İş Görüşmelerinde Nasıl Davranmak Gerekir

İş Görüşmelerinde Nasıl Davranmak Gerekir

İş arıyorsanız kendinize uygun bir iş bulmak için neler yapabileceğinizi ve ne tür bir işte çalışmaktan memnun olacağınızı iyi bilmeniz gerekir.

iş arayanlar, iş olanakları hakkında bilgi sahibi olabilmek için öncelikle en yakın işKUR şubelerine başvurmaları gerekir.

İş arayan kişiler iş görüşmelerinde esnek olmalıdırlar. Size teklif edilen iş, asıl mesleğinizden farklı olabilir.

Bu yeni işte alışık olduğunuzdan farklı iş saatlerini ve seyahat etme zorunluluğunu kabul etmeniz gerekebilir. Bu iş teklifini uzun vadeli olarak iyice düşünmeden sakın reddetmeyin. Son işinizden daha az para kazanacağınız işleri göz ardı etmeyin.

Ücretin yanında sağlanan, ikramiye, sosyal yardım, ödül gibi maddi olanaklar hesaplandığında net kazancınız, önceki işinizde kazandığınızdan çok daha fazla olabilir. İşverenlerle bağlantı kurabilmek için telefon rehberi ve telefonu kullanın.

Becerilerinizi kullanabileceğiniz tüm işletme ve işyerlerini bulmaya çalışın. özgeçmişinizi ve niteliklerinizi özetleyen kısa bir kaç cümle geliştirin. Randevu isteyin, telefonla mülakat yapmayın. Gayretli ve azimli olun. Asla umudunuzu yitirmeyin. Bazen beğenmediğiniz bir iş, çok daha iyi işler bulmanız için uygun bir basamak olabilir.

Etkili bir iş görüşmesi

iş arıyorsanız iş bulmada en önemli aşamanın işverenle yapacağınız görüşme olduğunu bilin.

işe alınmak ve işveren üzerinde olumlu bir izlenim bırakmak için görüşmeye gitmeden önce başvuracağınız kurum veya şirket ile girmeyi düşündüğü iş hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olun.

öncelikle başvuru formunu doğru ve düzgün bir biçimde doldurmak için nüfus cüzdanı ve özgeçmişle ilgili gerekli olabilecek diğer belgeleri yanınızda bulundurun.

Görüşmeye giderken temiz, rahat ve ağırbaşlı kıyafetler seçin. çarpıcı şeyler giymekten kaçının. Görüşmeye tam vaktinde gidin. Odaya girmeden önce ceketinizi ilikleyin, sigara içiyorsanız söndürün, sakız çiğniyorsanız atın.

Görüşmeyi gerçekleştiren kişi ile tanışırken dostça davranın, elini sıkarken gülümseyin, neşeli olun ve gözlerinin içine bakın.

Güçlü yanlarınızı ortaya çıkarma fırsatı bulmak için karşınızdakini dikkatli dinleyin. Sorulara eksiksiz ve net yanıt verin, konuya bağlı kalın ve konuyu dağıtmayın. Dürüst olun, ancak olumsuz noktaların üzerinde fazla durmayın

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle