Mutlu Evlilik Sırları

Mutlu Evlilik Sırları

Dr. William J. Hiebert, günümüz modern toplumlarında evliliklerin ''işlerden arta kalan zamanlarda idare edilmesinden dolayı'' sorunlar yaşandığını söyledi.

Çiftlere, sağlıklı bir ilişki için evliliklerine zaman ayırmalarını öneren Hiebert, ''Eşinizle baş başa zaman geçirin. İlişkinizi canlı tutmak için aktivitelerde bulunun'' dedi.

''Evlilik Öncesi ve Yeniden Evlenme Danışmanlığı'' ve ''Çift Terapisinin Dinamik Değerlendirmesi'' isimli kitapları bulunan Hiebert, terapisi eğitimi için geldiği Ankara'da "Türkiye'de büyük anne, büyük baba ve diğer ların da yer aldığı, yakın mesafelerde yaşayan aileler söz konusuyken, ABD'de birbirinden uzakta yaşayan dağınık aileler yaygın.

Bu nedenle biz daha çok çiftlerle ilgili veya ebeveynlik, iş ve meslek problemleri üzerinde çalışıyoruz. Türkiye'de 'kaynana-kayınpeder' sorunları daha çok görülüyor. Amerika'da ise bunun tam tersi bir durum söz konusu' dedi.

Mutlu Bir Evlilik İçin Çiftlere Öneriler

Hiebert, mutlu bir evlilik için çiftlere, şu önerilerde bulundu:

  1. Evliliğinize de işinize ayırdığınız kadar zaman ayırın.
  2. İlişkinizi canlı tutmak için eşinizle baş başa zaman geçirin.
  3. Sağlıklı bir ilişkide önce evlilik, sonra çocuklar gelmelidir. Eşinizle 'çocuklar nereye gidecek, ne yapacak' gibi konular dışında duygu ve düşüncelerinizi de konuşmalısınız.
  4. Ev ve aile ortamı dışında hobilerinizi geliştirebileceğiniz ya da gönüllü olarak çalışabileceğiniz alanlarla ilgilenin. Bunları da eşinizle paylaşın.
  5. Cinsel isteksizlik son yıllarda çiftleri tehdit ediyor. İlk çocuk gelinceye kadar bir sorun yok ama sonrasında şikayetler başlıyor. Bu nedenle çiftler yaptıkları her şeyi sürekli değerlendirmemeli ve birbirlerine zaman ayırmalı, ilişkileri için her hafta düzenli olarak uygulayabilecekleri program yapmalılar.
  6. Planladıkları program çok yorgun ya da endişeli oldukları bir dönem için düşünülmemelidir
Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle