Saça İyi Gelen Yiyecekler

Saça İyi Gelen Yiyecekler

Daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanın sırrı, yediğimiz yiyeceklerden geçiyor. Yapılan araştırmalar, güzel ve bakımlı saçlara sahip olmanın en etkili yolunun belirli yiyecekleri daha sık yemek olduğunu göstermiştir.

Saç dökülmesi ve kepeklenme gibi saç derisine bağlı birçok saç sorununu, sağlıklı ve dengeli beslenerek giderebilirsiniz.

Aynı zamanda, saçlarınızın daha hızlı uzaması, hormonal denge ve daha birçok rahatsızlığı önlemek için, yeme alışkanlıklarınızı düzenleyerek, daha sağlıklı besinlere yönelebilirsiniz.

Zayıf ve bakımsız saçlara sahipseniz, saçlarınızı sağlıklı tutmak için; vitamin kaynağı olan ve yararlı enzimler içeren besinlere yönelmelisiniz. Saça iyi gelen yiyecekler, aynı zamanda cilt sağlığınızı korumaya da yardımcı olacaktır.

Yağlı Balık: Omega-3 yağ asitleri yüksek olan deniz ürünleri, parlak bir cilde ve saçlara sahip olmanızı sağlar. Saç tellerinin yaklaşık olarak yüzde 3’ünü omega 3 yağ asitleri oluşturur.

Saç derisi ve saç tellerini nemli tutmanın en doğal yollarından biri, omega 3 bakımından zengin olan balıkları yemektir. Saç sağlığını korumak ve hasarlı saçlarını yeniden bakımlı hale getirmek isteyen bayanlar; somon, uskumru, sardalye, hamsi gibi omega 3 içeren balıkları haftada en az iki defa yiyebilirler.

Kırmızı Biber: Kırmızıbiber, cilt sağlığını ve saç sağlığını portakaldan daha çok güçlendiren C vitamini kaynağıdır.

Kırmızıbiber; kolajen üretimini arttırır ve aynı zamanda yüksek oranda antioksidan içerir. Saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

Ispanak: Güzellik uzmanları, ıspanağın saç ve cilt sağlığına çok yararlı olduğunu vurgulamaktalar. Beta kraoten bakımından zengin yeşil yaprak sebzelerden biri olan ıspanak, aynı zamanda yaşlanma karşıtı bir sebzedir.

İçerdiği A vitamini ve diğer besin maddeleri, saç derisini nemli tutmaya yardımcı olur.

C vitamini yüksek olan yiyeceklerle birlikte ıspanak yerseniz, saç sağlığınıza olumlu etkilerini görebilirsiniz.

Ispanağın saçlar üzerindeki faydalarından bahsedecek olursak; saçların daha hızlı uzamasını teşvik ettiğini ve saç dökülmesini önlediğini söyleyebiliriz.

Hindistan cevizi: Hindistan cevizi suyu, potasyum kaynağıdır ve hücrelere besin taşımaya yardımcı olan elektrolitler içerir. Hindistan cevizinde bulunan bitkisel yağlar, mineraller, E ve K vitaminleri; saçlarımızın en doğal besin kaynaklarıdır.

Hindistan cevizi, saç derisini nemlendirir. Aynı zamanda saçlarınızın daha hızlı uzamasına ve daha parlak görünmesine yardımcı olur. Saç derisine masaj yapılarak uygulandığında, saç derisinde protein kaybını azaltmaya yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı maskeleri ile de saç sağlığınızı koruyabilir ve saç hasarlarını önleyebilirsiniz.

Avokado Yağı: Avokado yağının vücudumuza faydaları saymakla bitmiyor.

A, D ve E ve omega-9 yağ asitlerinin oldukça yoğun halde bulunduğu bu tropikal meyve, sağlıklı cilt ve saçlara sahip olmak isteyenlere de önerebileceğimiz en lezzetli meyvelerden biridir.

Avokadoyu yiyerek veya saçlarınıza maske olarak uygulayarak, saçlarınızın eski sağlığını geri kazandırabilirsiniz. Kuru saçlara sahip olan bayanlar, avokado yiyerek ve maskesini kullanarak; saç derisinin nem dengesini geri kazanmasını ve saçlarının daha hızlı uzamasını sağlayabilirler.

Yumurta: Kahvaltıda bir adet haşlanmış yumurta yemek, saç sağlığını korumaya yardımcı olur. Yeşillik salatası ile birlikte yumurta yiyerek, faydasını arttırabilirsiniz.

Yumurtası sarısı, kuru saç tedavisinde kullanılmaktadır. Saç dökülmesi için de önerilir ve saça tek başına uygulandığında parlak, güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.

Saçlarımızın ana bileşenleri; protein ve amino asitlerdir. Saçlarımızın ihtiyacı olan besinlerin birçoğu yumurtada bulunur ve saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olan E ve D vitaminlerini içerir.

Bu vitaminler saç derisinde yağ üretiminin kontrol altına alınmasını sağlar. Saç kaybı ve kepeklenmeyi önler. Aynı zamanda saçlarınıza doğal parlaklığını kazandırmaya yardımcı olur.

Sarımsak: Doğanın bizlere sunduğu en iyi ilaçlardan biri olan sarımsak; saç sağlığımızı korumamız için gerekli bileşenleri içerir.

Saç dökülmesine karşı iyi gelen bu doğal antibiyotik, aynı zamanda saçları gürleştirir ve saç derisinin kir ve zararlı maddelerden arınmasını sağlar.

Ceviz: Vücudun nemini korumaya yardımcı olan omega 3 ve omega 6 yağ asitleri içeren ceviz, saçlarınıza sağlıklı bir parlaklık kazandırır.

Cevizin içerdiği proteinler, saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Saçlarınız daha gür çıkmaya başlar ve saç kökleri daha güçlü hale gelir.

Domates: Domates; içerdiği yüksek orandaki antioksidanlar sayesinde, cilt ve saçları güneş hasarına karşı korur. Domates salçası yemek de, saç ve cilt sağlığına iyi gelir.

Kabak Çekirdeği: Kabak çekirdeği, yüksek oranda çinko içerir ve saç köklerinin ihtiyaç duyduğu gerekli omega 3 yağ asitleri, A ve K vitaminleri bakımından zengin bir kuruyemiştir.

Saç derisinin doğal yağ dengesini koruyamaya yardımcı olur. C vitamini açısından da zengin olan kabak çekirdeği, saç derisindeki hasarı onararak, saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlar.

Kara Lahana: Doğada bulunan tüm yeşillikler sağlığımıza yararlıdır. Ancak kara lahana toksinler, E ve C vitamini açısından zengin bir yiyecek olduğu için; hasarlı saçların eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olur. İçerdiği antioksidanlar da saç derisine iyi gelir.

Kenevir: Kenevir tohumu; %30 saf protein, amino asitler ve temel yağ asitlerinden oluşur. Cilt yapısını korumaya yardımcı olan bu besin, saç derisi kuruluğuna da iyi gelir ve saç derisindeki kaşıntıyı gidermeye yardımcı olur.

Bazı araştırmalarda, 20 hafta boyunca iki yemek kaşığı kenevir tohumu yağı kullanmanın cilde ve saç sağlığına iyi geldiği gözlenmiştir.

Ananas: Ananas meyvesinde bulunan bromelain enzimi, protein sindirimine yardımcı olur ve içerdiği C vitamini saç sağlığını korumaya katkı sağlar. Aminoasitler ve cildi güzelleştiren kolajen maddesine de sahip olan ananas, hücre doku onarımına yardımcı olur.

Saç tellerini güçlendirir. Aynı zamanda tırnakları güçlendirir. Ananas suyu içerek veya ananas maskeleri hazırlayarak, saçlarınızın her zaman sağlıklı ve güzel olmasını sağlayabilirsiniz.

İstiridye: İstiridye yemek; saç, tırnak ve cildimiz üzerinde adeta mucizeler yaratır. Çinko kaynağı olarak da bilinen istiridye, saç derisinde hücre büyümesi ve fonksiyonları için önemli bileşenlere sahiptir. Saç dökülmesini önler ve saç köklerini güçlendirmeye yardımcı olur.

Yulaf: Yulafın içerdiği biotin, magnezyum ve potasyum; saçların kırılganlığını azaltır ve cansız saç tellerinin güçlenmesini teşvik eder.

Saçlarınızı seviyorsanız, daha fazla yulaflı gıdalar yemelisiniz. Sabahları bir kase yulaf ezmesi yiyerek, sizler de saç sağlığınızı koruyabilir ve saç derisinin ihtiyaç duyduğu besinleri geri kazandırabilirsiniz.

Yulaf maskesi uygulayarak da saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle