Anti-agingi Doğru Uygulayın

Anti-agingi Doğru Uygulayın

Tıbbi anlamda aktif tedbir alma veya koruyucu tıp olarak ifade edilen 'anti-aging'i doğru bilmek uygulamak önemli..

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çimen Karasu,'Anti-Aging' ile ilgili dikkat çekici bilgiler sunuyor. Prof. Dr. Çimen Karasu, kronolojik yaşam sürecinin doğal bir parçası olan yaşlanmanın mümkün olabildiğince yavaşlatılması, sağlıklı yaşlanma için gerekli yaşamsal koşulların sağlanması gibi kavramları kapsayan 'anti-aging' hakkında bilgi veriyor. Doğal ve sağlıklı yaşamayı-yaşlanmayı olanaklı kılacak her türlü uygulamanın 'anti-aging' kavramına katkıda bulunduğunu belirten Prof. Dr. Çimen Karasu 'anti-aging' kavramının; doğumla başlayıp, ölümle sonlanan süreçte; doğal ve enerjik yaşamayı olanaklı kılacak, tüm ihtiyaçları bünyesinde barındırdığını vurguluyor.

Anti-aging neyi kapsıyor?
'Anti-aging' in bir 'yaşam' biçimi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çimen Karasu, bununla birlikte 'anti-aging' in doğal bir süreç olan yaşlanmanın getireceği olumsuz yükleri, hastalıkları hafifletmek için alınacak tedbirler ile de doğru orantılı olduğunu belirtiyor. Prof. Dr. Çimen Karasu, 'anti-aging' tedavi biçimleri yaş ve esle ilişkili bedensel yüklerin azaltılması ile düzeltilmesine yönelik uygulamaları kapsadığını açıklıyor.

Anti-aging konusunda bilgili misiniz?
'Anti-aging' uygulamalarının bir çok disiplini ilgilendiren çok faktörlü doğal ve medikal yaklaşımları gerektirdiğini vurgulayan Prof. Dr. Çimen Karasu, fitofarmasötiklere ve kozmesötiklere olan ilgi ve eğilimdeki artışın yanı sıra son yıllarda bazı uygulamaların ne yazık ki ön planda tutularak halkın 'anti-aging' konusunda yetersiz bilgilendirildiğinin altını çiziyor. Günümüzde ön planda olan 'anti-aging' uygulamaları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Çimen Karasu, "Estetik cerrahi 'anti-aging' kavramı altında öne itilen uygulamalardan en popüler olanı. Burada çoğunlukla, yaşlanmanın başlıca deri ve deri altı yağ dokusunda meydana getirdiği olumsuzlukların giderilmesi hedeflenmektedir. İleri yaşlarda eksik hormon seviyelerini düzenlemeyi amaçlayan tedavi biçimi ise, endokrinoloji ya da endokrin-farmakoloji uygulamalarını kapsamaktadır. Kondisyon artırmaya yardımcı olan fiziksel egzersiz programları, diyet formülleri, anti-obezite yaklaşımları ile dermatolojik 'anti-aging' uygulamaları da diğer popüler yaklaşımlardandır" dedi..
.m

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle