Güne enerjik başlayın, strese elveda deyin!

Güne enerjik başlayın, strese elveda deyin!

Büyük şehirler teknoloji ve yaşam standartları açısından her ne kadar fayda sağlıyor olsa da, kalabalığın ve geçinmek zorunda olmanın yarattığı stres bireylerin sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkiliyor. Sabah erken kalkıyor zorunda olmak, tüm gün bir işte çalışmak, evde yaşanılan stres ve kavgalar, mutsuz ilişkiler ve birçok nedenden dolayı insanlar gülümsemeyi unutup, mutsuz bir hayat sürmeye devam ediyorlar. Ancak bunu değiştirmek mümkün. Öncelikle birey olarak bilinçlenmeniz ve gerçekten değişim yaşamak istediğinizi kendinize inandırmanız gerekiyor.

Kendinizi daha enerjik ve mutlu hissetmenizi sağlayacak bir kaç taktik:

Sabahları alarm sesiyle uyanmak oldukça zor bir şeydir. Alarmı sürekli ertelemeye basarak 5 fazla uyumanın yollarını arar dururuz. Fakat bu durum, psikolojik açıdan bizi olumsuz etkilemektedir. Sürekli olarak bir şeyi yapmak istemek ancak bir türlü yapamamak, üşengeçliğe yol açar. Bu yüzden sabahları mutlu uyanmanızı sağlamak için, alarmınız çaldığında ertelemek yerine yatağınızdan çıkmadan esneme hareketleri yapabilirsiniz. Ayaklarınızı ve ellerinizi gererek kendinizi zinde hissedebilir, bu sayede uykunun vermiş olduğu sersemliği atlatmış olabilirsiniz.

Yataktan çıktıktan sonra bacaklarınızı esneterek güne başlayabilirsiniz. Ayak bileğinizi tutup kalçanıza kadar çekip gerdiğinizde bacaklarınızda bir rahatlama hissedeceksiniz. Bu hareketi bir kaç defa tekrarlayabilirsiniz.

İkinci yapacağınız hareket, ellerinizi başınızın üzerinde birleştirip yukarıya uzanıyormuşsunuz gibi gerilme hareketidir. Bu hareketi de bir kaç defa tekrarlayabilirsiniz. Gerilme hareketleri aynı zamanda, yapılacak bir spor öncesinde kişinin kendini spora hazırlaması için gerekli olan hareketler olup vücudun ısınmasını sağlar. Hantallığı ortadan kaldırırak kişiye enerji verir. Enerjiniz yüksek olarak güne başladığınızda da mutlu olursunuz, yaptığınız her işe bunu yansıtırsınız.

Güne mutlu başlamak için kalkıp perdenizi açabilir, camı biraz havalandırabilirsiniz. Temiz havanın uykuyu yok edici özelliği olduğu için, nefes egzersizleri ile güne başlayabilirsiniz. Burundan alıp ağızdan vereceğiniz her nefesten sonra derin bir nefes alın. Kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Size olumsuzluk yaratan her şeyi hayatınızdan uzaklaştırın. Eğer bir şekilde komple ortadan kaldıramıyorsanız, bir süreliğine erteleyin. Sizi üzen kişilerle değil, yanında mutlu hissettiğiniz kişilerle buluşup görüşün.

İşinizden memnun değilseniz, başka iş arayışlarına girebilirsiniz. Unutmayın, sağlığınız yerinde olduğu sürece her işi yapabilir durumda olduğunuz için, sizi üzen bir işte çalışmak yerine mutlu olacağınız iş kollarını seçebilirsiniz. Hayata hiçbir zaman geç kaldığınızı düşünmeden, emin adımlarla yolunuza devam etmelisiniz.

Sabahları yataktan çıkmadan boyun hareketleri de yapabilirsiniz. Boynunuzu iki yana doğru çekerek gerilmesini sağlayabilirsiniz. Sabahları yataktan çıkmadan yapacağınız bir kaç hareket ile hem günlük spor ihtiyacınızı karşılamış olacak, hem de kendinizi zinde hissedeceksiniz.

Mutlu ve enerjik hissedebilmeniz için elinizden geldiğince stresten uzak durmalısınız. Her hastalığın başında biraz da olsa stres yatmaktadır. Sizi strese sokacak hiçbir ortama girmemeniz doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra sigara alkol gibi kötü alışkanlıklarınız var ise, bir an evvel onlardan uzaklaşmalısınız. Yaşam standardınızı yükseltmek için dengeli ve sağlıklı beslenmeli, fast food dan uzak durmalısınız. Yağlı yiyecekler vücutta kilo artışına neden olacağı için bu da sizi olumsuz yönde etkileyerek psikolojinizin bozulmasına neden olacaktır.

Sonuç olarak, mutlu olmanın kaynağı aslında biraz da sizin elinizde. İşinizi sevmeli, yaptığınız işleri beğenmeli, kendinize inanmalısınız. Kendinizi küçük görmemeli, önemli biri olduğunuzu hissetmelisiniz. Size negatif aşılayan kişilerden elinizden geldiğince uzak durmanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

Uyuduğunuz odanın şeklini değiştirmeniz de size yenilik sağlayacağından, mutlu olmanızda fayda sağlayabilir. Duvarların rengini değiştirebilir, eşyaların oda içindeki konumunu değiştirebilirsiniz. Eski eşyalarınızdan kurtulabilir, yeni bir tasarım ile güne dinç bir şekilde başlayabilirsiniz.
(MS)

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle