Gebelikte şikayetler

Gebelikte şikayetler

GEBELiKTE SIK RASTLANAN şiKAYETLER

Bulantı ve kusma gebeliğin ilk 3 ayında sıktır ve gebelerin yaklaşık yarısında görülmektedir. Bazı durumlarda ilaç kullanımı gerekmektedir. Az ve sık yeme, sıvı besinlerden kaçınma, mide sıvısını emen galeta ve patlamış mısır gibi yiyecekler bulantı ve kusmadan kaçınmada yardımcı olabilir. Ağızdan beslenmenin olanaksız olduğu aşırı bulantı ve kusma durumlarında hastanede tedavi gerekebilir.

Mide yanması gebelikte sık rastlanan şikayetlerdendir. Mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasına bağlıdır. sık ve az yeme, yemekten hemen sonra uzanmama gibi önlemler yardımcı olabilir. Bu önlemler yeterli olmazsa antiasitler ve doktorun önerisine göre diğer ilaçlar kullanılabilir.

Kabızlık gebelikte artan progesteron hormona bağlı olarak barsaktan geçiş zamanının uzaması nedeniyle gebelerde sıktır. Demir kullanımı, sıklıkla bu şikayeti arttırır. Lifli- posalı besinlerle beslenme ve daha fazla sıvı tüketimi ilk tedavi seçenekleridir. Bu önlemlerin yetersiz kadlığı gebelere ilaçla yardımcı olunabilir.

Hemoroid (basur) makat etrafındaki toplardamarların genişlemesine bağlıdır. Rahmin büyümesi ve toplardamarların boşalmasını geciktirmesine bağlıdır. Kabızlıktan kaçınma, kesici ve kortizon içeren pomadlar, ılık oturma banyosu yararlı olabilir. Genellikle doğumdan sonra geriler, fakat tamamen kaybolmazlar.

Bacaklarda oluşan varisler gebelikte artabilir. Gebelik ilerledikçe ve kilo alımı arttıkça belirginleşir. Ayakta durma süresi uzadıkça ilerleme gösterir. Periyodik olarak istirahat etme, bacakları yükseğe kaldırma ve varis çorapları tedavide yardımcıdır.

sık idrar yapma genellikle ilk 3 ayda yaygındır. Büyüyen rahmin mesaneye bası yapmasına bağlıdır. Birlikte ağrılı idrar yapma ve kanlı idrar yapma varsa sistit yönünden değerlendirilmelidir. Bütün gebelerde idrar kültürü alınması en önemli tetkiklerdendir. Asemptomatik bakteriüri denilen ve hiçbir şikayete neden olmadan görülebilen idrarda bakteri çıkması ancak bu şekilde saptanıp tedavi edilebilir. Aksi takdirde bu durum pyelonefrit denilen böbrek iltihabıile sonuçlanabilir.

Akıntı gebelerde sık görülen bir durumdur. Rahim ağzındaki bezlerin gebelikte daha sık salgı yapmasına bağlıdır. Bununla birlikte diğer iltihabi akıntılar da değerlendirilmeli ve uygun şekilde tedavi edilmelidir. özellikle gebelerde idrarda zaman zaman şeker çıkmasının kolaylaştırdığı mantar infeksiyonları da mutlaka tedavi edilmelidir.

Sırt ağrısı, gebelerin yaklaşık yarısında görülmektedir. Fazla kilolar bu açıdan risk oluşturmaktadır. Fetusun ve uterusun sinirlere doğrudan basısı, omurgalar arasındaki bağların gevşemesi ve vücudun ağırlık merkezinin değişmesine bağlıdır.

Bacak krampları özellikle geceleri, gebelerin yaklaşık yarısında ortaya çıkmaktadır. Nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Masaj ve bacağın gerilmesi geçici bir rahatlık sağlayabilir. Tedavisi için kalsiyum veya magnezyum kullanılabilir.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle