Meme Kanseri Belirtileri

Meme Kanseri Belirtileri

Bu sayfada Kadınlarda görülen kanser tipleri arasında da birinci sırada yer alan ve her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski bulunan Meme Kanseri belirtileri bulunmaktadır.

Meme dokusundaki hücrelerden gelişen kanserlerden oluşan Meme Kanseri, meme Meme dokusunun herhangi bir yerinden kaynaklanabilir. Meme kanserlerinin yüzde 7-9'luk bir kısmı ailesel (genetik) geçişlidir.

Meme Kanserinin Belirtileri

1 - Meme kanserinin belirtileri arasında ilk sırada yer alan vakalarının yaklaşık %70'i memede sız bir yumrunun (memede kitle) farkedilmesidir.

Geç dönemde ağrının ortaya çıktığı bu kitlelerin yüzde 90ı ilk zamanlarda ağrısızdır ve memede tespit edilen her 10 kitlenin 8 tanesi iyi huylu kitlelerdir. Böyle bir durumda zaman geçirmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

2 - Meme kanserinin bir diğer belirtiside meme başı akıntısıdır. Kendiliğinden gelen tek taraflı ve kanlı olan meme başı akıntılarının yüzde 8-10 kadarı kansere bağlı, yüzde 90 kadarı da iyi huylu meme hastalıklarına bağlıdır.

Dikkat: Meme ucundan gelen kahverenkli veya kanlı akıntılar mutlaka dokturunuza başvurun.

3 - Ağrı, meme kanseri belirtileri arasında yer alır. Meme kanserli hastaların çoğunluğunda ilk başlarda ağrı olmaz. Daha geç zamanlarda ağrı ortaya çıkar.

4 - Meme Ucunun İçe Çekilmeside meme kanseri belirtileri arasında yer alır. Sonradan ortaya çıkan ve tek taraflı olan meme başı çekilmesi kansere bağlı olabilir.

5 - Meme Derisinde Ödem meme kanserinin belirtisi olabilir. Bu belirtide meme derisi kalınlaşır ve portakal kabuğu görünümünü alır.

6 - Meme Başı ve Etrafındaki Deride Egzema Benzeri pullanma da meme kanserinin belirtisidir. Meme başları tahrişe açık olduğundan buna benzer lezyonlar sık görülür. Tahrişe bağlı lezyonlar genelde 1-2 haftalık uygun pomadlarla düzelirken kansere ait lezyonlar düzelmez, bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

7 - Koltuk Altı Lenf Bezlerinde Büyüme de meme kanseri belirtisidir.Tümörün lenf kanallarından ilerleyip koltuk altındaki lenf bezlerine yayılması sonucu oluşur.

Bahsedilen bu 7 belirtiden bir veya birden fazlası saptandığında gecikilmeden genel cerrahi uzmanına başvurulması gerekir.

Ayrıca Memede sertlik, kızarıklık, büyüme veya küçülme de meme kanseri belirtileri arasında yer alır.

Unutmayın: erkenden tanı konulduğunda meme kanserinden yüzde 80'e yakın tamamen kurtulma şansı vardır.

Son not: Meme kanseri 50 yaş üstü kadınlarda daha yaygın olarak görülür fakat her yaş kadında da ortaya çıkabiliyor.

Editörün Seçtikleri

Koronavirüs salgını alınan önlemlere rağmen durdurulamıyor

Koronavirüs salgını alınan önlemlere rağmen durdurulamıyor

Ağrı Huzurevi sakinleri sanatla huzur buluyor

Ağrı Huzurevi sakinleri sanatla huzur buluyor

Ağrılı minikler Bisiklet için biriktirdikleri paraları depremzedelere bağışladı

Ağrılı minikler Bisiklet için biriktirdikleri paraları depremzedelere bağışladı

Eksi 18 dereceyle Ağrı Türkiye'nin en soğuk ili oldu

Eksi 18 dereceyle Ağrı Türkiye'nin en soğuk ili oldu

Urfa'nın unutulmaz sesi Kazancı Bedih Kimdir?

Urfa'nın unutulmaz sesi Kazancı Bedih Kimdir?

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle