Çocuğunuz Uzamıyorsa Dikkat Edin

Çocuğunuz Uzamıyorsa Dikkat Edin

Çocuğunuzun yıllık boy uzaması, 5 santimetrenin altında ise mutlaka bir doktora götürün. Çocukların boyunun doğumdan itibaren ergenliğe kadar her yıl en az 5 santimetre uzaması gerektiğini belirten uzmanlar, 'Çocuğunuzun yıllık boy uzaması, 5 santimetrenin altında ise veya normal seyrindeyken bir anda duruyorsa, çocuğunuz büyüme hormonu eksikliğiyle karşı karşıya olabilir.
Böyle bir durumda çocuğunuzu mutlaka bir doktora götürün' uyarısında bulundu. Ayrıca, bir yıl boyunca büyümeyen ayak numarası, değişmeyen elbise bedeni ve kısalmayan pantolon boylarının anne-babaların büyüme hormonu eksikliğinden şüphelenmeleri için yeterli belirtiler olduğu kaydedildi.
Tüm anne babaların, gelişme çağındaki çocukların boylarının uzamasını yakından takip ettiklerini belirten uzmanlar, ancak bazen boy artışındaki durmanın, anne babalar tarafından dikkate alınmadığını belirterek, bu tür durumların büyüme hormonu eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.
Tedavide erken teşhisin önemini belirten uzmanlar, büyüme hormonu eksikliğine bağlı olarak çocuğun boyundaki uzamanın durduğunun erken fark edilmesinin, yapılacak tedaviyle çocuğun gerçek boy potansiyeline ulaşmasını mümkün kılacağını açıkladı

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle