Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz, Çavuştepe ve Hoşap kalelerinde incelemelerde bulundu

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz, Çavuştepe ve Hoşap kalelerinde incelemelerde bulundu

VAN - Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Van'ın Gürpınar ilçesindeki Çavuştepe ve Hoşap kalelerinde incelemelerde bulundu.

VAN - Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Van'ın Gürpınar ilçesindeki Çavuştepe ve Hoşap kalelerinde incelemelerde bulundu.

Van'daki temasları kapsamında Çavuştepe Kalesi ve nekropolünü gezen Yavuz, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu'ndan kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.

Çavuştepe Kalesi'nde 59 yıldır bekçilik yapan ve burada Urartu çivi yazısını öğrenen Mehmet Kuşman ile görüşen Yavuz, emeklerinden dolayı teşekkür etti.

Kalenin mühendislik açısından iyi inşa edilen, 5 bin Urartulunun yaşadığı önemli yerlerden biri olduğunu ifade eden Yavuz, şunları kaydetti:

"Burası, tarımla ilgilenen Urartuluların senede 2 bin 700 ton tahıl elde ettikleri, su ve kanalizasyon bakımında altyapısı olan, mühendislik, mimarlıkta ileri gitmiş büyük bir kenttir. Burada Urartu medeniyetine ilişkin önemli çalışmalar var. Bunlar hem ulusal hem de uluslararası pek çok yayında yer alıyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi de bu konuya özel olarak eğiliyor. Üniversitemizde Urartucayı çözen, okuyup ve yazabilen 5 uzmanımız yetişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak hem valiliğimiz hem de belediyelerimizle çalışarak bölgeyi turizm açısından büyük bir destinasyon haline getirmeyi amaçlıyoruz. Türkiye'nin en büyük müzelerinden birini Van'da inşa ettik. Buradan çıkan eserler de orada sergilenebiliyor. Amacımız buraları ören yerleri statüsü olarak daha çok insanın gezebileceği hale getirmektir."

Ardından Hoşap Kalesi'ne geçen Yavuz, burada Gürpınar Belediyesi tarafından birinci etap çalışmalarına başlanan çevre düzenleme projesini inceledi.

Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış'tan projeyle ilgili bilgi alan Yavuz, tarihi Evliya Bey Köprüsü'nü gezdi.

Yavuz'a AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Vali Yardımcısı Hamit Genç, Gürpınar Kaymakamı Fatih Kayabaşı, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van Müze Müdürü Erol Uslu, AK Parti Gürpınar İlçe Başkanı Taha Güngör, kurum amirleri ile akademisyenler eşlik etti.Kaynak:AA

VAN - Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz, Çavuştepe ve Hoşap kalelerinde incelemelerde bulundu1

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Van haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Van Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Çavuştepe kalesi, Gürpınar, Haşab Kalesi, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, van, Kültür, ve, Turizm, Bakan, Yardımcısı, Yavuz, Çavuştepe, Hoşap, kalelerinde, incelemelerde, bulundu.

Paylaşmak İstermisin?

Yorum Ekle