Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Göz kaşıntısı, özellikle bahar mevsiminde görülen alerjik nedenlerden kaynaklanan gözde kaşıntı sizi rahatsız edecek boyuttaysa ihmal etmeden alanında uzman bir doktora gitmenizde büyük faydalar vardır.

Doktora gitmekle beraber göz kaşıntısı için evde uygulayabileceğiniz bitkisel destekler de vardır. Şimdi bitkisel ürünlerden göz kaşıntısına ne iyi gelir, sorusuna cevap arayalım.

Bir tane yeşil marul yaprağını, bir su bardağı su ile kaynatın ve soğuduktan sonra gözleri bu su ile pamuk batırarak silebilirsiniz.

2 şeker kaşığı kadar peygamber çiçeğini, bir su bardağı kaynar olan suyun içerisine alın ve 20 kadar demlenmeye bırakın. Demlenmiş olan bu çay ile gözlerinize sabah ve akşam olmak üzere iki defa kompres yapabilirsiniz.

Papatya bitkisi gözler için oldukça faydası olan bitkilerden biridir. Göz kaşıntısının olduğu dönemlerde papatya bitkisini demleyin ve hafif ılıdıktan sonra papatya çayı ile gözlerinize göz banyosu yaptırabilirsiniz.

Göz kaşıntısına ne iyi gelir, sorusuna gül suyu diye cevap verebiliriz. Gül suyunu pamukla batırarak gözlerinize sürün. Sabah akşam gözlerinize bu su ile pansuman yapın.

Sarısabırı kaynamış olan suyun içerisinde çözdürüldükten sonra çıkan su ile gözlerinize pamuk yardımı ile kompres yapın.

Bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı rezene atın. Demlendikten sonra posasını süzüp gözlerinizi rezene çayı ile sabah akşam pansuman yapın.

Ayrıca gözlerinizde kaşınma isteği hissettiğiniz zaman ellerinizi sürekli gözlerinize götürmeyin. Gözleriniz iltihaplanabilir. Gözlerinizde kaşıntı varken göz makyajı yapmayın. Kişisel bakım ürünlerinizi bir başkası ile paylaşmayın. Gözlerin kaşınmasında birçok neden olabilir. Bunlar aşağıda sıralanmıştır.

Arpacık (it dirseği): Gözyaşı ve gözyaşı içindeki yağ kanallarının tıkandığı durumlarda ortaya çıkar.

Kornea Zedelenmesi: Göze cisim kaçması yanlış lens kullanımı korneamızı zedeleyebilir ve kaşıntıya yol açabilir.

Aşırı Odaklanma: Bilgisayar başında uzun saatler geçirme, trafikte yapılan uzun seyahatler gözlerimize çok yüklediğimiz zaman gözlerde kaşıntı meydana gelebilir.

Cisim Batması: Gözümüze giren cisimler ya da tozlar gözümüzün kaşınmasına yol açabilir. Göze cisim battığı zaman elle çıkarmaya çalışmamalı, vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle