Kış Aylarında Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler

Kış Aylarında Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler

Soğuk havalardaki güneşe aldanılmaması gerektiğini ifade eden uzmanlar, soğuk algınlıklarının önüne geçilmesi için ise bazı sebze ve meyvelerin önemine dikkat çekti.

Kış mevsiminin yavaş yavaş hissedildiği şu günlerde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlık açısından büyük önem taşıdığını ifade eden uzmanlar, dışarıdaki güneşli havaya aldanılmaması gerektiğini söyledi.

Kış mevsiminde havaların soğuması ile birlikte beslenme şeklinde değişikliler olduğuna dikkat çeken uzmanlar, kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirilmesi gerektiğini bildirdi.

Vücudun savunma güçleriyle hastalık yapıcı unsurlar arasında bir mücadele olduğunu ifade eden Bursa Özel Hayat Hastanesi Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Özkul,

"Biz vücudumuzu kuvvetli tuttuğumuz zaman hastalıkları yeneriz. Soğuktan etkilenmemek için hem giysilerimize, hem de bulunduğumuz ortamlardaki sıcaklıklağa dikkat etmemiz gerekiyor.

Dışarıdaki aldatıcı güneşe kanarak odada 22 derecede oturduğumuz kıyafetlerle dışarı çıkmamak gerekiyor. Onun için mutlaka paltomuzu ve kaşkolumuzu almamız gerekiyor" diye konuştu.

Türk toplumunun çok samimi olduğunu belirten Özkul, "Birbirini görenler hemen sarılıp kucaklaşıyor. Mikrobik hastalıkların yayılmaması için tokalaşmayı tercih etmeliyiz. Bu şekilde hem kendimizi, hem de sevdiğimiz kişiyi hasta olmaktan korumuş oluruz" dedi.

Soğuk algınlığına iyi gelen yiyecekler

Balık, süt ve süt ürünlerinde bol protein olduğunu ifade eden Özkul, "Bunlarla beraber meyveler ve sebzelere de dikkat edilmesi gerekiyor.

Korbonhidratlar yani tatlılar ve undan yapılan gıdalardan ihtiyaç kadar almak gerekiyor. Greyfurt ve portakal gibi narenciyeler vitamini ve mineralleri çok zengin olan gıdalardır.

Trabzon hurması da çok kıymetlidir. Hem enerji deposudur, hem de mineralleri ve vitamini çok kıymetlidir. Posa bırakmasıyla da sindirime katkı sağlayan tarafı vardır.

Turp ise bağırsaklardaki hareketliliği sağlamanın yanı sıra idrar artırıcı özelliği ile vücuttaki ödemleri çözer" şeklinde konuştu.

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmede hünnabın çok mühim olduğunu ifade eden Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Özkul, "Hünnap bunun yanı sıra kolesterolü düzenler ve idrar arttırıcı özelliği ile vücutta su birikmesini önler.

Ne kadar sıvı alınır ve ne kadar sıvı çıkarılırsa toksinler o kadar vücuttan atılır. Nane-limon, ıhlamur da faydalı. Ama her şeyin azı karar, çoğu zarardır" dedi.(İHA)

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle