Kuraklık nedeniyle tescilli Ardahan çiçek balında rekoltenin düşmesi bekleniyor

Kuraklık nedeniyle tescilli Ardahan çiçek balında rekoltenin düşmesi bekleniyor

ARDAHAN - Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretle tescillenen "Ardahan çiçek balı"nda bu yıl kuraklık nedeniyle rekoltenin düşmesi bekleniyor.

ARDAHAN - Türk ve Marka Kurumunca coğrafi işaretle tescillenen "Ardahan çiçek balı"nda bu yıl kuraklık nedeniyle rekoltenin düşmesi bekleniyor.

Kentte ilkbaharın gelişiyle zengin floraya sahip yüksek kesimlerindeki yayla ve dağlara götürülen kovanlarda organik olarak üretilen Ardahan çiçek balı, yörenin coğrafi işaretli ürünleri arasında yer alıyor.

Kendine özgü aromasıyla bilinen bal, ilde Ardahan Arıcılar Birliğine üye yaklaşık 785 arıcı tarafından 45 bin kovanda üretiliyor.

Arıcılar başta olmak üzere şehrin ekonomisine de katkı sunan balın rekoltesinde bu yıl havaların kurak gitmesi yüzünden çiçek ve polenin fazla olmaması sebebiyle düşüş öngörülüyor.

Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, Halil Efendi si'nde kendisine ait kovanlarda yaptığı inceleme yaptı. Evliyaoğlu, gazetecilere, arıcıların da bu yıl kuraklıktan etkilendiğini söyledi.

Kuraklık nedeniyle yörede bal rekoltesinin düştüğünü dile getiren Evliyaoğlu, "Sağım sezonuna yaklaşık bir ay kaldı ama elimizde bal yok, kovanlarda verim çok düşük. Normalde bir kovanda ortalama beklenen bal miktarı 17 kilogramdır ancak şu an bal yok." dedi.Kaynak:AA

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Ardahan haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Ardahan Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Ardahan, Arıcı, İlhan Evliyaoğlu, Kuraklık, nedeniyle, tescilli, çiçek, balında, rekoltenin, düşmesi, bekleniyor.

Paylaşmak İstermisin?

Yorum Ekle