Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Kasları rahatlatan ve sinirleri yatıştıran bitki çaylarını orta dereceye kadarki uykusuzluk probleminizle baş etmek için kullanabilirsiniz.

Bariz bir uyku probleminiz yoksa bile uyumadan önce bu çaylardan birini içtiğinizde daha derin ve güzel bir şekilde uyuyabilir, böylece gün boyu daha enerjik olabilirsiniz.

Papatya, sarı kantaron, kedi otu, şerbetçi otu gibi bitkilerin çayları en çok bilinen sakinleştirici çaylardır.

Ancak tabii ki bu çayları tüketirken aşırıya kaçılmamalıdır. Çünkü fazla içmek gece uykunuzun bölünmesine sebep olabilir.

Depresyon ve uyku ilaçları kullanılıyorsa, çayları kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Bu çayları kullanacaksanız yatmadan 1 saat önce içmeniz gerekir.

Uykusuzluk probleminiz için kullanabileceğiniz bazı bitkileri daha detaylı açıklayacak olursak;

1-Çarkıfelek Çayı

Sakinleştirir, rahatlatır ve ağrıları hafifletir. İçinde bulunan harmin maddesi mutluluk ve iyi hisler yaşatır. Böylece uyuyamamanızı sağlayan, zihninizi meşgul eden kötü düşüncelerinizden arınmanızı sağlar.

Fakat aşırı tüketmeniz halsizliğe sebep olabilir. Ayrıca alkol ve sinir yatıştırıcı ilaçlarla kullanılmaması gerekir.

2- Kedi Otu Çayı

Ağrılara, kaygılı ruh haline ve sindirim sorunlarına iyi gelir. Bu yüzden bunların sebep olduğu uykusuzluk durumlarında kullanılabilir. Etkili bir uyku düzenleyici olduğu yapılan araştırmalar ile belirlenmiştir.

Tüm yatıştırıcı çaylar gibi merkezi sinir sistemi üzerinde etkili olduğu için her akşam kullanılmamalıdır. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki; kedi otu çayı bazı insanlarda heyecan duygusu ortaya çıkarabilir, böyle durumlarda da kullanım amacının tersi olarak uykusuzluğa sebep olabilir.

3-Şerbetçi Otu Çayı

Rahatlatır, uyku getirir ve antiseptik özelliği de mevcuttur. Gerginlik ve kaygı sebepli uykusuzluk sorunlarında kullanılabilir. Sindirime ve baş ağrılarının azalmasına yardımcıdır. Eşit miktarda papatya çayı ile karıştırılarak da kullanılabilir. Fakat depresyon hastalarının ve hamilelerin kullanmamaları gerekir.

Bitkisel çayları tüketirken ilaç kullanıyor gibi dikkatli olmak ve önlemler almak gerekir. Çünkü bitkiler de, ilaçlar gibi vücutta değişikliklere sebep olur.

Bahsettiğimiz gibi sinirler üzerinde rahatlatıcı etkisi olan çaylar merkezi sinir sistemine etki ettikleri için kullanırken daha dikkatli olmak, öncesinde bir uzmana danışmak gerekir.

Lütfen bu yazıya puan verin!
1 kişi puan verdi. Ortalama puan: 10

1 Yorum

arzu d.

arzu d.

7 yıl önce

ben eltimin önerisi ile selectlash adında bir ürün aldım gayette iyi sonuç aldım denemenizi isterim..

Yorum Ekle