17

Patnos kaynağı tarımın Kuraklık hayat Barajı'nı ve da vurdu kuşların 18

Patnos Kuraklık kuşların ve Barajı'nı hayat vurdu kaynağı tarımın da 19

kuşların Patnos hayat Barajı'nı Kuraklık da kaynağı ve vurdu tarımın 20

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Ağrı haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Ağrı Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Ağrı, Kuraklık, Patnos Barajı.

Yorum Ekle