Yemek Lekeleri Nasıl Çıkar

Yemek Lekeleri Nasıl Çıkar

Salça yemeklerimize lezzet katan ve domates ya da biberden yapılan bir sostur. Salça lekesi çoğunlukla domatesten kaynaklanır çünkü genellikle domates salçası kullanmaktayız. Domatesin içinde var olan doğal boyadan dolayı bu lekenin çıkması oldukça zor olabilir.

Salça lekesi kıyafetimize bulaştıysa o bölgeyi asla ovmamalıyız çünkü ovmak lekeyi temizlemek yerine etki ettiği bölgeyi büyütür.

Bu lekenin oluştuğu anda müdahale etmek çok önemlidir çünkü uzun süre ketçap lekesi kalırsa kurur ve çıkması daha da zorlaşabilir.

Salça dökülen kıyafeti ters çevirip lekenin oldu bölüme biraz soğuk su akıtınız. Yalnız bunu uygularken suyun kıyafetin diğer taraflarına değmemesine özen gösteriniz.

Sonra giysiyi düzüne çevirip leke olan kısma bir havlu koyunuz. Sonrasında bu bölgeyi sıvı bir deterjanla ovunuz. Yalnız bunları yavaş bir şekilde yapmaya özen gösterelim çünkü leke diğer kısımlara da bulaşabilir.

Lekenin çıktığından emin olduktan sonra giysiyi makine de yıkayın ve güneş gören bir yere seriniz. Yemek lekeleri nasıl çıkar sorusunu biraz daha genişletelim.

Leke halıdaysa o bölgeyi elektrik süpürgesiyle temizlemeye çalışın ve biraz toz deterjanı ılık suyla karıştırıp leke olan bölgeye yedirin.

Bunu yavaşça ve dikkatlice yapmalısınız ve son olarak ta süngerle kurutunuz. Nemi kuru bir bez ile tamamen aldıktan sonra lekenin geçtiğini göreceksiniz.

En çok karşılaştığımız lekelerden bir tanesi de çay lekesidir. Üzerinize veya halınıza dökülen çayın lekesini çıkarmak için öncelikle kuru bir bezle silmek gerekir.

Ardından leke kıyafetinizdeyse ters çevirip soğuk suyla yıkayınız ve hafif bir deterjanla ovalayınız. Halınızdaysa, bastırmadan deterjanla ıslatılmış bir bezle siliniz. Yemek lekeleri nasıl çıkar sorusu cevap bulmuştur.

Domates, salça lekesi veya ketçap lekesi çıkarması çok zordur. İz kalma konusunda çok inatçıdırlar. Bu yüzden dikkatli davranmak gerekir.

Lekeniz domates ise bir bez yardımıyla bulaştırmadan lekeyi silin ve ılık suda sabunlayarak yıkayınız. Ketçap lekesiyse fazlalığı alıp, kıyafeti ters çevirip soğuk suyla lekenin üzerini yıkayınız.

Ardından düz çevirip lekeli alanı sıvı deterjanla ovarak makineye atınız. Lekeniz salça lekesiyse ketçap lekesinde olduğu gibi temizleyiniz.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle