Tarçınla evde güzelleşin

Tarçınla evde güzelleşin

İçeceklere, tatlılara ve yemeklere baharat olarak hoş bir lezzet vermesi için kullanılan tarçın, aynı zamanda kalsiyum, demir, manganez ve lif açısından da vücuda son derece olumlu yönde katkı sağlıyor. Tarçının büyüsü sayesinde evde kendi imkânlarınızla güzelleşebilir, gençleşebilirsiniz!

Tarçın, sivilce olarak bilinen aknelere çözüm sağlamasıyla da meşhurdur. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz maske sayesinde, cildinizdeki aknelerden kısa bir süre içinde kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda ince dudaklara sahip bayanlar, tarçın kullanarak dudaklarına dolgun bir görünüm kazandırabilir.

Yıllardır tıpta kullanılan tarçın, genellikle soğuk kış aylarının vazgeçilmezi olmuştur. Salebin üzerine serpeceğiniz bir tutam tarçın sayesinde hem hoş bir lezzet tatmış olacak, hem de soğuk algınlığınızdan kurtulacaksınız. Aynı zamanda elma kabuğu, 1 çubuk tarçın, limon kabuğu ve ıhlamuru kaynattıktan sonra süzüp içerseniz, kış aylarında grip, nezle gibi bulaşıcı hastalıklara karşı direnç sağlamış olursunuz.

Kan şekerini düzenlemesi nedeniyle, doktorların önerisi yenilecek meyvelerin üzerine tarçın dökülmesinden yanadır.

Tarçınla evde kendi kendinize hazırlayabileceğiniz iki farklı tarif aşağıda bulunuyor:

1- Tarçınla ince dudakları dolgunlaştırabilirsiniz.

Günümüz teknolojisi sayesinde, vücudunuzda beğenmediğiniz ya da fonksiyonel olarak rahatsızlık veren bir bölgeyi kolaylıkla yeniden yaratmak mümkündür. Bunu genelde cerrahlar ameliyatlar sayesinde gerçekleştiriyor. Ancak hiçbir ameliyata girmeden, ince dudaklarınıza dolgun bir görünüm katmak isterseniz, bunu evde tarçınla hazırlayacağınız basit bir tarifle de başarabilirsiniz. Dudaklarınıza süreceğiniz vazelinin ardından, biraz tarçın sürün. Vazelinle tarçının karşımının birbirine geçmesi için ellerinizle ufak bir masaj yapabilirsiniz. Tarçın ağzınızda iğnelenmeye sebebiyet verecektir, panik yapmanıza gerek yok. Sonrasında biraz bekledikten sonra tekrar vazelin sürün. Dudaklarınızın dolgunlaştığının farkına varacaksınız. Bu işlemi haftada bir kaç defa yapmanız durumunda dudaklarınızda kalıcı bir dolgunluk oluşabilir. Bu tarifte dikkat etmeniz gereken nokta, dudaklarınıza vazelin sürmeden tarçını direkt olarak sürerseniz, dudaklarınızda hassasiyete bağlı yanmalar oluşabilir.

2- Tarçın sayesinde sivilcelerinizden kurtulmak mümkün!

Birçok kişinin sorunu olan cilt problemlerinin çeşitli çözümleri olsa da, sivilceleri kökten tedavi etmek oldukça zor. Genellikle cilt bakımı seansları, solüsyonlar ya da kimyasal ilaçlarla giderilen bu problemlere bitkisel çözümler üretmek mümkündür. Tarçının bir diğer özelliği de aknelere karşı çözüm sağlamasıdır. 3 yemek kaşığı bal ile birlikte 1 kaşık tarçını karıştırın. Krem kıvamına gelene dek karıştırmaya devam edin. Tarçın yüzünüzde bulunan sivilcelerin ana kaynağı olan bakterilerin yaşamına son vererek sivilceleri kökünden yok eder. Balın görevi ise, tarçının yaratacağı kızarıklarıklara karşı çözüm sağlamak, kızarıklıkları en aza indirgemektir. Aynı zamanda bal, cilt bakımında kullanılan, ciltteki gözeneklerin hava almasını sağlayan ve cildi nemlendiren doğal bir besin kaynağıdır. Krem kıvamına getirdiğiniz bu karışımı yüzünüze maske şeklinde uygulandıktan 10 sonra yüzünüzde karıncalanma hissettiğinizde su ile yüzünüzü yıkayın. Haftada 1 bu maskeyi yaparak cildinizdeki sivilcelerden, siyah noktalardan ve bunların sebep olduğu bakterilerden kurtulabilirsiniz.

Lif bakımından vücuda yarar sağladığı için, doktorların önerisi yemeklere bir kaç tutam tarçın katmaktır. Genelde tatlılarla birlikte kullanılsa da, gün içinde ılık bir sütün üzerine ekleyeceğiniz bir kaç tutam tarçın sayesinde vücudunuz besin bakımından güçlenir, soğuğa karşı direnç sağlar. Kimyasal ilaçlarla tedavi sağlamak yerine, bitkilerin gücünün farkına varın ve evde kendi imkânlarınızla hazırlayacağınız kürlerle iyileşin. Doğal besin kaynakları her zaman iyileştirici özelliklere sahiptir. Eski zamanlarda ilaç kullanılmadığı için, atalarımız besinlerin gücünü keşfetmiş ve onlar sayesinde ayakta kalmışlardır!
(MS)

Lütfen bu yazıya puan verin!
2 kişi puan verdi. Ortalama puan: 10

2 Yorum

;)

;)

6 yıl önce

Ben bir arkadaşimin tavsiyesiyle yüzümü sirkeli suyla yikadim ve buhara tuttum bunlari düzenli olarak yaptim sivilcelerimden kurtuldum ama bunlarida denicem

hilal

hilal

6 yıl önce

Teşekür ederim normal olarak

Yorum Ekle