Kars

Kars'ta kaz tüyünden ürünlerin yapılacağı imalathane kurulacak

KARS - Kars'ın Selim ilçesinde, Serhat Kalkınma Ajansı'nın (SERKA) desteğiyle kaz tüyünden ürünlerin yapılacağı ve kadınların istihdam edileceği imalathane kurulacak.

Kars - Kars'ın Selim ilçesinde, Serhat Kalkınma Ajansı'nın (SERKA) desteğiyle kaz tüyünden ürünlerin yapılacağı ve kadınların istihdam edileceği imalathane kurulacak.


SERKA'dan yapılan açıklamaya göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın finansmanıyla Kalkınma Ajansları tarafından uygulanan Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Selim ilçesinde 10 kadının istihdam edileceği kaz tüyü imalathanesi yapılacak.


Selim Belediyesi tarafından ajansa sunulan "Altın Kaz" projesinin sözleşmesi, SERKA Genel Sekreter Vekili Nurullah Karaca ile Selim Belediye Başkanı Coşkun Altun tarafından imzalandı.


Yaklaşık 320 bin anaç kaz varlığıyla Türkiye'deki toplam kaz varlığının üçte birine sahip Kars'ta, proje kapsamında Selim Belediyesi'ne ait atıl durumdaki bir bina imalathaneye dönüştürülerek üretime başlanacak.


Başlangıçta 10 kadının istihdam edileceği imalathanede, kaz tüyünden eldiven, şapka, yelek, yastık, alez ve yorgan üretilerek satışa sunulacak.


Projenin hayata geçirilmesi ile yörede aile işletmeciliği şeklinde kaz yetiştiren yaklaşık 12 bin kadının hem sosyo-ekonomik yaşam standardının yükseltilmesi hem de bölge ekonomisine katkı sunulması hedefleniyor.


Proje kapsamında kurulacak imalathanede, başlangıçta 5 ton tüy alımı yapılarak kazların sırt ve gıdı tüylerinden bin 900 yastık, 800 yorgan ve 5 bin eldiven, şapka, yelek grubu üretilecek. İkinci yıl üretimin iki katına çıkarılması hedeflenen projeyle, kaz tüyünden üretilen malzemelere kayak montu ve pantolonu çeşitleri de eklenerek ürün yelpazesi genişletilecek. Kaynak: AA


tüyünden imalathane kurulacak yapılacağı Kars
tüyünden kaz yapılacağı ürünlerin Kars
imalathane kurulacak ürünlerin kaz yapılacağı tüyünden Kars
Diyadinnet son dakika haberlerini paylaşın. Ayrıca Belediye, Coşkun Altun, Kars, Kayak, Nurullah Karaca, Selim, Serhat Kalkınma Ajansı, Türkiye ve Kars'ın dört bir yanından Güncel haberleri alın.
Anadolu Ajansı(AA), İHLAS HABER AJNASI (İHA) tarafından geçilen tüm kars haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlandığı şekilde yer almaktadır. Kars Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir