Ev Dekorasyonunda Aydınlatma

Ev Dekorasyonunda Aydınlatma

Ev dekorasyonları yaparken dekorasyonuna unsuru olan mobilyaların seçimi kadar, tamamlayıcı unsur olan aydınlatmalar de dikkatli olarak seçmeli ve odalarımızı dekore ederken dikkatli bir şekilde dekore etmeliyiz.

Odaları yeterli bir aydınlatma sağlanmadığı zaman göz sağlığımızı tehdit edeceği gibi ev dekorasyonunu da kötü gösterecektir.

Evimizin aydınlatmasını yaparken dikkat etmemiz gereken nokta; odalarımızın kullanışlılığına, odalarda geçireceğimiz amaçlara ve zaman geçirme sürelerine göre yapmalıyız.

Ayrıca evimizde bulunan odalar kuzey cephede yer alanlar gün ışığını yeterli miktarda alamayacaklarından bu cephe de yer alan odaların aydınlatması daha dikkatli yapılmalıdır.

Aydınlatma armatürleri, aplikleri ve led seçimi dikkatli bir şekilde yapılmalı, odaları eşit derece de aydınlatan, estetik kazandıran, istenilen boyutlarda ve oda ölçülerine uygun olacak şekilde dekore edilmelidir.

Ev aydınlatması yaparken; salon aydınlatmasını, oturma odası aydınlatmasını, yatak odası aydınlatmasını, mutfak aydınlatmasını çalışma odası aydınlatmasını bir birinden bağımsız şık ve zarif bir biçimde yapmalıyız.

Mutfakların aydınlatılması

Mutfaklarımızda yer alan, ankastre mutfak setlerini, modüler mutfak dolaplarını göz önünde bulundurmalıyız. Mutfağın estetik olarak aydınlatılması ve yeterli aydınlatmanın sağlanması için odanın orta yerine oda ölçülerine uygun bir avize seçebilir, odanın dört köşesine yerleştirilecek spotlar ile homojen bir aydınlatma sağlayabilirsiniz. Modüler mutfak dolaplarının üzerine yerleştirilen led aydınlatmalar sayesinde estetik ve şık bir

Salon aydınlatması

Salonlarımız en çok vakit geçirdiğimiz alanlar olduğundan salonların aydınlatmasına özen göstermeliyiz. Salonlarımız geniş ise merkezde bir avize ve yardımcı aydınlatmalar olarak tavan sarkıtma lambaları tercih etmeli veya salonun geneli için tavan kenarı boyunca gergi tavan içine gömülmüş led aydınlatmalar kullanarak aydınlatma dekorasyonu yapabiliriz. Estetik bir aydınlatma yapabilmek ve salon dekorasyonunu şık bir hale getirmek için renkli ları ters bir şekilde tavanın farklı yerlerinden sarkıtarak estetik bir aydınlatma yapabiliriz.

Yatak odası aydınlatması

Yatak odalarımız özel alanlarımız olduğu için romantizm barındıran aydınlatmalar yapabilir veya hem romantizm barındıran aydınlatma hem de normal bir aydınlatma yaparak çift aydınlatma ile yatak odası dekorasyonuna zenginlik katabilirsiniz. Tavana yerleştireceğiniz pembe veya kırmızı ledler ile romantizm oluştururken, ortaya asacağınız estetik bir avize ile ayrı bir aydınlatma yapabilirsiniz. Ayrıca yatak başucu komodinleri üzerine koyacağınız abajurlar yerine abajurları tavandan sarkıtarak estetik ve görsel bir aydınlatma sağlayabilirsiniz.

Çalışma odası aydınlatması

Çalışma odalarında merkezi olarak bir avize ile aydınlatma yapabilir, çalışma masası üzerine bir çalışma aydınlatması koyarak sadece masayı aydınlatabilirsiniz. Bu sayede çalışma anında dikkatinizi dağıtmayan bir aydınlatma yaparak sağlıklı bir aydınlatma yapabilirsiniz. Ayrıca kitaplıkların tavanına led aydınlatma yaparak estetik bir aydınlatma yapabilirsiniz.

Hol aydınlatması

Evimizin odalarının açıldığı holler, estetik olarak aydınlatılması gereken ve en çok kullanılan geçiş alanlarıdır. Bu nedenle bu alanların aydınlatması yapılırken estetik ve zarif bir aydınlatma yapmalısınız. Hol aydınlatmaları için;

  1. Hol boyunca, iki veya üç farklı yere estetik ve görsel avize asarak istenilen zariflikte aydınlatma sağlanabilir.
  2. Hol boyunca sarkıtma lambaları kullanarak istenilen zariflikte hol aydınlatması sağlayabilirsiniz. Sarkıtma lambaları farklı boylarda ve renkli camlar içinde tercih etmeniz daha görsel bir aydınlatma yapmanızı sağlayacaktır.
  3. hol boyunca karşılıklı olarak duvarlara led aydınlatmalar yerleştirerek holünüzün istenilen renkte aydınlatmasını sağlayabilir, odaların renklerine göre farklı renklerde aydınlatmalar sağlayabilirsiniz.

Ev aydınlatması için yapılacak estetik aydınlatma önerileri bu şekildedir Aydınlatma yapılırken ana unsur olarak avizeler kullanılırken yardımcı unsurlar olarak sarkıtma lambalar, led aydınlatmalar kullanılmaktadır. Ana ve yardımcı unsur aydınlatma armatürlerini ister tek başlarına isterseniz birlikte kullanarak aydınlatma dekorasyonu yapabilir ve evinize zarafet kazandırabilirsiniz.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle