Bebeklerde Gaz problemi

Bebeklerde Gaz problemi

1) Bebeklerde gaz problemi neden olur?

Bebeklerin yaklaşık %20 sinde, 3 hafta-4 ay arasında görülen, sıklıkla akşamları, durdurulamayan ağlama nöbetleri şeklinde kendini gösteren ve kolik diye adlandırılan durumun esas nedeni çok iyi bilinmemektedir. Bazı teoriler vardır:

Davranışsal: Bebeği beslerken doğru pozisyonda tutamamak ve böylece çok hava yutmasına sebep olmak, besledikten sonra gazını iyi çıkaramamak

Organik: Karbonhidrat sindirimindeki yetersizlikler, barsak hareketlerini sağlayan sinir sisteminin henüz yeteri kadar gelişmemiş olması, mideden yemek borusuna kaçaklar

Psikolojik: Anne ve babanın acemiliği ve buna bağlı huzursuzluğu, annenin doğum sonrası depresyonu, stres, bebeğin dışarıdan gelen ses, görüntü, hislerle baş etmeyi becerememesi gibi etkenler sorumlu tutulmaktadır.
Ancak genel eğilim, bunun kendiliğinden 3-4 aylıkken geçecek bir gelişim süreci olduğunu kabullenmek yönündedir.

2) Anne sütü ile beslenen çocuklarda mı yoksa mama alan bebeklerde mi daha çok görülür?

- Gaz görülme sıklığı anne sütü veya mama alan bebekler arasında fark göstermemektedir.

3) Kaç aylık olana kadar bebekler gaz probleminden şikayetçidir?

- Bebeklerin gaz problemleri genellikle 3-4 aylıkken kendiliğinden geçer.

4) Anne ve babaların ilk etapta yapmaları gerekenler nelerdir?

- Anne ve babaların gaz için alabilecekleri bazı önlemler var, fakat gaz, bazı bebeklerde ne yaparsanız yapın oluyor ve 3-4 aylıkken kendiliğinden geçiyor. Bunu bir gelişim süreci olduğunu bilmek ve paniğe ve ümitsizliğe kapılmamak en önemli noktadır. Alınabilecek önlemlerden bazıları şunlardır:

Eğer anne bebeğini emziriyorsa, kendine gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalı. örneğin, soğan, kuru fasulye, karnabahar, brokoli, kepekli yiyecekler, lahana, portakal, limon, greyfurt. Kafein içeren içecekler, çikolata, çay hem gaz yapar, hem de bebekte uykusuzluğa ve huzursuzluğa sebep olur. Ayrıca anne nikotin, yani sigara kullanmamalıdır.

Bazı alerjik bünyeli ( özellikle alerjik deri döküntüsü, egzama, saman nezlesi ve astımı olan) anneler, inek sütü içeren yiyecekleri (süt, yoğurt, peynir, hatta tereyağı) aldığı takdirde bebekte hem fazla gaz, hem de ishal,deri döküntüsü, burun akıntısı, öksürük gibi alerjik belirtiler olabilir. Emziren anneler bebeklerinde aşırı gaz olduğunda, kendi diyetlerindeki bu maddeleri gözden geçirmeli ve bir süre için bunları kesmelidir (özellikle bebek 4 aylık olup, gaz problemi geçene kadar).

Eğer bebek mama ile besleniyorsa, inek sütü bazlı mamalar gaz yapıyor olabilir. Bu durumda, bebeğin doktoru ile görüşüp, mama değişikliği tartışılabilir.

Eğer bebek biberonla besleniyorsa, çok küçük veya çok büyük delikli emzikler, bebeğin fazla hava yutmasına ve çok gazı olmasına sebep olur.

Bazen emzik vermek işe yarayabilir.

Beslenme sırasında, her 5-10 da bir veya bir göğüsten diğerine geçerken ve mutlaka beslenme bittikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır.

Gaz sancıları tuttuğunda, anne-baba sakin olmalı, bebeği kucağına alıp, ninniler mırıldanıp, kucağında gezdirmeli. Ritmik hareketler ve devamlı sesler ( elektrik süpürgesi veya saç kurutma makinesinin sesi gibi) sakinleştirici olabilir. Evde çılgınlar gibi bağıran bebek, doktora gitmek için arabaya biner binmez susar, yani araba ile gezdirmek de iyi bir fikirdir.

Bebeğin karnını, sırtını ovmak, anne-baba yanındayken onu yüzüstü yatırmak (Dikkat! Uyurken mutlaka sırt üstü yatıyor olmalıdır!), veya anne-babanın bebeği kendi göğsü üzerine yatırması da işe yarayabilir.

Bebeğin, ayakların ve karnına sıcak havlu veya havlu içinde yakmayacak sıcaklıkta su torbası konulabilir.
Ilık bir banyo, özellikle de en çok sancının olduğu akşam saatlerinin hemen öncesinde, bebeği sakinleştirip, sancıları önleyebilir.

Anne sütü alan ve 6 aylıktan küçük bebeklerde, anne sütü dışında bir şey verilmesi önerilmese de bazen papatya, rezene çayları işe yarar.

5) Gaz sancısı geçmeyen çocuklar için yapılması gerekenler nelerdir? Doktora götürmek gerekir mi?

- Huzursuzluk ve ağlama nöbetleri ilk başladığı zaman, doktora götürüp tüm tablonun gaza bağlı olduğuna, başka bir problemi olmadığına emin olduktan sonra yukarıda sayılan yöntemler denenebilir. Eğer hiçbir şey işe yaramıyorsa, bunun geçici bir olay olduğunu, bebeğin iyi olduğunu düşünerek onu biraz yalnız bırakmak veya başkalarından yardım isteyip, biraz bebeğin olduğu ortamdan uzaklaşmak anne-baba için yapılabilecek en iyi iştir.

6) Gaza karşı ilaç vermek doğru mudur?

- Gaza karşı kullanılabilecek çeşitli ilaçlar vardır. Bir kısmı ciddi yan etkilere sebep olabilir. ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır

BEBEKLERDE GAZ ÇIKARMA YÖNTEMLERİ

Bebeğini besledikten sonra anneye uygun gaz çıkarma teknikleri anlatılmalıdır:

1. Dik bir şekilde oturun ve bebeğinizi arkadan bir elinizle destekleyerek çenesini omzunuza yerleştirin. Diğer elinizle sırtını sıvazlayın. Bunu yaparken aynı zamanda sallanan bir sandalyeye oturup hafifçe sallanmak işe yarıyabilir.

2. Göbeği üzerine kucağınıza uzandırın, bebeğinizin başının göğsünün bulunduğu seviyenin üstünde olmasına dikkat edin.

3. Beslenirken huzursuzlanan bebekte emzirmeye ara vermek, gazını çıkarmak sonra tekrar beslemek gerekir. Anne sütü alan bebeklerde her bir göğüs değişiminde, biberonla beslenenlerde 60-90 cc verdikten sonra gazı çıkarmakta fayda vardır.

4. Eğer bebeğiniz fazlaca gazlı ise, bol miktarda kusuyorsa (gastroözofagial reflüye bağlı olabilir) veya beslenirken huzursuz görünüyorsa; emziriyorsanız her 5 dakikada bir, mama veriyorsanız her 30 ml'de bir gazı çıkarmaya çalışın

Lütfen bu yazıya puan verin!
64 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8

8 Yorum

mustafa

mustafa

6 yıl önce

Benim kardeşim 75 günlük ama hala çok gazı var metsil ve zinco ilaclari fayda etmedi şimdide biogaiailacini deniyoruz.

cananne

cananne

8 yıl önce

Kiraz Çekirdeği Yastığını oda benin gibi anne olan bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine kullandım Özellikle süt bebeklerde(gaz sancısına) karşı çok iyi gelidiğini gördük üstüne üstelik doğal. Arkadaşım bana Almanya dan temin ettini söylemişti ama ben biraz daha araştırdığımda Türkiyede de olduğunu gördüm ve hemen aldım. natur-therapie kiraz çekirdeği yastığı unutmayın...

canan

canan

9 yıl önce

bebeğim daha 40 günlük ama sanki ömrümden 40 yl gidiyo hiç rahat edemiyo çok gazlı bi bebek karnını gören şaşırıyo dr da tabi denemediğim şey kalmadı sadece zamanın dolmasını bekliyoruz bütün annelere sabır diliyorum.

tuğba

tuğba

11 yıl önce

Gaz sorunu geçer ama ilaç bağımlılığı daha zor bi durum çok gerekmedikçe panalgin yada bir başka ilaç kullanmayalım lütfen arkadaşlr.

ELİF

ELİF

11 yıl önce

benim ilk bebeğim ve mamayla besleniyor 4aylık hala gaz sorunu var cok üzülüyorum

zeynep

zeynep

11 yıl önce

benim 10 aylık bebeğim var doğduğunda hiç gaz problemi yaşamaadık. ama şimdi çok gaz sancısı oluyo geceleri hiç rahat uyuyamıyo.anne sütü azaldı ek besinlere başladık o yüzdenmi acaba.ne yapmalıyım.

BeBeĞiM

BeBeĞiM

11 yıl önce

4 aylık bebeğim war halen gazı war ne yapmam gerkiyo hiç Rahat 1 bebek deil uyku düzeni yoq hep ağlıyo

arife

arife

11 yıl önce

benimde 29 günlük bir kızım var ve çok sancısı vardı...doktorumun tavsiyesi üzerine (PANALGİNE ÇOCUKLAR İÇİN ) fitil kullandım. günde yarım şeklinde ve bende bebeğimde çok rahatladık. tavsiye ederim...

Yorum Ekle