Kadınlarda neden idrar kaçırma oluyor?

Kadınlarda neden idrar kaçırma oluyor?

Kadınları utandıran bu sorun artık daha kolay nasıl anlatılıyor? Yazılı formda hangi sorular soruluyor?

Bir damlanın korkusu bile kadınlara yetiyor

DOKTORA UTANARAK GİTMENİZE GEREK YOK

Günlük hayatta bazı sorunlar var ki, insanı hem sosyal yaşamdan soğutuyor hem de kendisini sürekli kötü hissetmesine neden oluyor. Tıp dilinde inkontinans denilen idrar kaçırma sorunu, istatistiklere göre 25-50 yaş arası kadınlarda yüzde 10-30 arasında görülüyor. Bu da sorunun ciddiyetini anlamamıza yetip de artıyor. En zoru da böyle bir derde sahip olup doktorun karşısına çıkmak.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Bülent Özbilek, uluslararası olarak kullanılan bir yazılı form sayesinde, kadınların artık doktora bu sorunu anlatmak zorunda kalmadan derdine çare arayabildiğini söyledi. Bu yazılı formda kadınlara bazı sorular sorulduğunu belirten Dr. Özbilek, idrar kaçırma sıklığı, miktarı, günlük yaşamı nasıl etkilediği, hangi durumlarda meydana geldiği gibi sorular sorularak hastaların bu durumu utanarak anlatmasının önüne geçildiğini ifade etti. Kadınların yıllardır hekimin karşısına çıkıp böyle bir sorunu anlatırken ter döktüğünü, utancından tam olarak kendini ifade edemediğini belirten Dr. Bülent Özbilek, bu konuda yaşananları şöyle özetledi: ''İstemsiz olarak ortaya çıkan idrar kaçırma kişinin sosyal hayatını etkileyen ve hijyenik problem oluşturan bir durumdur. Kimi zaman damlama tarzında olabilen idrar kaçırma bazen giysilerin kirlenmesine yol açacak kadar olabiliyor. Tanı konulması ve tedavisi kolay olabilen bu sıkıntı paylaşılmadığı için kişisel önlemlerle çözülmeye çalışılıyor. Kadınların yarısı hayatlarının bir döneminde idrar kaçırma problemi yaşıyorlar. 25-50 yaş kadınlarda idrar kaçırma görülme sıklığı yüzde 10-30 arasında bildiriliyor. Bu oran 50 yaş üzerinde yüzde 40 civarındadır. 60 yaş üzerinde kadınlarda idrar kaçırma erkeklerin 2 katı oranında görülüyor.''

STRES TİP İDRAR KAÇIRMA ORANI YÜZDE 46

İdrar kaçırma çok farklı nedenlerle olabiliyor. Kadında en çok stres tipi idrar kaçırma görüldüğünü ifade eden Dr. Bülent Özbilek, ''Bu tip idrar kaçırma karın içi basıncının arttığı durumlarda (hapşırma, öksürme, ıkınma gibi) ya da yürüyüş, merdiven çıkma gibi aktiviteler sırasında oluşuyor. Kadınlarda yüzde 46 oranında görülüyor'' dedi. Bir başka idrar kaçırma tipinin urge - sıkışma tip idrar kaçırma olduğuna değinen Dr. Özbilek, bunun görülme sıklığının da yüzde 24 olduğunu belirtti. Bu tip idrar kaçırmada hastaların idrarlarının geldiğini hissettiklerini, ancak tuvalete yetişemediklerini anlatan Dr. Özbilek, ''Tipik bir örnek olarak ev dışında idrarının geldiğini hissetmeyen hastanın eve geldiğinde kilidi açamadan idrarını kaçırması verilebilir. Karışık tip idrar kaçırma ise her ikisinin birlikte görüldüğü durumdur ve yüzde 28 orunda görülür. Taşma tipi idrar kaçırma ise toplumda daha az soruna yol açmaktadır'' diye konuştu.

İDRAR KAÇIRMA NEDEN OLUYOR?

Hastaların idrar kaçırma nedenleri hakkında bilgiler veren Dr. Bülent Özbilek, bunları şöyle sıraladı:
''Yaş, doğum, şişmanlık, alt üriner sistem ile ilgili hastalıklar, menopoz, jinekolojik operasyonlar, kabızlık, genetik, aşırı egzersiz, solunum yolu hastalıkları, diyabet, demans, sinir sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, bazı gıdalar (özellikle kafein, alkol, baharatlar), kabızlık gibi bazı risk faktörleri idrar kaçırma ile ilişkilidir.'' Hastaların hekime başvurması halinde öncelikle şikayetlerinin ve hikayesinin alınması amacıyla bir sorgulama formu verildiğini belirten Dr. Bülent Özbilek, bu sayede hastaların utanarak dertlerini anlatmak zorunda kalmadıklarını söyledi. Muayenede hastanın şikayetinin ve hikayesinin alınmasının yanısıra, işeme çizelgesi, sorgulama formu, fizik muayenesi ve basit idrar testi de yapılıyor. İleri değerlendirme gerektiğinde ise üroflowmetri, ürodinami-videoürodinami, ultrasonografi, dinamik MR, endoskopi gibi yöntemlere başvuruluyor.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

İdrar kaçırma tedavisinde değişik yöntemler kullanıldığını ifade eden Dr. Bülent Özbilek, bunlar hakkında şu bilgileri verdi:

''İdrar kaçırma sorunu olan hastalarda mesane ile ilgili egsersizler, biofeedback, ilaç tedavileri ve cerrahi tedaviler, hastada hangi tip kaçırma varsa ona göre seçiliyor. Hastaların yakınmaları çoğunlukla da tedavilerden sonra büyük ölçüde azalıyor. Özellikle son yıllarda geliştirilen cerrahi yöntemler ile uygun hastalarda 30 dakika gibi sürede bu yakınmalardan kurtulmak mümkün oluyor. Ayrıca özellikle kilo fazlalığı olanlarda, kabızlıkta ve özellikle kafein gibi uyarıcıların fazla kullanıldığı durumlarda diyet oldukça önem kazanıyor. İdrar kaçırmanın çözümü vardır. Hastaların da utanmasına gerek yoktur. Onlara verilen forma şikayetlerini yazıp hekime verdikten sonra ter dökmelerine, endişe etmelerine gerek yoktur.''

Editörün Seçtikleri

Diyadin ve Eleşkirt'e doğal gaz müjdesi

Türk Kızılay, Ağrı'da ihtiyaç sahiplerine kömür ve odun yardımı yaptı

Ağrı'da kadınlar atık kumaşlardan İdlib'deki çocuklar için giysi ve oyuncak üretiyorlar

DSİ'nin Son 17 Yılda Ağrı’ya yaptığı yatırımlar

Ağrı'da tipi nedeniyle yolda mahsur kalan 40 kişi kurtarıldı

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle