Evde Hamilelik Testi Doğru Sonuç Verir Mi?

Evde Hamilelik Testi Doğru Sonuç Verir Mi?

Hamilelik testlerinde hatalı pozitif sonuçlar pek görülmese de bazı durumlarda ortaya çıkabilmektedir.

  • Son 8 ay içinde düşük yapanlar veya hamileliğini sonlandıranlar ile molar gebeliği olanlarda,
  • Doğurganlık tedavisinde kullanılan ve hCG ihtiva eden ilaç kullananlarda
  • Çeşitli sağlık problemleri (hCG salgılayan bir tümör gibi) olanlar,
  • Son kullanım tarihi geçmiş veya hatalı test kullananlarda

Hatalı pozitif sonuçlar görülebilir.

Gebelik testiniz pozitif çıktığı halde bir süre sonra regl olduysanız zaman zaman kimyasal gebelik olarak bilinen durumu yaşamış olabilirsiniz.

Bu durum döllenen bir yumurtanın rahim içine yerleşip hCG hormonu salgılanmasına neden olduğunu ama bir nedenle gelişiminin durduğunu gösterir. Bu tür erken düşüklere genellikle zigotun normal gelişimine engel bir kusur olduğu durumlarda rastlanmaktadır.

Kimyasal gebelik yaşandıktan sonraki regl dönemi daha ağır geçebilir ve birkaç gün gecikebilir. Hamilelik testlerinin günümüzdeki kadar hassas olmadığı dönemlerde bu tür erken kayıplar asla tespit edilememekteydi.

Bazı sağlık kuruluşları kimyasal gebeliği yaşanmayan regl döneminden sonra hamilelik testi yapmak için bir hafta kadar beklenmesi için iyi bir neden olduğunu belirtmektedir.

Ektopik gebelik de genellikle pozitif test sonucuna neden olmaktadır, ancak nadiren hCG hormon seviyesinin düşüklüğü nedeniyle negatif sonuç da verebilmektedir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz, hamilelik testi sonucunuz ne olursa olsun doktora başvurunuz:

  • Baş dönmesi yaşıyorsanız ve halsizlik hissediyorsanız
  • Karın ağrınız varsa ( özellikle karnınızda veya alt karın bölgenizin bir tarafında keskin, bıçak saplanır gibi)
  • Sıradışı kanamanız varsa

Hamilelik Testi Sonucu Negatif Olduğu Halde Hamile Olunabilir Mi?

Bu sorunun cevabı ne yazık ki evet. Bu nedenle pek çok test üreticisi sonuç negatif çıksa bile hamilelik testinin birkaç gün sonra tekrarlanmasını önermektedir.

Her kadının ovulasyonu menstural döngünün farklı bir döneminde gerçekleşmektedir. Aynı zamanda döllenmiş yumurtanın rahime ulaşıp yerleşmesi kadından kadına farklılık göstermektedir.

Bu nedenle hamilelik testlerinin kesinliği kadından kadına değişmektedir. Aynı zamanda başka etkenler de test sonucunu etkileyebilmektedir. Hamileliğin çok erken dönemlerinde kadınlar gebelik testlerinden negatif sonuç alabilmektedirler.

Yani hamile olduğunuz halde test size hamile olmadığınızı söylemektedir. Ayrıca hamilelik ile ilgili yaşanan problemler de idrardaki hCG, yani hamilelik hormonu miktarını etkileyebilmektedir.

Eğer hamilelik testi sonucunuz negatif ise birkaç gün veya bir hafta sonra testi tekrar yapın. Test sonucunuz negatif olduğu halde hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, bu yönde sizi kuşkuya düşüren başka belirtiler varsa doktorunuza başvurun.

Lütfen bu yazıya puan verin!
29 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8

9 Yorum

dhdkkfkf

dhdkkfkf

2 yıl önce

ilk testim pozitif gosterdi 1hafta sonra yine denedim ama negatif gosterdi.lakin adet filan olmadi hic bir wekilde kan gelmedi bende bu nasil oluyor?

Uzgun

Uzgun

3 yıl önce

Adetlerim 4 gun gecti kafam çok karışık ya hamileysem

Kader

Kader

3 yıl önce

Adetimden 9 gun gecmiwdi test yaptim ikinci cizgi soluk cikdi,sabah yeniden test yaptim negativ oldu 16 gun gecib adetimnen sizce hamilemiyim? kizlar bawiniza boyle bir wey gelmiwmi?

Filiz

Filiz

3 yıl önce

Benim de 2 günün çekti göğüslerim çok ağrıyı ya karabat testi yaptim cıktı sizce doğrui

Şule

Şule

3 yıl önce

Adetim 4 mayısta başladı bi kaç günden sonra bitti ondan 10 gün sonra eşimle beraber olduk olduktan 13 sonra hem idrar hem kan testi yaptırdım 1.20 negatif cıktı ama kasıklarım ağrıyo midem yanıyo ve bulanıyo iştahsızlık var acaba hamile miyim ???

Sibel

Sibel

4 yıl önce

İdrararla limon yaptım pozitif çıktı çamaşır suyuyla yaptım kopurmeye başladı açıkçası bişey anlamadim ayın 20de yumurta çatlaması oldu 12gun oldu bugün kan testi varedim sonuç pazartesi çıkacak inşallah onu bekliyom heycanla

Ziyaretçi

Ziyaretçi

4 yıl önce

Bende de karın ağrıları oluyor inşallah. Vardr iki Yıldır bekliyoruz dua edin

Buse

Buse

4 yıl önce

Benim göğüslerim de büyüme ve yeşil damarlar görülüyor meme uçlarıda çok ağır var test yaptım ama negatif çıktı çok üzüldüm sizce ben hamile miyim ve bazen karnıma çok değişik ağrılar atıyor teşekkür ederim

fidan

fidan

4 yıl önce

Ya bende o belirtiler yokta sadece gözüm kararıyor onun haricinde mide bulantısı fazla yok oda aç karnına sigara içtiğim için oluyor ve adet dönemim 1 ay olacak hala hasta olmadı sence ben hamile miyim

Yorum Ekle