Doğal Sütten Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Doğal Sütten Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Evde doğal sütten yani hiçbir işleme maruz kalmamış sütten yoğurt demlemek hem çok sağlıklı, hem daha ekonomik, hem de daha lezzetli olmaktadır.

Sağlık açısından özellikle çocuk ve bebeklerin kemik gelişimleri için yoğurt tüketimi çok önemlidir. Yoğurt demlerken yoğurdumuzun lezzetli olması için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır.

Bunları şöyle sıralayabiliriz;

Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Mutlaka taze süt alın ve evde kaynatın. Doğal yoğurt ekşir, küflenir ve bozulur bunu unutmayın. Sütü ne kadar çok kaynatırsanız yoğurdunuz o kadar güzel olacaktır.

Sütü kaynattıktan sonra kepçeyle karıştırıp kepçeyle tencereye tekrar dökün. Sütü biraz sıcak demleyin. Yoğurdunuzun mayalanması yoğurt mayasını çok koymayın tadı ekşi olur.

Hazır yoğurtla sütünüzü mayalamayın. Lezzetli bir ev yoğurduyla sütünüzü mayalayın. Sütünüzü cam ve kuru bir tencerede mayalayın.

Süte 1 damla bile su katmayın. Ayrı bir yerde maya ve sütü karıştırıp yavaş yavaş tenceredeki süte yedirin. Sütün kaymağını almayın, yoğurdunuz yağsız kalır.

Demleyeceğiniz tencereyi mayalama işleminden sonra yerinden kaldırıp oynatmayın. Eğer mevsim kış ise battaniyeye sarın, eğer yaz ve hava çok sıcaksa tencerenin altına bir havlu serip üzerine süzgeç koyup mayalanmaya bırakın.

Eğer yoğurt mayanız ekşi ise içine 2 küp şeker atın. Yoğurdunuz çok sulandıysa 1 dilim ekmek atın bu fazla suyu çekecektir. Tam mayalanmadan ağzını hiç açmayın. Islak kaşık sokmayın. Eğer tam mayalanmadan kaşık sokarsanız yoğurdunuz çabuk ekşir ve sulanır.

Lütfen bu yazıya puan verin!
1 kişi puan verdi. Ortalama puan: 9
Yorum Ekle