Akupunkturun Etkileri

Akupunkturun Etkileri

Akupunktur sıklıkla hasta olan organın veya semptomların olduğu tarafın uzağına uygulanmaktadır. Birçok önemli hastalıkta uzak mesafeye veya karşı tarafa uygulanan iğneleme ile birkaç saniyede hızlı cevap alınabilmektedir , bu hızlı ve etkili cevaptan nervöz sisteminin sorumlu olduğu düşünülmekte ve üzerinde çalışılmaktadır.
Şu anda en popüler teori nöral akupunktur teorisidir. Çeşitli deneysel çalışmalarda Cuteneo - Visseral reflexleri ortaya koymaktadır. Bu akupunktur iğnesinin cildin doğru yerine uygulanarak , uygun organa veya vücudun hastalıklı bölümüne etki etmesine yol gösterir. Klinik olarak iç organların hastalıklarında vücudun herhangi bir bölümünde cilt üzerinde bir takım değişiklikler gözlenir. Bunlar ağrı , gerginlik , hyperaesthesia , hypoaesthesia , ve başkaları olabilir.
Akupunktur tedavisinde iğnenin direkt olarak ağrılı , gergin noktanın içine veya ordan geçen kanala batırılması ve küçük bir stimülüs verilmesi yeterlidir. Sırtta bulunan akupunktur noktaları ve etkili olduğu spesifik organlar uygun dermatomlarla gösterilmektedir. Bugün artık akupunktur noktalarının varlığından kimse şübhe etmemektedir.
Biomedikal mühendisler ve bilimsel araştırmacıların itinalı çalışmaları ile akupunktur noktalarında cildin elektriki rezistanslarının düşük olduğu ve çevresiyle arasındaki voltaj farki saptanmış bulunmaktadır. Bu prensipler ışığında "Akupunktoskop' denilen cihazlar yapılarak , akupunktur noktalarının yerleri en doğru ve hassas ölçüde saptanmaktadır.
Yeni geliştirilen tekniklerle bulunan akupunktur noktalarının eski Çin kartlarındaki akupunktur noktaları ile hemen hemen aynı olduğu görülmektedir. Akupunktur noktaları "Bioluminescence' tekniğiyle de gösterilmektedir , bu yüksek frekanslı radyasyon fotografları yoluyla gerçekleştirilmektedir. ( Kirlian ve Kirlian . 1930 )

Akupunktur Üzerine İleri Sürülen Teoriler
A ) NEURAL TEORİ
1 . Somato - Visseral Teori . ( Felix Mann , 1960 ).
2 . Gate Control Teori . ( Melzack ve Wall , 1965 ).
3 . Multipl Gate Teori . ( Zhang Xiangtong , 1970 , Man ve Chen , 1972 ).
4 . Talamik Birleşim Teori . ( Zhang Xiangtong , 1972 ).
5 . Kortikal İnhibisyon Sorround Teori . ( Neo - Pavlovian ).
6 . Talamik Neuron Teori . ( Tsun - Nin Lee , 1977 - 1978 ).
7 . Motor Gate Teori . ( Jayauriya ve Fernando , 1977 ).
8 . Otonomik Neuron Teori . ( Lunescu - Tirgoviste , 1993 ).
B ) HUMORAL TEORİ ( Neurotransmitter Teori )
1 . 5 - Hydroxytryotamine . ( Serotonin ) , ( Zhang Xiangtong , 1974 - 1976 ).
2 . Endokrin Sekresyon Teorisi . ( Bruce Pommeranz , 1976 ).
3 . Diğer Humoral Teoriler .
C ) BİOELEKTRİK TEORİ
1 . Kirlian ve Kirlian . ( 1930 ).
2 . Becker ve Ark . ( 1976 ).
D ) EMBRİYOLOJİKAL TEORİ
1 . Felix Mann . ( 1972 ).
E ) SAVUNMA MEKANİZMASI REJENERASYON TEORİ
1 . Cracium . ( 1973 )
F ) AKUPUNKTUR'UN GELENEKSEL ÇİN TIBBI TEORİSİ
1 . Temel Çin Filozofisi
  membersipod&

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle