Sitede 15182 kişi varaçıkAğrıaçık11°C

Cilde Ne İyi Gelir

Cilde Ne İyi Gelir

Cilt, vücudumuzun en büyük organıdır. Vücut ağırlığımızın yaklaşık olarak 'lik kısmına denk gelmektedir. Cildimizin yaklaşık %70'ini su, %25'ini protein ve kalan %5'lik kısmını da yağ oluşturmaktadır. Cilt nedir? Cilt en kısa tanımıyla deridir. Hayatımız boyunca cildimizle doğar ve onunla birlikte yaşlanırız. Cildin temel görevi organlarımızı dış etkilere karşı korumaktır. Böylece dış darbelere karşı organlarımız, daha dayanıklı hale gelmiştir.

Cildimiz, vücudumuzun giysisi olarak da kabul edilebilir. Cildin alt yapısında bulunmakta olan kıllar vesilesiyle gözlerimiz dış etkilere karşı korunmuş olunur. Burundaki kıllar, dışarıdaki toz ve böceklerin burnumuzdan girişini engellemektedir. Göz kapaklarındaki sinirler sayesinde göz kapaklarımız sık aralıklarla açılıp kapanmaktadır ve böylece vücut kendince mikroplara karşı önlem almaktadır.

Cilde uygulanan masaj ve yumuşak dokunuşlarla stres azalır ve oksitosin hormonunun seviyesi artış gösterir. Sonuç olarak kendimizi eskisinden daha iyi hissederiz.

Cilde Ne İyi Gelir?

Cilde ne iyi gelir? Tüketilmekte olan gıdalar cilt sağlığını yakından ilgilendirmektedir ve kişinin dış görünümünü büyük ölçüde etkilemektedir. Cilde ne iyi gelir? Besin değeri yüksek olan gıdaların tercih edilmesi, cilde iyi gelmektedir. Böylece, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller karşılanmış olunur.

Vitamin ve mineraller, cildin elastikiyet kazanmasında ve kırışıklık oluşumlarının geciktirilmesinde ihtiyaç duyulan elastik yapıdaki liflerin kullanımında etkili olmaktadır. Cilde iyi gelen besinler, cilt hücrelerinin tahribatına sebep olan oksidatif hasarında önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Cilde İyi Gelen Gıdalar

Havuç
Özellikle cilt ve göz sağlığı konusunda önemli bir etken olan A vitamini, havuç sebzesinde bol miktarda bulunmaktadır. Havuç, cildin görünümünü güzelleştirmede de kullanılmaktadır. Birçok kaliteli markanın kozmetik ürünleri içerisinde ''retinol'' maddesi yer almaktadır. Havuç sebzesi, cilt için doğal retinol işlevi görmektedir. Havuç haricinde içerisinde A vitamini olan gıdalara; süt ve kepekli tahıllar örnek verilebilir.

Domates
İçerisinde ''likopen'' maddesi içeren domates, cilt için antioksidan görevi üstlenerek; ciltteki yaşlanma belirtilerinin önüne geçmektedir, kırışıklıklara ve yaşlılık lekelerine karşı koymaktadır.

Balık
Somon ve tuna balığı gibi yağlı yapıda olan balıklar, omega 3 yağ asidi bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptirler. Bu asidin cilde olan faydası ise; bilhassa alerjik sebepler kaynaklı olan tahrişlerde, cildin kendi kendisini tamir etme süresini kısaltıcı etki göstermektedir. Ayrıca cildin nemli kalmasına yardımcı olarak cilt kurumasının ve güneş ışınlarının olumsuz etkilerine karşı cildi korur.

Cilde ne iyi gelir? konusunda verilmiş olan bilgiler reçete yerine geçmemektedir. Doktorunuza danışmaksızın bu uygulamaları yapmaktan kaçınınız.

Yorum Ekle