Ayakkabı alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ayakkabı alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İşportada satılan sentetik maddelerden üretilmiş ayakkabıların ayak sağlığını tehlikeye soktuğu öğrenildi.

Samsun Mecidiye'de sergi açan işportacılar müşteri akınına uğrayıp, 12 milyon liradan sattıkları ayakkabılarla sürümden kazanırken, vatandaşlar, yazın kösele, kışın ise sentetik tabanlı ayakkabı giyilmesi hususunda uyarıldı.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın www.sanayi.gov.tr adlı web sayfasında yer alan bilgilere göre, ayakkabı almanın püf noktaları anlatılırken, yaz mevsimlerinde bilinenin aksine kösele tabanlı ayakkabı giyilmesinin önemi vurgulandı.

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekli hususlar şunlar:

- "İnsan ayağının hacmi gün boyunca genişler, bu nedenle ayakkabınızı öğleden sonra satın almaya özen gösteriniz.

- Ayakkabının içini elle kontrol ederek astar gibi kısımlarda ayağı rahatsız edici kırışıklıklar bulunmadığından emin olunuz.

- Dikiş uçları bitim yerlerinin sağlam olmasına, dikiş hatalarının bulunmamasına dikkat ediniz.

- Ayakkabıların ayakla temas eden kısımlarında sentetik malzeme kullanılıp kullanılmadığını kontrol ediniz. Çünkü sentetik malzemeler hava geçirmez ve hava geçirmeyen malzemeler ayak sağlığı için zararlıdır.

- Yazın, tabanı kösele, kışın ise tabanı sentetik ( , termoplastik, kauçuk gibi) maddelerden üretilmiş, üst bölümünün derisi yumuşak olan ayakkabıları tercih ediniz.

- Ayakkabı astarının boya verip vermediğini parmağınızı ıslatıp astara sürerek tespit edebilirsiniz.

- Ayakkabıların iç tabanlarının ayağın doğal şekline uygun olmasına dikkat ediniz. Yüksek ökçeli ve sivri burunlu ayakkabıları tercih etmeyiniz.

- Nubuk, süet gibi çabuk kirlenen ya da boyası çabuk soyulan maddelerden üretilmiş ayakkabıları alırken ve kullanırken iklim koşullarını göz önünde bulundurunuz.

- Çocuk ayakkabılarının arkalarının sert, ön bölümünün esnek olmasına ve burun bölümünün parmakları sıkmamasına dikkat ediniz."
İHA

Paylaşmak İstermisin?

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0

2 Yorum

Aysel

Aysel

7 yıl önce

Merhaba bebeğim 30 günlük surekli uyanık 5dk deliksiz uyku uyumuyor.surekli ya kucagimda olacak yada sallamaliyim.uyurken iniltisi oluyor.ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.gaz problemide yok sutum az oldugu için arada mamada veriyorum ama baska ne yapmaliyim bilmiyorum.yardimci olursaniz cok sevinirim.Teşekkürler.

Ceylan

Ceylan

7 yıl önce

Aysegul hanim

Ben de az zamana kadae aynı sıkıntıları yaşıyordum. Bebeğin sık emmek istemesi sütünüzün ilk haftalarda çok üretilmesi için çok önemli. Avrupada yaşıyorum sanırım burdada farklı düşünmüyorlardır. Özellikle o ilk haftalarda bebeği her istediğinde emzirmek lazım ki süt üretimi yerine gelsin. sizi çok iyi anlıyorum bu durum hem çok yorucu hem yıpratıcı. doğum yorgunluğunu atamadan bunu yaşama çok yorucu. Ama yavaş yavaş geçecek. Geceleri artık daha uzun uyumaya başlayacak. Beklemeyi öğrenecek. Benim kızım 2 aylık son bi kaç haftadır yanı kırkı çıktığından beri geceleri daha az uyanmaya başladı. Gündüzde bekliyor biraz ama çok ilgi isteyen ve ağlayan bebek olduğundan yoruyor. Gündüz uyuyamaz oldu derken dün bugün 2 saat aralıksı uyudu.
Bu da ayrı bir mesele.
Bebeğinizi sık emmek istemesi normal daha çok küçük. Mutlaka emzirin.
ama mutlaka evde yardım isteyin. Annenizden mesela. Bırakın ev işleriye uğraşmayı insan kendine vakit ayıramıyor. O nedenle ben çareyi bir süre annemlerde kalmayı buldum.
Çünkü bebekle ilgilenebilmek için sizin de dinlenip kendinize gelmeniz lazım. Beslenmeniz lazım.
Mümkünse yardım edecek kişi sizde kalsın böylece bebeğin ev düzeni uyku yatak vs bozulmamış olur. Ben

Yorum Ekle