Meme Kanseri Belirtileri

Meme Kanseri Belirtileri

Bu sayfada Kadınlarda görülen kanser tipleri arasında da birinci sırada yer alan ve her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski bulunan Meme Kanseri belirtileri bulunmaktadır.

Meme dokusundaki hücrelerden gelişen kanserlerden oluşan Meme Kanseri, meme Meme dokusunun herhangi bir yerinden kaynaklanabilir. Meme kanserlerinin yüzde 7-9'luk bir kısmı sel (genetik) geçişlidir.

Meme Kanserinin Belirtileri

1 - Meme kanserinin belirtileri arasında ilk sırada yer alan vakalarının yaklaşık %70'i memede ağrısız bir yumrunun (memede kitle) farkedilmesidir.

Geç dönemde ağrının ortaya çıktığı bu kitlelerin yüzde 90ı ilk zamanlarda ağrısızdır ve memede tespit edilen her 10 kitlenin 8 tanesi iyi huylu kitlelerdir. Böyle bir durumda zaman geçirmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

2 - Meme kanserinin bir diğer belirtiside meme başı akıntısıdır. Kendiliğinden gelen tek taraflı ve kanlı olan meme başı akıntılarının yüzde 8-10 kadarı kansere bağlı, yüzde 90 kadarı da iyi huylu meme hastalıklarına bağlıdır.

Dikkat: Meme ucundan gelen kahverenkli veya kanlı akıntılar mutlaka dokturunuza başvurun.

3 - , meme kanseri belirtileri arasında yer alır. Meme kanserli hastaların çoğunluğunda ilk başlarda ağrı olmaz. Daha geç zamanlarda ağrı ortaya çıkar.

4 - Meme Ucunun İçe Çekilmeside meme kanseri belirtileri arasında yer alır. Sonradan ortaya çıkan ve tek taraflı olan meme başı çekilmesi kansere bağlı olabilir.

5 - Meme Derisinde Ödem meme kanserinin belirtisi olabilir. Bu belirtide meme derisi kalınlaşır ve portakal kabuğu görünümünü alır.

6 - Meme Başı ve Etrafındaki Deride Egzema Benzeri pullanma da meme kanserinin belirtisidir. Meme başları tahrişe açık olduğundan buna benzer lezyonlar sık görülür. Tahrişe bağlı lezyonlar genelde 1-2 haftalık uygun pomadlarla düzelirken kansere ait lezyonlar düzelmez, bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

7 - Koltuk Altı Lenf Bezlerinde Büyüme de meme kanseri belirtisidir.Tümörün lenf kanallarından ilerleyip koltuk altındaki lenf bezlerine yayılması sonucu oluşur.

Bahsedilen bu 7 belirtiden bir veya birden fazlası saptandığında gecikilmeden genel cerrahi uzmanına başvurulması gerekir.

Ayrıca Memede sertlik, kızarıklık, büyüme veya küçülme de meme kanseri belirtileri arasında yer alır.

Unutmayın: erkenden tanı konulduğunda meme kanserinden yüzde 80'e yakın tamamen kurtulma şansı vardır.

Son not: Meme kanseri 50 yaş üstü kadınlarda daha yaygın olarak görülür fakat her yaş kadında da ortaya çıkabiliyor.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle