Kahve ve Çay Lekeleri Nasıl Temizlenir

Kahve ve Çay Lekeleri Nasıl Temizlenir

Temizliği çok zor olan kahve lekesi, kuruduğu zaman işleri daha fazla zorlaştırmaktadır. Eğer bir kıyafetiniz veya halınız kahve lekesi olduysa, yıkamak için zamanınız olmadıysa, eczaneden alabileceğiniz gliserin yardımıyla temizliği yapabilirsiniz.

Kuruyan lekenin üzerine gliserini döküp, ovalayarak yumuşattıktan sonra ardından lekeli olan şey kıyafetse makinede yıkanır, halı veya koltuksa suyla silinerek kurutulur.

Halıya dökülen çay ve kahvenin çıkarılmasında yapılan en büyük hata, ıslak bir bez yardımıyla yapılan ovalama işlemidir. Ovalamak, lekenin halıya daha fazla işlemesine neden olacak ve işinizi de zorlaştıracaktır.

Bu nedenle ilk olarak, eğer dökülen miktar çok olduysa sıvıyı emecek bir bezi hafifçe dokundurarak, fazla sıvıyı emmektir. Böylelikle temizleme işi daha kolay olacaktır.

Halıdaki kahve ve çay lekelerini temizlemek için kullanılan farklı karışımlar bulunmaktadır. Genellikle kullanılan ürünler halı deterjanları olsa da kimyasal ürünlerden uzak durmak isteyenler için sirkeli ya da karbonatlı su karışımları kullanılabilir.

Fakat kullanılan malzeme kadar, malzemenin nasıl kullanıldığı da önemlidir. Böylece kahve ve çay lekeleri nasıl temizlenir konusunu biraz aydınlatmış olduk.

Temizleme sırasında hazırladığınız karışımdaki su mutlaka ılık olmalıdır. Sıcak su halınızı yıpratacak, soğuk su ise; temizleme işlemini tamamen gerçekleştiremeyecektir. Hazırladığınız karışımı yavaş bir şekilde lekenin üzerine dökün ve 2-3 bekleyin.

Ardından, bir bez yardımıyla fazla sıvıyı alıp aynı işlemi leke çıkına kadar tekrar etmeniz ve en sonunda da halıyı genel olarak silip, renk farklılığı oluşmasının önüne geçmeniz yeterlidir.

Koltuktaki kahve lekesine yapılan yanlış uygulamalar, koltuklarınızın sürekli örtüyle kullanılmasına veya yeni koltuk almanıza neden olabilir.

Bu nedenle, yöntemi doğru seçmelisiniz. Kahve ve çay lekeleri nasıl temizlenir sorusuna cevap olarak bunları söyleyebiliriz.

Büyük marketlerde kahve çıkarıcı adıyla satılan ürünler bulmanız mümkündür. Bir ürün ne kadar iyi olarak hazırlanmış ise o kadar etkilidir. Bu nedenle mutlaka sizde değerlendirmelisiniz.

Kremli saç şampuanları koltuk lekesini temizlemekte etkilidir. Yumuşak ve tüylerini bırakmayan bir bez yardımıyla şampuanı döküp, yavaş bir şekilde silebilirsiniz.

İçeriğinde yeterince alkol bulunan kaliteli kolonyalarla koltuğunuzu silerek lekeden kurtulmanız mümkündür.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle