Bebekler Kaç Yaşına Kadar Emzirilmeli

Bebekler Kaç Yaşına Kadar Emzirilmeli

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Güneri İmren, bebeklerin 2 yaşına kadar emzirilmesi gerektiğini söyledi.

İmren, "İnsanlığın başlangıcından beri anne sütü, yenidoğan ve süt çocuğu için tek ve alternatifsiz gıda olarak yerini almıştır. Anne sütü ile bebeğini emziren anneler mutludurlar. Çünkü bebeklerinin büyüme ve gelişmesinden, bebeklerinin geleceklerinden emindirler.

Anne sütü, yenidoğanda büyüme ve gelişme için gerekli tüm sıvı, enerji, besinleri içeren biyoyararlılığı yüksek, sindirimi kolay bir besindir.

İlk besini anne sütü olan ve ilk 6 ay anne sütü ile emzirilen bebekler, diğer bebeklere göre 10-15 kat daha fazla yaşama şansına sahip olmaktadırlar.

Anne sütü, bebekte hastalığa yol açabilecek mikropları içermez. Bebeği zatüre, bronşit, orta kulak iltihabı, ishal, idrar yolu enfeksiyonları ve menenjit gibi enfeksiyon hastalıklarından korur.

Anne sütü, bebeğin bağışıklık sisteminin geliştirir, aşıların etkinliğini arttırır. Bebeği tüm çocukluk dönemi boyunca karşılaşabileceği alerjik hastalıklardan korur. Besin alerjisi, atopik dermatit, alerjik rinit benzeri hastalıklar az görülür.

Anne sütünün içerdiği enzimler sindirimi kolaylaştırır, karın ağrısı, gaz sancısı ve kabızlık az sıklıkta görülür. Anne sütü ile beslenen çocuklarda aşırı şişmanlık, şeker hastalığı, damar sertliği, koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, bronşit, astım, alerji, psikolojik rahatsızlar daha az görülmektedir''dedi.

Bebeğin ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğini vurgulayan İmren, doktora danışmadan bu süre içinde vitamin dışında su dahil ek hiçbir gıda verilmemesi gerektiğini kaydetti.

Bebeğin altı aylık olmasından sonra ek besinlere başlanabileceğini hatırlatan İmren, iki yaşına kadar emzirmeye devam edilmesini önerdiklerini söyledi.

Ayrıca emzirmenin anneye de faydalarının olduğunu; annenin ruhsal yapısını güçlendirdiğini, annede yumurtalık ve meme kanseri riskini azalttığını vurguladı.(İHA)

Lütfen bu yazıya puan verin!
6 kişi puan verdi. Ortalama puan: 9
Yorum Ekle