Sitede 8164 kişi varaz bulutluAğrıaz bulutlu21°C

Zor Lekeler Kumaşlardan Nasıl Çıkartılır?

Zor Lekeler Kumaşlardan Nasıl Çıkartılır?

Lekeler için aslında iki çeşit denmesi daha doğru olur. Çünkü lekelerin temizlenmesinde bir inatçı lekeler yer alır bir de kolay lekeler. Ama yine de lekeleri çıkarmak başlı başına bir problemdir.

Lekeleri çıkartırken ise yapılacak önemli unsur belli başlı ana kurallara dikkat etmektedir. Lekeleri çıkarmada ise ana neden lekenin nasıl bir cins olduğu ve zorluğudur. Bunlara ek olarak bir de lekeye doğru ve zamanında müdahale etmek de lekenin kolay bir şekilde çıkmasına yardımcı olacaktır.

Zor lekeler kumaşlardan nasıl çıkartılır diyerek bugüne kadar buna benzer binlerce soru duymuşsunuzdur. Peki, ama bu lekelerin ana sırrı nedir? Yani zor ve kolay diye ayırdığımız bu lekelerin zor kısmında yer alanlar neden bu kadar zor çıkıyor? Gelin hepsini cevaplayalım.

Zor Lekelerin Belli Başlı Kısımları Nelerdir?

Zor lekeler arasında ilk sırada kan, ikinci sırada makyaj malzemeleri(özellikle fondöten), üçüncü sırada zor çıkan sebzeler (ıspanak), dördüncü sırada da kimyasal maddeler yer alıyor. Bunlar gibi daha birçok leke sıralanabilir. Ancak bunlar insanların günlük hayatında çok fazla karşılaştığı ve zor lekeler için ürettiği soruların bir kısmının cevabıdır.

Günümüzde kadınların vazgeçilmezi arasında yer alan makyaj malzemelerinden fondöten, eter yardımı ile çıkarılabilir. Yiyecek türünden bakıldığından ise kahve, ıspanak gibi lekeler için de yine yiyecekler kullanılmaktadır. Örneğin ıspanak için taze patates ile ovmak, kahve için de tuz ve bol su yardımı ile çalkalamak yeterli olacaktır. Çıkmayan leke olarak bilinen kan lekesi ise de tek çare sıcak sudur. Müdahale erken yapıldığı zaman sıcak su yardımı ile kan lekesi çıkacaktır.

Yorum Ekle