Sitede 6004 kişi varçok bulutluAğrıÇok bulutlu16°C

Endoskopik Alın Estetik Ameliyatı

Endoskopik Alın Estetik Ameliyatı

Endoskopik alın germe ameliyatıyla sarkma ve kırışıklıklara son verilebiliyor.

Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Nazmi Bayçın, birçok kadın için ciddi bir sorun olan alındaki kırışıklık ve sarkmaları önlemek amacıyla gerçekleştirilen Alın germe ameliyatı hakkında bilgi verdi.

Opr. Dr. Bayçın, alın germe ya da diğer adıyla üst yüz germe ameliyatı genel olarak alın ve şakak bölgesini germek ve kaşları kaldırmak amacıyla gerçekleştirildiğini belirterek

"İki türde yapılan bu operasyonda birinci yöntem klasik alın germe operasyonudur. İkincisi daha yeni bir yöntem olan endoskopik alın germe ameliyatıdır. Klasik yöntemle yapılan alın germe ameliyatında bir şakak bölgesinden diğer şakak bölgesine kadar saçların içinden bir kesi açılır. Alın derisi yukarı doğru gerdirildikten sonra fazlalık olan deri kesilerek atılır. Sonra deri tekrar gergin bir halde yerine dikilir. Artık bu yöntem sadece geçmişte uygulanan bir metot olarak kaldı. Günümüzde alın germe endoskopik alın germe yöntemiyle gerçekleştirilmektedir" dedi.

Endoskopik Alın Germe Ameliyatı Nasıl Olur

Opr. Dr. Nazmi Bayçın, endoskopik alın germe ameliyatı hakkında şu bilgiyi verdi:

"Ben kendi gerçekleştirdiğim ameliyatlarda sağ ve sol şakak bölgesinden birer adet, alnın üst bölümünden yine bunlar da saçların içinde kalacak şekilde sağlı sollu birer adet 1,5 ile 2 cm büyüklüğünde kesi açıyorum. Bu kesilerden birinden içeri çapı yarım santim olan bir Kamera ile girerek onu yerleştiriyorum.

Diğer kesi yerlerinden de bu Ameliyat için özel tasarlanmış olan aletler ile girerek, kameradan elde ettiğimiz görüntüler ışığında alın derisini kaşların alt kenarına kadar zemindeki kemikten ayırıyorum. Deri ile kemiği birbirinden ayırdıktan sonra alın ve kaş arasındaki kırışıklık ve çizgilere sebep olan kaslardan küçük bölümünü keserek oradaki kasları zayıflatıyorum.

Bunun akabinde de kemikten ayrılmış ve serbestleşmiş olan deriyi yukarıya doğru gerdirip sabitliyorum. Burada deriyi sabitlemek için birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden birini kullanmak yeterlidir. Sonra açılan kesileri çok ince ve kendiliğinden eriyen dikişlerle kapatırım. Bu sayede hem alın derisi gerilmiş hem de kaşlardaki sarkma ortadan kalkmış olur."

Endoskopik Alın Germe Ameliyatı İyileşme Dönemi Nasıldır


Öncelikle ameliyatın uygun donanıma sahip bir hastanede ve genel Anestezi altında gerçekleştirilmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Ortalama 1,5 Saat süren operasyon sonrasında hastanın 1 Gün hastanede yatması gerekir. Operasyon sonrası ortaya çıkacak olan Ağrı yüksek seviyede olmayacaktır. normal ağrı kesiciler ile rahatlıkla önlenebilecek düzeyde olacaktır"

Ameliyat sonrası doğal olarak alında bir gerginlik meydana geldiğini anlatan Bayçın, sözlerini şöyle sürdürdü:

Göz çevresinde bulunan doku oldukça gevşek olduğundan bu bölgede bir miktar şişme ve morarma olacaktır. Bu her hastada olur. Ancak bu morarma ve şişliklerin derecesi kişiden kişiye değişmektedir. Ameliyat olunan gün bu bölgeye yapılacak olan buz uygulaması ile oluşacak şişlik ve morarmaların daha düşük seviyede olması sağlanabilir. Bu nedenle gece uyuyana kadar göz çevresine buz konmasının ciddi faydası olacaktır.

Ameliyat sonrasında anestezinin etkisi geçtikten sonra ayağa kalkabilirsiniz. İlk gün bile kendi ihtiyacınızı karşılayabilecek kadar iyi hissedersiniz. Burada hareketli olmanız kendinize olan güveninizi artıracaktır. Ertesi gün evinize gittiğinizde kimseye bağımlı olmadan hayatınızı rahatlıkla idame ettirebilirsiniz.

Normal şartlarda oluşan şişlik ve morarmaların ortadan kalkması için bir hafta yeterli olmaktadır. Bu yüzden tekrar iş hayatınıza dönmeden önce 1 hafta sizin için yeterli olacaktır. Ancak bu şişlik ve morluklara rağmen ben Masa başı işi yapıyorum çalışabilirim diyorsanız da 4 gün sonra işinize gidebilirsiniz. Bu sürede uçak yolculuğu yapmanızda da bir sakınca yoktur."(İHA)

Yorum Ekle